Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Včely umírají ve všech koutech republiky. V Brně o problému diskutovali odborníci

07.01.2015
Včely umírají ve všech koutech republiky. V Brně o problému diskutovali odborníci

Autor: PSNV

Popisek: Včely na plástu

Pracovní společnost nástavkových včelařů zorganizovala začátkem ledna na půdě Mendelovy univerzity v Brně již sedmý ročník odborné konference věnované zdraví včel. Vysoká účast včelařů z celé České republiky potvrdila jejich velký zájem o problematiku včelích nemocí. Loňský podzim a probíhající zima jsou totiž pro včely i včelaře neradostné. Mimořádné úhyny jsou hlášeny ze všech koutů země.

„Včelaři z celé České republiky hlásí enormní úhyny včelstev v průběhu roku. Účast více jak 140 včelařů jsme proto předpokládali,“ uvádí Bronislav Gruna, profesionální včelař a místopředseda Pracovní společnosti nástavkových včelařů.  

Někteří chovatelé přišli o vše

Úvodní přednáška byla věnována  výsledkům pilotního zapojení České republiky do mezinárodního výzkumu v rámci asociace COLOSS. Stejně jako v dalších zemích, loni se i u nás uskutečnila studie zaměřená na monitoring úspěšnosti přezimování včelstev. Do té se zapojilo 556 českých a moravských včelařů. Minulou zimu zaznamenali průměrné ztráty 6,6 procent. Letos je však již jisté, že zimní úhyny budou mnohonásobně vyšší.

Nejsou výjimkou oblasti, kde včelařům uhynula všechna včelstva.  V letošním roce bude proto výzkum pokračovat s rozšířením o výzkum v oblasti imunity včel.

Brzdou je opět byrokracie

V několika příspěvcích se přítomní dozvídali o nejnovějších poznatcích k tématu včelích nemocí a možnostech jejich zvládání. „Jednání o problematice probíhají i s veterináři a státní správou. Navrhujeme výrazně zjednodušit současnou metodiku léčení včel a systém příkazů změnit spíše v doporučení, změnit zastaralou metodiku léčení směrem k evropským trendům. Náš přístup, založený i na zkušenostech ze zahraničí, směřuje k samostatnému a vzdělanému včelaři, bohužel ale není státní správou přijímán,“ informoval přítomné Petr Texl, ředitel Pracovní společnosti nástavkových včelařů. 

Pracovní společnost nástavkových včelařů CZ sdružuje více než 600 včelařů i zájemců o obor. Funguje od roku 2000. Za dobu svého působení pozitivně ovlivňuje obor včelařství v České republice a řady jejích členů i příznivců se rozrůstají. Propagace jednoduchých a udržitelných metod včelaření je od samého počátku prioritou sdružení. To se projevuje tématy i přístupem lektorů na vzdělávacích akcích pořádaných společností i při vydávání včelařského časopisu Moderní včelař. V oboru včelích nemocí založila internetový portál VMS, který slouží včelařům k sledování vývoje varroózy.

Varroóza  je parazitické onemocnění včel způsobené kleštíkem včelím (Varroa destructor). V České republice byl parazit poprvé nalezen v 80. letech minulého století. Kleštík parazituje jak na dospělých včelách, tak především na včelím plodu, kde saje hemolymfu včelích larviček a množí se. Podle posledních vědeckých výzkumů výrazné škody způsobují i viry, které parazit přenáší. Při přemnožení kleštíka včelstva hynou, nejčastěji na podzim a v průběhu zimy.

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace