Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Nebyla místa v mateřských školách. Čeká teď to samé i základky? Brňané mají obavy

23.01.2015
Nebyla místa v mateřských školách. Čeká teď to samé i základky? Brňané mají obavy

Autor: Lucie Bartoš

Popisek: Děti v mateřské škole, ilustrační foto

V souvislosti s probíhajícími zápisy do základních škol se v médiích objevují informace, že populačně silné ročníky se začínají přesouvat z mateřských do základních škol, na které tak postupně přejde i problém s nedostatečnou kapacitou.

Městská část Brno-sever začala dle svých prohlášení tuto situaci řešit už během loňského roku a je na ni připravena. Ve většině ze sedmi zřizovaných škol by aktuálně neměl být problém přijmout ani děti z mimospádových oblastí.

Městská část Brno-sever je zřizovatelem sedmi základních škol, které mají dostatečnou kapacitu pro přijetí postupně stoupajícího počtu žáků. Stejně tak se městské části jako jedné z mála v Brně podařilo vyřešit problém s nedostatečnou kapacitou mateřských škol, když vloni v září někteří ředitelé dokonce sháněli děti na dodatečně uvolněná místa.

„Ředitelé základních škol jsou stále schopní reagovat na poptávku otevřením odpovídajícího počtu tříd pro první ročník. Vzhledem k tomu, že v řadě těchto škol byly v minulosti některé prostory přebudovány pro potřeby školek, je i městská část připravena flexibilně zvyšovat jejich kapacitu v závislosti na stoupajícím počtu žáků,“ popisuje místostarosta pro školství Jiří Hos.

Proč se neudělala mateřinka z bývalé družiny?

Přestože Brno-sever nemělo loni jako jedna z mála brněnských městských částí problém přijmout do svých školek všechny tříleté děti, objevil se náznak kritiky, že nebyla vyčerpána třímilionová dotace na přebudování bývalých prostor družiny na Jugoslávské ulici na dvě třídy mateřské školy.

„Projekt byl hotový před volbami, a kdybychom se v té době pustili do stavby, čelili bychom obrovské kritice,“ vysvětluje místostarosta s tím, že po zrušených volbách nastala situace, kterou nebylo možné předvídat.

„S ohledem na dostatečný počet míst ve školkách a očekávaný zvýšený nápor na základní školy jsme ale záměr přehodnotili a třímilionovou dotaci bychom chtěli využít při rekonstrukci mateřské školy v Tišnovské ulici. Naším aktuálním cílem je zkvalitňování stávajících školních prostor a optimalizace míst ve školkách na základě zájmu v jednotlivých čtvrtích,“ dodává místostarosta Hos.

V loňském roce proběhla v městské části Brno-sever třeba velká rekonstrukce budovy ZŠ v Blažkově ulici za více než 28 milionů, pro letošek jsou kromě zateplení, výměny oken a opravy střechy budovy mateřské školy v Tišnovské ulici plánovány také obdobné práce u školky v Kohoutově ulici.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace