Brněnský soud řešil, zda vydání knihy Hitlerových projevů je, či není trestným činem. Vydavatelé jsou spokojeni
26.01.2015
Foto: pevnosti.kvalitne.cz
Popisek: Signatáři mnichovské dohody
Vydání knihy „Adolf Hitler: Projevy" není trestným činem, a jeho vydavatelům tedy žádný postih nehrozí. Krajský soud v Brně tak svým rozhodnutím potvrdil platnost verdiktu Městského soudu v Brně z loňského září, který dospěl ke stejnému závěru. Rozsudek je pravomocný. Mnozí ale mají jiný názor než soud. Například očividně i Ministerstvo vnitra.
Ve vydání publikace s 18 projevy nacistického diktátora spatřovala obžaloba schvalování genocidy. Hitlerovy projevy se stále prodávají. Majitelům brněnského vydavatelství Guidemedia Pavlu Kamasovi a Lukáši Novákovi i tvůrci publikace Stanislavu Beerovi hrozilo až deset let vězení. Tvrdí ale, že genocidu neschvalují a vydáním projevů jen čtenářům předložili historické dokumenty. Je prý jen na veřejnosti, jaké závěry si z nich sama učiní.
Tento závěr procesu jsem čekal od samého počátku
Kamas odcházel ze soudní síně spokojený. „Ukázalo se, že svoboda slova u nás ještě stále existuje. Tento závěr procesu jsem od očekával od jeho počátku," řekl Kamas. Podle něj jsou verdikty v této kauze vzkazem veřejnosti, že si mohou "vydávat a číst, co chtějí". Obžaloba nyní může v kauze podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Zatím není jasné, zda tak učiní.
Kniha vyšla v roce 2012 v nákladu 10 000 kusů. V létě 2014 byl titul vyprodán a Guidemedia vydala dotisk. V jakém množství, Kamas nesdělil. „Pokud se bude kniha prodávat, budeme ji tisknout a vydávat dál," uvedl.
Obžaloba knize vytýkala, že diktátora velebí
Předseda trestního senátu brněnského městského soudu Martin Hrabal loni v září uvedl, že soud se podrobně seznámil s publikací a hledal odpověď na otázku, zda komentáře publicisty Beera k Hitlerovým projevům vyznívají jako souhlas s nimi. „Po obsahové stránce lze něco takového těžko dovodit," uvedl soudce. Připomněl, že v předmluvě knihy její tvůrci uvedli, že Hitlerovy myšlenky nechtějí hodnotit a předkládají je v autentické podobě.
Obžaloba knize vytýkala, že diktátora velebí, propaguje myšlenky nacionálního socialismu, konkrétně úvahy a názory o údajném utlačování německého obyvatelstva v Československu, a obsahuje kritiku takzvaného mezinárodního židovstva. Před soudem v minulosti stanul také vydavatel Hitlerovy knih Mein Kampf (Můj boj). Nejprve dostal podmíněný trest, nakonec jej Nejvyšší soud v březnu 2005 zprostil viny.
Prodává se jen na internetu
Kniha je výborem z projevů nacistického diktátora z let 1939 až 1942. Prodává se pouze na internetu. Podle propagačních textů na webu hitlerovyprojevy.cz se čtenář knihy dozví, že Hitler mluvil o Češích s úctou a uznáním, vážil si Slováků, usiloval o mír, chtěl nechat zakázat některé zbraně hromadného ničení, přál si upřímné přátelství s Anglií a neměl nic proti Rusům.
Podle politologa Miroslava Mareše doposud panují nejasnosti ohledně toho, co všechno je v podobných případech trestné a co ne. „Je to případ zajímavý a podle mne určí rozsah trestního paragrafu, co všechno pod něj spadá. Může vymezit mantinely, co trestné je a co není. V každém případě je to kontroverzní případ," řekl ještě před konáním soudu Mareš.
O nakladatelství Guidemedia se zmiňuje také situační zpráva o extremismu už v roce 2013, kterou vydalo ministerstvo vnitra. Komentář ke knize o Hitlerových projevech podle zprávy přímo i nepřímo obhajuje nacismus. „Ediční plán nakladatelství pak přímo potvrzuje propagaci těchto idejí pod zástěrkou publikace historických knih či děl," stojí ve zprávě.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš