Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

V Brně zasahovalo komando: Detektivové odhalili bandu, která vydírala místního podnikatele a poslala ho do exekuce díky vynucenému podpisu

16.02.2015
V Brně zasahovalo komando: Detektivové odhalili bandu, která vydírala místního podnikatele a poslala ho do exekuce díky vynucenému podpisu

Autor: Policie ČR

Popisek: Na podvodníky nestačila policie, museli být nasazeni detektivové specializovaní na organizovaný zločin.

KRIMI Mezinárodní skupinu osob, která si nechala podepsat neexistující několikamilionový závazek, zadrželi detektivové minulý týden v Brně. Pachatelé vydírali zdejšího podnikatele, vynutili po něm pod pohrůžkami podepsání fiktivního dluhu, a tím ho poslali do exekuce.

Vydírání se neobešlo bez střelby

Na případu s krycím názvem ARGO pracovali detektivové od listopadu loňského roku. Soustředili se na skupinu osob, která měla vydírat jednatřicetiletého brněnského podnikatele.

Podezřelé osoby měly v průběhu loňského roku pod pohrůžkou násilí a užití střelné zbraně donutit poškozeného k podepsání notářského zápisu, kterým stvrzuje vůči jednomu z podezřelých dluh ve výši několika milionů korun. „Tomu předcházelo několik společných schůzek, na kterých měli podezřelí stupňovat nátlak na poškozeného,“ doplnil Pavel Hanták, tiskový mluvčí Úřadu na odhalování organizovaného zločinu.

Šlo o kšefty se šrotem

Poškozený měl v minulosti při obchodech s kovovým šrotem mezi podezřelými a dalším podnikatelským subjektem figurovat jako zprostředkovatel. Při jednom z naplánovaných obchodů však obchodní společnost, zastoupená podezřelými, způsobila druhé straně škodu v řádech desítek milionů korun.

Podezřelí začali po jedenatřicetiletém podnikateli požadovat, aby věc s poškozeným subjektem vyřídil a jako záruku případného vymáhání škody ho donutili podepsat výše uvedený notářský zápis. I přesto, že poškozený podnikl konkrétní kroky ke smírnému řešení, podezřelí následně fiktivní dluh předali dalšímu subjektu, a tím se poškozený ocitl v exekučním řízení.

Polovinu bandy tvořili lidé z bývalého Sovětského Svazu

Vlastní vyšetřování, na kterém se společně s detektivy Úřadu na odhalování organizovaného zločinu podíleli i kolegové z Útvaru rychlého nasazení, byla spuštěna minulý týden v Brně.

Vyšetřovatel úřadu pro organizovaný zločin následně obvinil z vydírání čtyři osoby ve věku od 38 do 45 let z Brna. Mezi obviněnými jsou dva Češi a dvě osoby ze zemí bývalého SSSR. „Oba cizinci jsou stíháni vazebně. Obviněným hrozí v případě prokázání viny v rozsahu obvinění tresty odnětí svobody v délce trvání od 2 do 8 let,“ uvedl Hanták.

V rámci provedených domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor byly zajištěny listinné důkazy a jedna plynová pistole. Na případu detektivové dále pracují a není vyloučeno, že počet obviněných se ještě rozšíří. Vzhledem k aktuálnímu stavu vyšetřování není v současné době možné poskytnout k věci podrobnější informace. Věc dozoruje Krajské státní zastupitelství v Brně.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tagy
krimi,
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace