Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Brněnský magistrát se mýlí, že by nešlo prodat byty za nižší než obvyklou cenu. Nájemníci se začali radovat, možná však předčasně. Proč se politici tolik brání vyjít jim vstříc?

10.04.2015
Brněnský magistrát se mýlí, že by nešlo prodat byty za nižší než obvyklou cenu. Nájemníci se začali radovat, možná však předčasně. Proč se politici tolik brání vyjít jim vstříc?

Foto: Archiv KL.

Popisek: Pohled na činžovní dům

Brno může prodávat bytové domy za nižší než obvyklou cenu, ale musí to řádně zdůvodnit, sdělila médiím Hana Malá z ministerstva vnitra. Vyvrátila tak tvrzení nové koalice ANO, Žít Brno, lidovců a zelených, že je nezákonné prodávat byty se slevami, jako tomu bylo za minulého vedení ČSSD a ODS.

Podle primátorovy náměstkyně Kláry Liptákové (KDU-ČSL) byly slevy dříve možné kvůli nízkým nájmům a nevýdělečnosti bytů, ale nyní po deregulaci nájmů by se zastupitelé vystavovali problémům se zákonem z důvodu porušení povinnosti péče řádného hospodáře. Proto město musí prodávat byty za cenu obvyklou, tvrdí Liptáková. Tedy ne za nižší ceny, jak slibovalo předešlé vedení. Ale ouha, tady nová politická sestava narazila.

Ministerstvo odchylky od ceny obvyklé připouští

S postojem Brna nesouhlasí například představitelé radnic ve Znojmě, Vyškově a Hodoníně, kde se byty prodávají za méně než polovinu znaleckých odhadů. Nová koalice pozastavila loni v prosinci privatizaci u 25 bytových domů, které měli lidé koupit za starých podmínek výhodně. Odkup za cenu obvyklou by pro ně znamenalo navýšení o stovky tisíc korun, a proto by už někteří na byty neměli. Obyvatelé proto žádají prodej za dříve slíbených podmínek, jinak zváží žaloby na město.

Ministerstvo odchylky od ceny obvyklé připouští, ale je nutné je odůvodnit a prokázat. „Musí objektivně obstát při prokazování, zda dispozice byla účelná a rozumná," sdělila vedoucí kontrolního úseku ministerstva vnitra Marie Kostruhová. Jako příklad obstojných důvodů uvedla vybudování prodejny potravin nebo pomoc lidem v nouzi. V případě absence odůvodnění slevy nebo zjevně nesmyslného odůvodnění je smlouva neplatná.

Mnoho lidí požadujících slevu poukazuje na špatný stav domů. „Technický stav nemovitosti nelze bez dalšího považovat sám o sobě za relevantní důvod pro sjednání nižší ceny, neboť tato skutečnost se projeví už ve výši určené ceny obvyklé," dodala Kostruhová. Kromě toho lidé poukazují na to, že si už část z nich vzala hypotéky a musí je splácet spolu s nájmem městu.

Za 40 procent znaleckého odhadu prodali tisíce bytů i ve Vyškově

Starostové jiných měst postoji Brna nerozumí. Znojmo prodává byty za 40 procent znaleckého odhadu. „Prodali jsme tak kolem 1800 bytů. Není to nezákonné a máme na to posudky," řekl médiím starosta Vlastimil Gabrhel (ČSSD).

Za 40 procent znaleckého odhadu prodali tisíce bytů i ve Vyškově a dalších 80 chtějí letos prodat. „Nevidíme jediný důvod, proč bychom to neměli dělat a jaký zákon by nám to mohl zakázat," řekl pro změnu starosta Karel Goldemund (ČSSD). Podle něj město nemusí myslet vždy na svůj vlastní prospěch, ale na prospěch obyvatel. „Je to stejné, jako když nyní řešíme chodník o délce 300 metrů za čtyři miliony. Není to moc hospodárné, ale nelze stavět hospodárnost nad životy lidí," zdůraznil Goldemund.

Hodonín prodal v minulosti přes 3500 bytů za 20 procent znalecké ceny. „Nyní za stejných podmínek doprodáme zbylých pár bytů ze seznamu, protože by v jejich případě nebylo dobré cenu měnit. Právníci nám řekli, že je to možné, ale vše musíme zdůvodnit," uvedl hodonínský místostarosta Vojtěch Salajka (ANO). Totéž tvrdí i lidé z 25 domů, kterým Brno privatizaci pozastavilo. „Prodávat za nižší ceny lze, ale vedení města nemá politickou vůli," řekla Ivana Okurková z Bytového družstva Merhautova.

Brno nakonec zváží, zda může ze zákona lidem poskytnout slevu až 25 procent, kterou však lidé považují za nedostatečnou. Liptáková navíc nevěří tomu, že by jiná města měla právní posudky, které jim dovolují prodávat za nízké ceny. „A i kdyby jiná města prodávala levně, nás to neopravňuje k tomu, abychom to takto špatně dělali. U soudu bychom pak těžko obstáli s obhajobou, že to dělali i jiní," řekla. Podle ní se už některá zastupitelstva v zemi ocitla před soudem například kvůli prodeji pozemků za lacino.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš