Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vyvolali jsme rozepře. Klidně se na nás, lidi, zlobte. Prostě nebudeme dotovat normální bydlení, vzkazuje lidem Matěj Hollan. Na privatizaci brněnských bytů chce vydělat i město

17.03.2015
Vyvolali jsme rozepře. Klidně se na nás, lidi, zlobte. Prostě nebudeme dotovat normální bydlení, vzkazuje lidem Matěj Hollan. Na privatizaci brněnských bytů chce vydělat i město

Foto: Žít Brno

Popisek: Matěj Hollan, lídr Žít Brno, na předvolebním snímku

Nové vedení Brna v prosinci zastavilo proces privatizace bytů. V této jihomoravské metropoli jde každopádně o kontroverzní téma, které zřejmě rozbouří březnová a dubnové jednání zastupitelů. Nájemníci 25 bytových domů totiž už před komunálními volbami výhodné nabídky ke koupi podle pravidel pro prodej bytového fondu.

Taková sleva by se líbila každému

Dosud se ceny vyprodávaného bytového fondu města tvořily tak, že se posudková cena snížila u bytových domů o 50 %, následně o 10 % za platbu předem a ještě poté bylo do tří let novým vlastníkům vráceno až 40 % kupní ceny za prokázané opravy.

V průměru tedy byla nájemníkům při prodeji poskytnuta podpora ve výši 70 % ceny. Vedení Brna si nechalo udělat dvě nezávislé odborné ekonomicko-právní expertízy, které byly zadány k posouzení dosud používaných pravidel pro prodej bytového fondu. „Nechali jsme si vyčíslit, že za takto nastavených podmínek prodeje by město Brno přišlo jen na oněch pětadvaceti domovních celcích - obsahujících 358 bytových jednotek, tedy cca 1000 obyvatel - o 320 milionů korun. Dotovalo by tak každou prodanou bytovou jednotku částkou okolo 900 tisíc korun,“ uvádí lidovecká náměstkyně Klára Liptáková.

Klidně se zlobte na nás všechny, ale kupecké počty…

Hlavní představitel hnutí „Žít Brno“ a náměstek primátora pro oblast sociálně kulturní, Matěj Hollan, souhlasí s tím, že téma privatizace brněnských bytů je silně kontroverzní. „Že pozastavení privatizace vyvolá velké rozepře, jsme si uvědomovali. Rozhodnutí učinila koalice jako jeden člověk – zlobte se tedy případně na nás všechny. Jsme si vědomi značného tlaku a problémů, které naše rozhodnutí může způsobit mnoha domácnostem. Na druhé misce vah je však jednak trestněprávní zodpovědnost, jednak prosté kupecké počty, že je podivné prodávat městský majetek hluboko pod cenou,“ argumentuje.

Matěj Hollan k tématu napsal pojednání, které po brněnsku nazval „Chcu, ale za obvyklou cenu“.

Dotovat sociální bydlení? V pořádku, ale na běžné byty je jiný metr

Brněnský radniční establishment také upozorňuje veřejnost, že privatizace bytů souvisí s celkovou bytovou politikou města, a to včetně bydlení sociálního. Pro Hollana je to opět možnost učinit zásek do bývalého vedení města. „Bytová politika dnes pohříchu takřka neexistuje a teprve ji tvoříme. Například v oblasti sociálního bydlení je samozřejmé, že nájmy jsou dotovány. To je v rámci pomoci slabším a sociálně znevýhodněným v pořádku a žádoucí,“ říká a pokračuje: „Není však žádoucí, aby se v dnešní době pod cenou prodávaly běžné byty či domy.“
Zejména i proto, že město tím přichází o hromady peněz, které pak chybí právě na opravu bytového fondu, který si ponechá.

Nemáš na to? Tak na to zapomeň. Také bych to tak chtěl

Pokud někdo nedosáhne na koupi bytu za cenu obvyklou, v níž je již pochopitelně odražen stav bytu či domu, má zde být právě pro něj systém nájemního, seniorského nebo sociálního bydlení. „Nebo koupě levnějšího bytu v méně lukrativní lokalitě,“ odkazuje Hollan do patřičných mezích ty, kteří by chtěli pěkný byt v dobré lokalitě, byť na to prostě nemají.

„Naprosto chápu snahu nájemců byty za výhodnou cenu koupit. Na jejich místě bych se snažil o totéž a na náměstí demonstroval taky. Nechci to vůbec ironizovat. Věřím však, že i oni pochopí, že pro město je značně nevýhodné a dlouhodobě neudržitelné, pokud dotuje kromě sociálního bydlení i bydlení ´normální´,“ uzavírá Hollan.

Dokončením privatizace za velmi nízké ceny by podle něj koalice učinila velmi nebezpečný precedens, protože stejné zacházení by pak po právu mohly vyžadovat další skupiny zájemců o koupi bytů či pozemků, a město by tak tratilo další miliony korun. V brzké době prý radnice zveřejní i ony inkriminované posudky, aby si veřejnost mohla udělat objektivní názor.

Chcete k tomu něco říct? Budete mít příležitost

Otázka privatizace bude jistě živě diskutována na březnovém i dubnovém zastupitelstvu, kde koalice finálně představí svoje stanovisko. Pevný blok pro veřejnost je od 8.30 hodin. Nejbližší zastupitelstvo je toto úterý 17. března.

Jaký postup bude následovat? Město Brno připraví nový postup privatizace bytového fondu ve městě. Nabídka, která byla učiněna obyvatelům 25 domovních celků, nebude stažena, s velkou pravděpodobností ale dojde k narovnání ceny nabízených bytů.

Možná město nahradí náklady

Vedení města je připraveno řešit jednotlivě všechny případy, a to včetně případné náhrady nákladů, které nájemcům v této souvislosti prokazatelně vznikly. Zvažuje například možnost nabídnout těmto občanům mimořádné půjčky s dlouhou dobou splatnosti a minimálním úrokem. Na programu jsou také jednání s nájemníky a zástupci iniciativ, které byly v této souvislosti založeny. Zastupitelstvo města Brna zařadí tento bod do svého programu na zasedání 14. dubna 2015.

Pravidla prodeje domů, bytů a nebytových prostor v těchto domech včetně pozemků z vlastnictví města Brna do vlastnictví právnických a fyzických osob schválilo Zastupitelstvo města Brna na svém zasedání 4. září 2007. Vstoupila v účinnost od 1. listopadu 2007. Tento dokument upravuje postup statutárního města Brna při privatizaci, tedy při prodeji domů, bytů a nebytových prostor v majetku města do osobního vlastnictví. Zveřejněn je na webových stránkách www.brno.cz v sekci Dokumenty města > Pravidla a postupy.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš