Církev chce čerpat peníze z evropských fondů. Podle hejtmanů by měly jít do sociálních služeb. Vyjádřil se i kardinál Duka
17.01.2015
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Hejtman Michal Hašek a kardinál Duka.
Církev by s kraji mohla spolupracovat na sociálních službách, ideálně i na hospicové péči nebo i s drogově závislými. Na konkrétních okruzích další spolupráce mezi kraji a církvemi se shodli tento týden v brněnské vile Stiassni hejtmani jednotlivých krajů a zástupci České biskupské konference a Ekumenické rady církví. Informoval o tom Michal Hašek, hejtman Jihomoravského kraje, který je zároveň šéfem asociace krajů.
„Zrekapitulovali jsme uplynulé soužití a především jsme jednali o budoucí spolupráci – v oblasti evropských fondů. Církve a náboženské společnosti a jimi zřizované organizace budou mít zájem podílet se na jejich čerpání a my chceme, aby to byly věci, které budou v souladu s krajskými rozvojovými plány,“ uvedl Michal Hašek.
Církve proto nejprve dodají svoje podněty a bude se zkoumat soulad s regionálními strategiemi. „Chceme, aby takovéto čerpání evropských fondů vycházelo například z plánování v oblasti sociálních služeb. Chceme pojmout rok 2015 jako nultý rok, protože došlo k přechodu kompetencí financování sociálních služeb ze státu na kraje,“ zdůraznil Hašek, proč je zájem směrovat právě k této oblasti.
Čtrnáct různých systémů, to je opravdu špatně
Letos se prý neuskuteční žádné dramatické změny. „Do budoucna chceme provést důkladnou revizi, nastavit takové podmínky, aby v České republice nebylo čtrnáct systémů s jinými podmínkami a jiným hodnocením. Měl by existovat nějaký standard, na kterém se dohodneme a bude celoplošně platit, abychom vyhodnotili efektivitu současné sítě poskytovatelů sociálních služeb a našli jsme dohodu, jak ten systém bude vypadat dlouhodobě,“ uvedl dále Michal Hašek.
Kraje by přistoupily ke zřízení dlouhodobějších dotačních programů v oblasti sociálních služeb a na to by mohly navazovat i plány v oblasti investic ze strany krajů, církví či jednotlivých charit a dalších organizací, které ty sociální služby poskytují.
Mohlo by dojít i na podporu kostelů
Třetí záležitost se týkala garantových a dotačních programů. „Ty jsou záležitostí jednotlivých krajů, ale jsme dohodnuti, že zástupci církví a náboženských společností v okamžiku, kdy to budou jejich vlastní jednotky, které budou žádat o takovéto granty a dotace, nám dají posouzení svých priorit a budeme vědět, co společně můžeme zafinancovat v oblasti kostelů, ochrany památek a dalších záležitostí,“ podotkl Hašek.
Kraje i jednotlivé církve či náboženské společnosti mají zájem na spolupráci, zejména ve veřejných službách, které jsou hrazeny často z veřejných peněz. „Jde nám o to, abychom nastavili dlouhodobější model, například systém financování sociálních služeb byl dlouhodobý a stabilní a nepodléhal například politickým výkyvům po výměně složení krajského zastupitelstva,“ řekl ještě po jednání předseda Asociace krajů Michal Hašek.
Kardinál Dominik Duka poděkoval za iniciativu a zdůraznil potřebnost spolupráce církví a krajů. „Výsledkem jednání je kooperační model spolupráce, ve kterém chceme pokračovat,“ řekl český primas. Vstřícnost jednání ocenil i předseda Ekumenické rady církví Daniel Fajfr. Místopředseda Asociace krajů Jiří Běhounek jako konkrétní oblast spolupráce uvedl domácí hospicovou péči nebo péči o lidi s drogovou závislostí.
Další podobné setkání se uskuteční v závěru prvního pololetí letošního roku.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš