Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V brněnské kavárně lidem opraví boty, mobily i přešijí šaty. Než se najedí či pohovoří u kávy, budou mít vše jako nové

04.02.2015
V brněnské kavárně lidem opraví boty, mobily i přešijí šaty. Než se najedí či pohovoří u kávy, budou mít vše jako nové

Foto: opravarna.cz

Popisek: Z loňského ročníku OpraKavárny

Rozbitý mobil, staré rádio či roztrhané šaty si lidé mohou nechat opravit na jednom místě. Smyslem akce s názvem OpraKavárna, která je obdobou světoznámého RepairCafé, je totiž podpořit opravu rozbitých výrobků, a tím i ochranu životního prostředí.

Letos již druhý ročník neobvyklé akce se uskuteční v sobotu 7. února v areálu Industra v Brně. Lidé si v rámci akce mohou nechat opravit nejen oděvy a obuv, ale také například nábytek či elektroniku. Cílem jednodenní akce OpraKavárny je podpořit opravu rozbitých výrobků, mezi něž patří například notebooky, počítače, mobilní telefony, kola, ale také oděvy nebo obuv. Unikátní nápad, který byl inspirován zahraničním RepairCafé, sdružuje na jednom místě šikovné lidi, kteří umějí cokoliv opravit, ať už jde o zašití kalhot, renovaci nábytku nebo třeba výměnu rozbitého displeje u mobilního telefonu.

Zlaté české ručičky předvedou profesionálové i kutilové

Jedná se o setkání hobby i profesionálních opravářů mnoha oborů, kterým mohou lidé nosit po celý den své rozbité výrobky. Opraváři jim je pak za symbolickou částku na místě u kávy či čaje opraví nebo je opraví společně. „Vadí nám, že většina výrobků, od mobilních telefonů až po velké domácí elektrospotřebiče či boty, je často vyráběna tak, že se krátce po uplynutí záruční doby rozbijí. Současně nastavená ekonomika nás nutí koupit nový, přestože je možné tyto výrobky opravit. Proto končí zbytečně v odpadu, i když je naše republika plná šikovných lidí, kteří by těmto výrobkům dokázali prodloužit život a jen nemají příležitost,“ uvedl organizátor akce Jan Charvát.

Jde o výdělek i přírodu

„Prostřednictvím této akce si může přivydělat opravdu kdokoliv včetně handicapovaných občanů. Tím, že si lidé nechají opravit rozbité věci, zároveň chrání životní prostředí před hromadami zbytečného odpadu,“ dodal Charvát.

Dalším krokem, který mohou lidé v rámci akci podniknout pro ochranu přírody, je odevzdat vysloužilá elektrozařízení do speciálních kontejnerů. „Pokud výrobky, zejména starší elektronika, nepůjdou opravit, mohou je návštěvníci OpraKavárny zdarma odevzdat do kontejnerů, odkud poputují k ekologické likvidaci,“ řekl David Vandrovec, ředitel skupiny REMA, která se zabývá zpětným odběrem elektrozařízení a baterií. „Návštěvníci mohou do těchto kontejnerů odevzdávat nejen drobná elektrická zařízení, baterie či vyřazená CD nebo DVD s vědomím, že budou následně materiálově využity,“ upřesnil David Vandrovec ze skupiny REMA, která na akci přispívá a podporuje ji. „Řada lidí si stále neuvědomuje, že se v elektrozařízeních a bateriích často nacházejí nebezpečné látky, jako je rtuť, arzen, kadmium, olovo, ftaláty či PVC. Pokud skončí v běžném komunálním odpadu a na skládce, mohou vážně škodit životnímu prostředí,“ dodal Vandrovec.

Co je přesně OpraKavárna?

OpraKavárna je doprovodnou akcí projektu Opravárna. Opravárna sdružuje přes internet šikovné lidi, kteří dokážou cokoliv opravit, ať už jde o zašití kalhot, renovaci nábytku, nebo třeba výměnu rozbitého displeje u mobilního telefonu. Momentálně čítá přes 500 opravářů všeho možného ze všech koutů republiky a je stále otevřena novým šikovným lidem.

Zaregistrovat se může prostřednictvím připraveného formuláře během minuty zdarma kdokoliv, kdo něco umí - od žen na mateřské dovolené přes studenty technických oborů po nezaměstnané, handicapované či šikovné seniory až po lidi, kteří jsou ochotni něco nového se naučit. Podmínkou je živnostenské oprávnění nebo možnost legálně si něco přivydělat. Web je určen také profesionálním opravářům, kteří například mají problém se sehnáním zakázek. 

Aktuální akce se uskuteční 7. února od 10 do 17 hodin na adrese Masná 9, areál Mrazíren Rovner, Brno-Trnitá.

Odkud myšlenka pochází

Nápad vychází z myšlenky takzvané cirkulární ekonomiky, kdy je kvůli ochraně zdrojů a životního prostředí upřednostňováno znovupoužití výrobků před jejich vyhazováním. Dnes cirkulární ekonomiku podporuje Evropská unie, myšlenka je ale mnohem starší. Například už francouzský filozof Claude Lévi-Strauss zavedl do češtiny nepřeložitelný pojem bricolage. Ten ztělesňoval přístup člověka, který si vše udělá sám a novou věc složí z více věcí starších. Proti tomu stavěl značně plýtvavý přístup engineering, kdy je vždy pořizována věc nová.

Autoři projektu věří, že pro Čechy je typický spíše přístup bricolage. „Jsme národem kutilů, vše si umíme opravit, vyrobit, spousta lidí má doma nářadí, malé dílny. To v zahraničí není úplně běžné. Proto věříme, že právě v Česku se tento web a způsob uvažování ujme. Šetření se zdroji je v nás zakódováno, jen jsme to kvůli plýtvavé ekonomice, zaměřené na co největší spotřebu a zisk globálně působících firem, jaksi zapomněli. Například náš pořad Receptář byl oceňován i v zahraničí. Je typickým představitelem uvažování, kdy se z řady zdánlivě nepotřebných věcí vytvoří kreativně něco nového a funkčního,” přiblížil myšlenkový základ projektu Jan Charvát.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš