Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chcete firmu za kačku? Musíte si pospíšit, ministerstvo už zase chystá změnu

18.01.2015
Chcete firmu za kačku? Musíte si pospíšit, ministerstvo už zase chystá změnu

Foto: Repro ilustrace clipart.com

Popisek: Po pouhém roce ministerstvo spravedlnosti už zase mění názor na podmínky zakládání společností s ručením omezeným a chce opět zvýšit povinný základní kapitál. Kdo tudíž ještě chce firmu 'za kačku', musí si pospíšit.

S pouhou korunou v kapse jsme si mohli od počátku loňského roku klidně založit firmu. Tato změna měla působit jako pobídka pro oživení domácího podnikání. Jen po pár měsících ale ministerstvo spravedlnosti už zase uvažuje o změně právní úpravy. Kdo tedy bude chtít ještě firmu jenom ‘za kačku‘, musí si pospíšit.

Možnosti založit si ‘eseróčko‘ s pouhou korunou v kapse, kterou umožnil nový zákon o obchodních korporacích od ledna 2014, využily stovky lidí včetně začínajících podnikatelů a studentů. Již od počátku však bylo deklarováno, že příznivá změna, která jim umožnila vstoupit na trh nejen v pozici živnostníků, je pouze dočasným opatřením, které mělo napomoci oživit domácí ekonomiku. Její dočasnost však byla mnohem kratší, než bylo všeobecně očekáváno – jen po pár měsících už ministerstvo uvažuje o navýšení povinné minimální výše základního kapitálu.

Založit si firmu není ani 'za korunu' snadné

Na založení společnosti s ručením omezeným (s.r.o.) sice stále ještě stačí v České republice symbolická koruna, přesto je proces vzniku firmy stále administrativně poměrně náročný a zdlouhavý. Zatímco například ve Velké Británii trvá pouhé tři dny, u nás musíme zpravidla počítat se dvěma až třemi týdny. Mnozí podnikatelé namítají, že by navíc bylo třeba řešit také snížení nákladů na kolky, notáře a celý proces zakládání zlevnit, elektronizovat a urychlit.

Přesto ministerstvo spravedlnosti chystá pravý opak. „Ze strany advokátů ani odborné veřejnosti není založení s.r.o. s touto minimální výší vkladu příliš doporučováno a obecně jej nelze považovat za vhodné. Tato forma zakládání společnosti může být navíc snadno zneužívána na takzvané karuselové podvody na DPH,“ sdělila Právu mluvčí ministerstva spravedlnosti Kateřina Hrochová.

Schválí vláda krok zpátky?

Plány ministerských úředníků, o nichž bude nakonec rozhodovat vláda, počítají s tím, že by se vklad, nutný pro založení s.r.o., opět podstatně zvýšil, v kuloárech se mluví o původní, dvousettisícové částce. Řada právníků s tím však nesouhlasí. „Návrh na změnu výše základního kapitálu u s.r.o. nevnímám jako pozitivní. Stálost právní úpravy je jednou z hodnot, které bychom měli ctít. Proto nejsem zastáncem změn již po roce účinnosti základních pilířů soukromého práva, jakými jsou občanský zákoník a zákon o obchodních korporacích,“ řekl Právu advokát AK Weinhold Legal Zbyšek Kordač.

Renomovaný právník navíc připomněl, že k daňovým podvodům typu karuselových obchodů, které fungují tak, že podnikatelé zapojení do obchodního řetězce nezaplatí DPH u předem určené firmy, docházelo i v době, kdy byl minimální základní kapitál 200 tisíc korun. Během jediného roku se dopady provedené změny nemohou projevit ani podle dalších odborníků. „Ze svých zkušeností třeba při hodnocení podnikatelských záměrů v soutěži Česká inovace ale můžu říct, že už tam jsem viděl pozitivní dopad snížení základního kapitálu,“ upozorňuje například Vojtěch Krmíček, šéf programů pro začínající firmy v Jihomoravském inovačním centru (JIC).

Ministerstvo jde proti evropským trendům

Zatímco dříve většina přihlášených projektů do soutěže byla ještě vedena na živnostníky, v roce 2014 již byly prakticky všechny projekty už založeny i jako firmy. „Myslím, že roli hraje právě i nižší základní vklad pro založení firmy. Zvlášť u těch, kteří podnikání opravdu zkouší poprvé, jako jsou studenti nebo i akademici, kteří se rozhodnou rozjet vlastní projekt,“ dodává Vojtěch Krmíček, podle nějž další krok zpět nepřispěje ke konkurenceschopnosti České republiky. Podle experta na obchodní právo Bohumila Havla jde navíc ministerský záměr proti trendu ve většině evropských zemí. „Ochrana věřitelů je v českém právu zajištěna jinými nástroji, formální fixace základního kapitálu nikoho nechrání,“ uvedl Havel.

Konkrétní počet společností, které byly loni založeny ‘za korunu‘, bude podle mluvčí ministerstva Hrochové znám na přelomu ledna a února. Jen za čtyři měsíce loňského roku jich ale vzniklo více než pět a další stovky až tisíce nových ‘eseróček‘ měly základní kapitál nižší než dřívějších 200 tisíc korun, často kolem 20 nebo 50 tisíc korun.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská