Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Církev chce čerpat peníze z evropských fondů. Podle hejtmanů by měly jít do sociálních služeb. Vyjádřil se i kardinál Duka

17.01.2015
Církev chce čerpat peníze z evropských fondů. Podle hejtmanů by měly jít do sociálních služeb. Vyjádřil se i kardinál Duka

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Hejtman Michal Hašek a kardinál Duka.

Církev by s kraji mohla spolupracovat na sociálních službách, ideálně i na hospicové péči nebo i s drogově závislými. Na konkrétních okruzích další spolupráce mezi kraji a církvemi se shodli tento týden v brněnské vile Stiassni hejtmani jednotlivých krajů a zástupci České biskupské konference a Ekumenické rady církví. Informoval o tom Michal Hašek, hejtman Jihomoravského kraje, který je zároveň šéfem asociace krajů.

„Zrekapitulovali jsme uplynulé soužití a především jsme jednali o budoucí spolupráci – v oblasti evropských fondů.  Církve a náboženské společnosti a jimi zřizované organizace budou mít zájem  podílet se na jejich čerpání a my chceme, aby to byly věci, které budou v souladu s krajskými rozvojovými plány,“ uvedl Michal Hašek.

Církve proto nejprve dodají svoje podněty a bude se zkoumat soulad s regionálními strategiemi. „Chceme, aby takovéto čerpání evropských fondů vycházelo například z plánování v oblasti sociálních služeb. Chceme pojmout rok 2015 jako nultý rok, protože došlo k přechodu kompetencí financování sociálních služeb ze státu na kraje,“ zdůraznil Hašek, proč je zájem směrovat právě k této oblasti.

Čtrnáct různých systémů, to je opravdu špatně

Letos se prý neuskuteční žádné dramatické změny. „Do budoucna chceme provést důkladnou revizi, nastavit takové podmínky, aby v České republice nebylo čtrnáct systémů s jinými podmínkami a jiným hodnocením. Měl by existovat nějaký standard, na kterém se dohodneme a bude celoplošně platit, abychom vyhodnotili efektivitu současné sítě  poskytovatelů sociálních služeb a našli jsme dohodu, jak ten systém bude vypadat dlouhodobě,“ uvedl dále Michal Hašek.

Kraje  by přistoupily ke zřízení dlouhodobějších dotačních programů v oblasti sociálních služeb a na to by mohly navazovat i plány v oblasti investic ze strany krajů, církví či jednotlivých charit a dalších organizací, které ty sociální služby poskytují.

Mohlo by dojít i na podporu kostelů

Třetí záležitost se týkala garantových a dotačních programů. „Ty jsou záležitostí jednotlivých krajů, ale jsme dohodnuti, že zástupci církví a náboženských společností v okamžiku, kdy to budou jejich vlastní jednotky, které budou žádat o takovéto granty a dotace, nám dají posouzení svých priorit a budeme vědět, co společně můžeme zafinancovat v oblasti kostelů, ochrany památek a dalších záležitostí,“ podotkl Hašek.

Kraje i jednotlivé církve či náboženské společnosti mají zájem na spolupráci, zejména ve veřejných službách, které jsou hrazeny často z veřejných peněz. „Jde nám o to, abychom nastavili dlouhodobější model,  například systém financování sociálních služeb byl dlouhodobý a stabilní a nepodléhal například politickým výkyvům po výměně složení krajského zastupitelstva,“ řekl ještě po jednání předseda Asociace krajů Michal Hašek.

Kardinál Dominik Duka poděkoval za iniciativu a zdůraznil potřebnost spolupráce církví a krajů. „Výsledkem jednání je kooperační model spolupráce, ve kterém chceme pokračovat,“ řekl český primas. Vstřícnost jednání ocenil i předseda Ekumenické rady církví Daniel Fajfr. Místopředseda Asociace krajů Jiří Běhounek jako konkrétní oblast spolupráce uvedl domácí hospicovou péči nebo péči o lidi s drogovou závislostí.

Další podobné setkání se uskuteční v závěru prvního pololetí letošního roku.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

 

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace