Estébáky umučený kněz Toufar a číhošťský přelud. Zajímá nás víc síla politické propagandy nebo zázrak?
16.01.2015
Foto: Dok.Trin
Popisek: Z inscenace o zázraku a knězi Toufarovi.
V Brně vznikla divadelní inscenace o životě a smrti faráře Josefa Toufara, umučeného v roce 1950 při vyšetřování takzvaného číhošťského zázraku. Režisérka Barbara Herzová hru připravila s tvůrčí platformou Dok.Trin. Premiéra se uskutečnila 9. ledna na sklepní scéně Husy na provázku, sdělila za divadelníky Anna Stránská.
Dobová propaganda tvrdila, že křížem hýbal Toufar
Dne 11. prosince 1949 se v číhošťském kostele pohnul kříž. Vidělo to devatenáct z těch, kdo byli v kostele. Farář Josef Toufar ale zázrak neviděl, protože stál na kazatelně a mluvil o nutnosti pevné víry, neboť uprostřed vás stojí, kterého neznáte. Při těchto slovech se křížek vychýlil. Byl to zázrak? Pro ty, kteří vše viděli na vlastní oči? A pro členy tajné policie? Ti v lednu 1950 Josefa Toufara zatkli a brutálně mučili, aby získali jeho přiznání, jak dokázal s křížkem pohybovat. Podle jedné teorie šlo o komplot Státní bezpečnosti s cílem diskreditovat církev.
Obludné divadlo politických procesů mělo teprve nastat. Nenastalo, protože Josef Toufar zemřel dřív, než mohlo k soudu dojít. Následkům mučení podlehl po měsíci ve stejné nemocnici, ve které se za devatenáct let budou snažit zachránit Jana Palacha.
Mohla však celá kauza skončit Toufarovým tajným pohřbem do společného hrobu v Ďáblicích? Komunistický režim si dal záležet, aby z případu vytěžil co nejvíce. Vznikl propagandistický film Běda tomu, skrze něhož přichází pobouření, ve kterém byla očerněna katolická církev. Film, stejně jako mnoho dalších snah, se posléze snažilo případ pohybu křížku v Číhošti vysvětlit. Tahal Toufar za provázek? Nebo to celé nakonec byla tajná provokace StB? Případně skupinová halucinace? Samovolné puknutí dřeva na oltáři?
Brněnské ztvárnění už od jeho dětství
Inscenace Zpráva o zázraku sleduje Toufarův život od dětství přes kněžské působení až ke smrti. Reflektuje ale i události, které následovaly, tedy snahu o zpolitizování případu a pokusy vysvětlit to, co se 11. prosince 1949 skutečně stalo v Číhošti na Havlíčkobrodsku.
Podle svědků se při mši opakovaně pohnul kříž na oltáři. Uspokojivé vysvětlení zatím nikdo nenašel.
„Inscenace pracuje převážně s dokumentárními materiály, ať už jsou to výslechové protokoly, vzpomínky, pitevní zprávy či dopisy prezidentu Gottwaldovi. Úhly pohledu se mění, výchozí otázka zůstává: Jsme ochotni uvěřit v zázrak?" uvedla režisérka.
Loni byly vyzvednuty jeho ostatky
StB zatkla Toufara 28. ledna 1950 a poté se ho snažila ve valdické věznici přinutit k přiznání, že pohyb kříže sám zinscenoval. Nakonec po krutém mučení přiznání podepsal. O dva dny později sedmačtyřicetiletý kněz zemřel na následky prasklého žaludečního vředu v nemocnici v Praze.
Loni 28. října dostal Toufar in memoriam od prezidenta medaili Za zásluhy I. stupně a 8. listopadu byly z hromadného hrobu v Ďáblicích vyzvednuty ostatky, které mohou Toufarovi patřit. Jejich exhumace byla nutná pro jeho možné blahořečení.
V roce 2004 připomněl takzvaný číhošťský zázrak a tragický osud tamního kněze také televizní film režiséra Jaromíra Polišenského s názvem In nomine patris. Toufarův život včetně okolností zázraku zdokumentoval v roce 2012 Miloš Doležal v úspěšné monografii Jako bychom dnes zemřít měli.
Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět na .
Vložil: Lucie Bartoš