Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Hotovo! Brněnské fakultní nemocnice se spojí v jednu, univerzitní

08.04.2013
Hotovo! Brněnské fakultní nemocnice se spojí v jednu, univerzitní

Autor: Veronika Vindišová

Popisek: Ředitel obou zařízení Roman Kraus

Přípravy na přechod fakultních nemocnic na univerzitní pokračují. Už je téměř jisté, že brněnské zdravotnictví čekají novinky. Fakultní nemocnice Brno a fakultní nemocnice u svaté Anny se od příštího roku s největší pravděpodobností spojí.

Od prvního ledna 2015 vzniklé zařízení potom na základě nového zákona získá status takzvané univerzitní nemocnice. Zatímco ředitel obou zařízení Roman Kraus a rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek si změnu pochvalují, kritici se domnívají, že je to jen snaha určité skupiny lidí dostat se k lukrativnímu nemocničnímu majetku. „Majetek nás všech skončí v rukou politiků. Klidně můžou nemocnici poslat do konkurzu,“ upozornil prezident Svazu pacientů ČR Luboš Olejár. Na možnou privatizaci nemocnice u svaté Anny již dříve upozornil také senátor Miloš Janeček (ČSSD).

Kraus tyto tvrzení rázně popřel a uvedl, že právě sloučení nemocnic má vyřešit nestabilní ekonomickou situaci ve svatoanenské nemocnici. „Do budoucna není možné udržet stejná oddělení ve dvou nemocnicích. Proto na základě ekonomické analýzy rozhodneme, která zrušíme,“ nastínil Kraus. Změny se nedotknou například interních klinik, které jsou plně využité. Propouštění se podle slov ředitele brněnských fakultních nemocnic zaměstnanci nemusí bát. „Pacientů totiž bude pořád stejně. Jen nebudeme potřebovat tolik sester. Vyřešíme to ale tak, že za odcházející nepřijmeme nové,“ podotkl Kraus.

Masarykova univerzita projekt podpořila

Vznik jedné univerzitní nemocnice podpořila Masarykova univerzita, jejíž studenti chodí do zdravotnických zařízení na praxi. „Jsme přesvědčení, že se zlepší nejenom výzkum, ale i samotná výuka. Nové uspořádání navíc přispěje k snížení napětí, které vyvolával rozdílný režim fakultních nemocnic a vysokých škol,“ míní Bek.

V čele univerzitní nemocnice bude správní rada složená ze čtyř zástupců školy, čtyř ministerstva zdravotnictví a jednoho z kraje. Podle Krause bude mít zařízení možnost chovat se jako obchodní společnost. „Ředitelé nemocnic s natáhnutou rukou čekají na to, co jim dá stát nebo Evropská unie. To se změní. Zákon umožní obchodovat s majetkem nebo zažádat o půjčku banku,“ přiblížil Kraus. Na ekonomické stabilitě univerzitních nemocnic by se měli kromě plátců zdravotního pojištění podílet stát, kraj i město. Vyřešilo se také diskutované téma o tom, kdo má hradit náklady na výuku studentů. Zaplatí je stát.

Veronika Vindišová

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace