Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Církev chce čerpat peníze z evropských fondů. Podle hejtmanů by měly jít do sociálních služeb. Vyjádřil se i kardinál Duka

17.01.2015
Církev chce čerpat peníze z evropských fondů. Podle hejtmanů by měly jít do sociálních služeb. Vyjádřil se i kardinál Duka

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Hejtman Michal Hašek a kardinál Duka.

Církev by s kraji mohla spolupracovat na sociálních službách, ideálně i na hospicové péči nebo i s drogově závislými. Na konkrétních okruzích další spolupráce mezi kraji a církvemi se shodli tento týden v brněnské vile Stiassni hejtmani jednotlivých krajů a zástupci České biskupské konference a Ekumenické rady církví. Informoval o tom Michal Hašek, hejtman Jihomoravského kraje, který je zároveň šéfem asociace krajů.

„Zrekapitulovali jsme uplynulé soužití a především jsme jednali o budoucí spolupráci – v oblasti evropských fondů.  Církve a náboženské společnosti a jimi zřizované organizace budou mít zájem  podílet se na jejich čerpání a my chceme, aby to byly věci, které budou v souladu s krajskými rozvojovými plány,“ uvedl Michal Hašek.

Církve proto nejprve dodají svoje podněty a bude se zkoumat soulad s regionálními strategiemi. „Chceme, aby takovéto čerpání evropských fondů vycházelo například z plánování v oblasti sociálních služeb. Chceme pojmout rok 2015 jako nultý rok, protože došlo k přechodu kompetencí financování sociálních služeb ze státu na kraje,“ zdůraznil Hašek, proč je zájem směrovat právě k této oblasti.

Čtrnáct různých systémů, to je opravdu špatně

Letos se prý neuskuteční žádné dramatické změny. „Do budoucna chceme provést důkladnou revizi, nastavit takové podmínky, aby v České republice nebylo čtrnáct systémů s jinými podmínkami a jiným hodnocením. Měl by existovat nějaký standard, na kterém se dohodneme a bude celoplošně platit, abychom vyhodnotili efektivitu současné sítě  poskytovatelů sociálních služeb a našli jsme dohodu, jak ten systém bude vypadat dlouhodobě,“ uvedl dále Michal Hašek.

Kraje  by přistoupily ke zřízení dlouhodobějších dotačních programů v oblasti sociálních služeb a na to by mohly navazovat i plány v oblasti investic ze strany krajů, církví či jednotlivých charit a dalších organizací, které ty sociální služby poskytují.

Mohlo by dojít i na podporu kostelů

Třetí záležitost se týkala garantových a dotačních programů. „Ty jsou záležitostí jednotlivých krajů, ale jsme dohodnuti, že zástupci církví a náboženských společností v okamžiku, kdy to budou jejich vlastní jednotky, které budou žádat o takovéto granty a dotace, nám dají posouzení svých priorit a budeme vědět, co společně můžeme zafinancovat v oblasti kostelů, ochrany památek a dalších záležitostí,“ podotkl Hašek.

Kraje i jednotlivé církve či náboženské společnosti mají zájem na spolupráci, zejména ve veřejných službách, které jsou hrazeny často z veřejných peněz. „Jde nám o to, abychom nastavili dlouhodobější model,  například systém financování sociálních služeb byl dlouhodobý a stabilní a nepodléhal například politickým výkyvům po výměně složení krajského zastupitelstva,“ řekl ještě po jednání předseda Asociace krajů Michal Hašek.

Kardinál Dominik Duka poděkoval za iniciativu a zdůraznil potřebnost spolupráce církví a krajů. „Výsledkem jednání je kooperační model spolupráce, ve kterém chceme pokračovat,“ řekl český primas. Vstřícnost jednání ocenil i předseda Ekumenické rady církví Daniel Fajfr. Místopředseda Asociace krajů Jiří Běhounek jako konkrétní oblast spolupráce uvedl domácí hospicovou péči nebo péči o lidi s drogovou závislostí.

Další podobné setkání se uskuteční v závěru prvního pololetí letošního roku.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

 

Vložil: Lucie Bartoš