Trestuhodné plýtvání na brněnském magistrátu trvalo šestnáct let. Co se dá natropit kolem kýblu s hadrem... Taková ´malá domů´
07.02.2015
Foto: Kverulant.org
Popisek: Úklid za všechny prachy, tak by se dalo hovořit o zakázce na brněnském magistrátu
Obecně prospěšná organizace Kverulant mapovala ceny úklidu ve státní správě a odhalila podle svých vyjádření učebnicový příklad konfliktu zájmů a třikrát předražený úklid v budovách brněnského magistrátu. Nyní volá po potrestání viníků.
Kverulant shromáždil údaje o více než 80 budovách, porovnal je a zjistil, že roční průměrná cena úklidu činí 116 korun za metr čtvereční. To je významný pokles proti cenám, zjištěným v roce 2011, kdy průměrná roční cena úklidu činila 253 koruny za metr čtvereční.
Třikrát dražší nepořádek a špína?
Ředitel Kverulanta Vojtěch Razima to komentuje: „Chceme věřit, že více než dvojnásobný pokles ceny úklidu ve státní správě je i naše zásluha. Byli jsme první, kdo již v roce 2011 upozornil na značné plýtvání v této oblasti. Máme radost, že nová cena úklidu ve státní správě odpovídá měsíční ceně ve výši přibližně 740 korun za úklid průměrného bytu o velikosti 76,3 m2. Cena, která odpovídá realitě, je 116 Kč za metr čtvereční. Tržní roční průměrná cena úklidu velkých kancelářských prostor se pohybuje kolem částky 120 korun. Přesto však nemůžeme být zcela spokojeni. V Brně se za přemrštěné ceny uklízelo dlouhých šestnáct let.“
Brněnský magistrát provádí úklid na ploše přibližně 64 000 metrů čtverečních. Smlouva, na jejímž základě měl magistrát zajištěn úklid do roku 2013, platila od roku 1996. Tehdy se údajně konalo výběrové řízení, ale to už je dávno, a tak prý byly všechny doklady skartovány. Následně byla uzavřena smlouva s firmou Alena Weberová. Ta se stala hlavní a největší společností, která prováděla úklid v budovách magistrátu až do konce roku 2012.
Kdo si přišel na své?
Kverulant.org již v roce 2011 zjistil, proč byl brněnský magistrát tolik let spokojen s trojnásobně předraženým úklidem. Vyhovovalo to zřejmě především manželovi paní Weberové, referentovi magistrátu pro správu budov Josefu Weberovi. Kverulant.org tehdy vyzval brněnský magistrát, aby na úklid konečně vypsal výběrové řízení, což se skutečně stalo. V tisku se dokonce v září 2011 objevila zpráva, že vítězná firma bude za pravidelný úklid magistrátních budov dostávat ročně pouhých 122 korun za metr čtvereční a že město dosud společnostem Alena Weberová a Simacek facility platilo 281 korunu za metr čtvereční.
Ke skutečnému přesoutěžení úklidu však ve skutečnosti došlo až koncem roku 2012 a teprve od roku 2013 začala v Brně uklízet nová, třikrát levnější firma. Zatímco dřív stál úklid budov 15,3 milionu korun ročně, od roku 2013 je to 5,3 milionu. Magistrát tak za úklid v letech 2009 až 2012 utratil navíc celkem 40 milionů korun.
Ostraha? Totéž v bledě modrém!
Obdobná situace panovala i v nákladech na ostrahu budov. I tam byla smlouva s firmou Jana Vorlová – BETNEM prodlužována už od roku 1996 a k přesoutěžení došlo až koncem roku 2012. Zatímco dřív ostraha přišla město na 10,7 milionu korun ročně, od roku 2013 je to 6,5 milionu. Magistrát tak za ostrahu v letech 2009 až 2012 utratil navíc celkem 16,7 milionu korun.
K institucím, které mají společně s brněnským magistrátem nejdražší úklid, patří Rada pro rozhlasové a televizní vysílání a ministerstvo pro místní rozvoj. Naopak nejlevněji se uklízí na magistrátech Hradce Králové a Karlových Varů.
Ředitel Kverulanta Vojtěch Razima dodává: „Pan Weber měl dostat okamžitou výpověď už v roce 2011. A nejen to, magistrát se měl již tehdy vážně zamyslet, zda na něj podá jen civilní žalobu o náhradu škody, nebo i trestní oznámení. Skutečnost je však taková, že pan Weber je referentem správy budov stále. Doufáme, že nové vedení brněnského magistrátu se postará, aby tato docela velká ‚malá domů‘ nezůstala nepotrestána.“
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš