Soud v Brně pozastavil přípravy na volby, které se měly opakovat kvůli kupčení s hlasy Romů. Chce prý předejít nejistotě a plýtvání. Ani ministr nic nenadělá
13.01.2015
Foto: NFPK
Popisek: Někteří lidé zaprodali svůj volební hlas za pětistovku, jiní za jídlo či cigarety.
Příprava opakovaných voleb v Brně-severu by do doby, než se rozhodne o souvisejících ústavních stížnostech, vedla jen k nejistotě a pochybnostem o jejich dopadu. A možná i k nevratnému vynaložení peněz. Z těchto důvodů Ústavní soud (ÚS) koncem uplynulého týdne odložil vykonatelnost rozhodnutí Krajského soudu v Brně. Týká se kauzy kupčení s s hlasy Romů během podzimních komunálních voleb.
Krajský soud kvůli kupčení s hlasy nařídil volby zopakovat. Stejně Ústavní soud naložil i s rozhodnutím ministra vnitra, který nové hlasování stanovil na 14. března. Vyplývá to z usnesení zpřístupněného na webu Ústavního soudu.
Březnový termín se kvůli přípravným lhůtám prakticky určitě nestihne, i kdyby Ústavní soud definitivně rozhodl do několika týdnů. Stížnosti proti opakování voleb podala městská část a starosta Rostislav Hakl (ČSSD). Odkladem vykonatelnosti ovšem soud nepředjímá celkový výsledek svého zkoumání.
Je to ve veřejném zájmu
„Je nepochybně ve veřejném zájmu, aby bylo nejdříve pravomocně jednoznačně a nezpochybnitelně rozhodnuto ve věci samé, dříve než se přistoupí k dalším organizačním krokům ve vztahu k napadeným volbám do zastupitelstva obce Brno-sever," stojí v usnesení senátu se zpravodajem Janem Musilem. Obě stížnosti soud řeší v jednom řízení.
„Ústavní soud tak zabraňuje těžko řešitelné situaci, kdy by v opakovaných volbách došlo ke zvolení jiných členů zastupitelstva, a přitom by na základě rozhodnutí Ústavního soudu mohlo dojít k potvrzení mandátů členů zastupitelstva zvolených v říjnu 2014," řekl médiím advokát pisatelů stížností Zdeněk Koudelka.
Komu se zdá situace zmatečná, jednoduše řešeno to v praxi nyní vypadá takto: Až do vyřešení stížností řídí městskou část dosavadní starosta a rada. Čtvrť má rozpočtové provizorium, hrozí zdržení některých investic. Starosta Hakl situaci popsal jako vzduchoprázdno, kdy není jasné, co vlastně platí.
Je to, jako kdyby Krajský soud o stížnosti nerozhodl, i když už o ní rozhodl
„Odložením vykonatelnosti nebylo rozhodnutí Krajského soudu v Brně zrušeno, jen se nemůže vykonat. Nemohou se tedy sejít ani zvolení zastupitelé. Stav je takový, jako kdyby o volební stížnosti navrhovatele Petra Hladíka krajský soud nerozhodl, i když už rozhodl," popsal Koudelka.
Krajský soud v Brně volby zrušil na návrh lidoveckého zastupitele Petra Hladíka kvůli kupčení s hlasy Romů, kteří měli volit starostu Hakla za bezplatný vstup na zábavu s jídlem a pitím zdarma. Ústavní stížnost jednomyslně schválili radní městské části, kterou dosud řídila koalice ČSSD a ODS. S verdiktem krajského soudu nesouhlasí.
V loňských volbách v městské části Brno-sever zvítězilo Sdružení občanů Lesné s devíti mandáty mezi 35 zastupiteli, druhé ANO získalo mandátů šest, stejně jako třetí ČSSD. Čtyři mandáty měli lidovci a po dvou TOP 09, Strana zelených, KSČM, A co Brno? a ODS.
Připomeňme protikorupční fond
Trestní oznámení v souvislosti s volbami v Brně podal na podzim mimo jiné Nadační fond proti korupce, zřízený miliardářem Karlem Janečkem, který s dalšími nevládními organizacemi shromáždil důkazy, svědectví a záznamy o masivním nakupování hlasů v komunálních volbách.
V Brně mělo probíhat nakupování hlasů dvojím způsobem. Voličské hlasy osob ze sociálně vyloučených oblastí byly vyměňovány za náramky. Ty umožňovaly jejich majitelům volný vstup na zábavu v klubu Musilka, kde byla konzumace jídla a pití zdarma. Voliči se sami pochlubili, že tato bezplatná konzumace je podmíněna odevzdáním hlasu pro starostu Rostislava Hakla, což lze doložit celou řadou svědectví. Navíc byli tito voliči často doprovázeni jakýmisi „koordinátory“, kteří sami volební komisi sdělili, že vysvětluji voličům „jak mají volit“. „Koneckonců důležitým svědkem se stal rovněž pracovník Nadačního fondu, kterému místní občané popsali zákulisí financování této akce. Existuje zde navíc několik svědectví o tom, že se zde hlasy nakupovaly rovněž klasickým způsobem za peníze, a to až do výše 1000 Kč za hlas," uvedl již dříve Janusz Konieczny, analytik fondu.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš