Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

O uličce Václava Havla se bude hlasovat znovu, je podezření z machinace

09.04.2013
O uličce Václava Havla se bude hlasovat znovu, je podezření z machinace

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Václav Havel

Anketu o pojmenování brněnské ulice podle bývalého prezidenta Václava Havla městská část Brno – střed zopakuje. Důvodem je podezření na manipulaci, během jedné neděle totiž vzrostl počet záporných hlasů z 250 na 1900.

Upozornili na to navrhovatelé pojmenování. „Celá anketa je vedená pofiderním způsobem. Lidé mohli hlasovat i prostřednictvím zpravodaje městské části, kde našli hlasovací lístek, jenže ten mohli nakopírovat a poslat několikrát,“ upozornil Michal Doležel z brněnského Sokola. V internetové anketě nakonec bylo 3 826 hlasů proti a  2 853 pro pojmenování. K nim se přičtou výsledky hlasování pomocí lístků z radničního zpravodaje.

Starosta městské části Brno – střed Libor Šťástka uvedl, že anketu vyhlásí znovu. „Pokud jsem jakékoliv pochybnosti, nechť se hlasování zopakuje,“ prohlásil. Tentokrát však budou moct hlasovat pouze Brňané, a to jen písemnou formou. „Centrem pro odevzdání či vyplnění anketních lístků zřejmě bude kancelář Urban centrum na Staré radnici,“ informoval mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Bezejmenná ulička

Že se k pojmenování ulice po Havlovi mohli vyjádřit i lidé nežijící v Brně, kritizoval brněnský primátor Roman Onderka. „Písemná forma je z mého pohledu lepší, neboť se jí účastní především Brňané. Pokud by byla anketa i na internetu jako minule, pak o názvu ulice mohou rozhodovat i mimobrněnští obyvatelé. Když to řeknu hodně nadneseně, pak chci písemnou formou zamezit tomu, aby lidé na druhém konci světa klikali v anketě, která se týká pouze našeho města,“ myslí si Onderka.

Brňané budou znovu rozhodovat o pojmenování uličky pod katedrálou sv. Petra a Pavla, která vede kolem Divadla Husa na provázku, ve hře je také hlavní tepna Jižního centra. „Ulička u divadla je zatím bezejmenná. Když přijel pan Havel do Brna, často právě touto uličkou procházel od Husy na Provázku směrem k Petrovu a kouřil,“ uvedl jeden z iniciátorů myšlenky, ředitel divadla Husa na Provázku Vladimír Morávek. V Praze přejmenovali na počest Havla letiště Ruzyně, v Poděbradech ve Středočeském kraji školu.

Veronika Vindišová

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace