Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Prezidentský“ portrét, více než kapka vytahování, špetka furiantství… ODS pokračuje v nastoupeném směru: Voliči, zapomeňte

24.12.2014
„Prezidentský“ portrét, více než kapka vytahování, špetka furiantství… ODS pokračuje v nastoupeném směru: Voliči, zapomeňte

Foto: ODS

Popisek: Předseda Fiala se zvěčnil na péefce v „prezidentském“ portrétu. Jde už o opojení mocí?

Přímo signifikantní je pééfko naší kdysi nejsilnější pravicové strany, která má podle posledních průzkumů kolem 8 % voličské podpory. Už po komunálních volbách, kde modří získali 7,72 % a 16 mandátů, čili nic moc výsledek, předseda Fiala řičel nadšením: „ODS je zpět. Povedeme kontrarevoluci normálních lidí!“

Přesněji řečeno, sdělil národu: „Potvrdili jsme pozici nejsilnější pravicové strany a mohu vás ujistit, že půjdeme dál a budeme ještě úspěšnější. ODS zůstala silnou politickou stranou na komunální úrovni. ODS je znovu zpátky. Jsme jedinou politickou stranou, která je schopná postavit jasnou hráz proti levici a populismu. Jde o hodně, musíme se postavit všeobjímající vládě levice, musíme se postavit populistickým hnutím, jsme jediná politická síla, která povede kontrarevoluci normálních lidí!"

Fiala zřejmě počítá s totální amnézií voličů, kteří zapomenou na dvacetiletí arogance moci, primátora Béma a jeho tunel s Blankou, espézetky s čísly 001, býčí šíje se zlatými řetězy, kongresy, kde straničtí bossové platily vizoury tlustými svazky pětitisícovek, aféru Nagygate a nespočet dalších, které má v práci policie a soudy. Jinak by totiž zvolil trochu pokory. Ostatně, podívejte se na „jediné pravé PF“, které ODS nyní rozesílá po redakcích.

 

Co na to politologové?

Přestaňte se bát minulosti a zaměřte se na budoucnost, vyzval předseda ODS Petr Fiala na mimořádném kongresu ODS své spolustraníky před podzimními komunálními a senátními volbami. Ale na minulost by museli zapomenout především voliči. Podle expertů je totiž největším problémem ODS výrazně poškozená značka a zatím uplynulo příliš málo času, aby se k ní voliči vrátili.

Podle některých politologů to chce mnohem víc času, ale jiní na resuscitaci strany pod značkou ODS už ani nevěří. TOP 09 se stala lídrem pravice. „Je to logické, protože dopadla lépe ve volbách, je dnes nejsilnější opoziční stranou. O tom není pochyb,“ připustil politolog Tomáš Lebeda. ODS má víc práce sama se sebou, potřebuje čas, aby se vzpamatovala a získala znovu ztracenou důvěryhodnost.

„Čas funguje dobře. Vzpomeňme, jak nepopulární byla svého času opoziční smlouva uzavřená mezi Václavem Klausem a Milošem Zemanem, a vidíme, co udělal čas. Miloš Zeman je prvním přímo zvoleným prezidentem,“ poukázal na krátkou paměť voličů Tomáš Lebeda. Pokud ODS neudělá nějaké další zásadní chyby, mohl by jí čas prospět. „Ale je tam problém, během toho času se nesmí stát, že se stane stranou, která spadne pod pět procent podpory a zcela vypadne z parlamentní politiky,“ varuje politolog, že v takové pozici by šance na resuscitaci ODS byla velmi složitá.

Řada politologů potvrzuje, že návrat důvěry chce čas, ale musí to být doprovázeno transformací strany. „Čas je velmi důležitý, zatím ho uplynulo příliš málo, za rok se to zvládnout nedá, ale samozřejmě návrat důvěry nepřijde sám o sobě,“ upozorňuje Tomáš Lebeda. Vidí snahu vedení, ale jeho snažení je prý ztížené tím, že významná část členské základny strany se rozpadla. „ODS se potýká s obrovskou apatií, nezájmem a skepsí členské základny,“ konstatuje politolog, že je velmi těžké namotivovat členy ODS, aby se znovu začali snažit pracovat pro stranu.

Ostatní političtí hráčí pomůžou ODS, když budou ještě horší

Občanským demokratům mohou paradoxně pomoci ostatní politické subjekty. „Jestli ODS bude pokračovat do zapomnění, nebo jestli voliči zapomenou na její průšvihy, nebude záviset jen na ní, možná že jí pomůžou ostatní političtí hráči tím, že budou ještě horší,“ prohlásil sociolog Jan Hartl. To už je podle něj smutný úděl našich politických stran, že si nepomůžou samy, ale političtí protivníci jim svými neuváženými kroky mohou mimoděk přispívat k popularitě. „To jsou situační okolnosti, které mohou hrát roli,“ vysvětlil Hartl ParlamentnímListům.cz, že se ani taková věc nedá v Česku vyloučit.

Také podle politologa Petra Justa je jediným měřitelným způsobem jak zjistit, jakou podporu má která strana, výsledek voleb. A ten bude klíčový nejen proto, že ukáže, jestli strana přeživá, nebo ne, ale bude to také obrázek toho, jestli se ODS podaří udržet aspoň trochu úroveň komunálního vládnutí, kde zatím drží mezi parlamentními stranami dominantní pozici.

Viditelnost představitelů ODS je v médiích minimální

„Vidíme, že ODS je aktivní v opozici, dává o sobě vědět,“ poukazuje na snahu vedení pravicové strany Petr Just. I když předseda ODS Petr Fiala působí rozvážnějším dojmem, není radikálně charismatický, radikálně hlučný jako jiní politici, podle politologa to nemusí být na škodu.

„I když se očekává, že politik o sobě bude dávat výrazně vědět, je otázka, jestli lidé už nejsou trochu znechuceni až příliš radikálně vystupujícími politiky, jestli to zklidnění na některé lidi nepůsobí pozitivním dojmem. Ukáže se, nakolik akademik, profesor, dokáže lidi oslovit, nakolik bude pro lidi atraktivní,“ dodává Just. Připouští, že po odchodu známých tváří z vedení strany je současné vedení více neviditelné. „Jejich viditelnost je v politickém i mediálním prostoru minimální. První místopředseda Jan Zahradil se pohybuje v Evropském parlamentu, pro něj je hlavní platforma jinde než být lídrem v české politice. Strana tím, že je v opozici, nemá žádné funkce, její představitelé nejsou na očích, nemá exkluzivní přístup do médií jako vládní strany. O to by měla věnovat víc pozornosti mediálnímu obrazu, který se kolem ní vytváří,“ je přesvědčen politolog.

V malé opoziční straně je málo příležitostí pro růst osobností

Problémem je, že současné členy vedení ODS nikdo moc nezná. „Místopředsedy Novotného, Kupku nebo Vystrčila lidé mimo jejich regiony, kde působí, moc neznají. Je škoda, že nebyla alespoň nějaká personální provázanost s minulým vedením, kde bylo výraznějších osob víc,“ říká politolog a považuje za chybu například i odchod populárního politika Jiřího Pospíšila z ODS. I když občanští demokraté říkají, že byl solitér, že se podřizoval populistickým zájmům, nemohou podle Justa upřít, že přinášel straně voličské hlasy. Spolu s ním odešla část voličů.

Po odchodu oblíbených osobností, jako byla Miroslava Němcová nebo Jiří Pospíšil, z čela ODS nebo dokonce ze strany, se občanští demokraté v žebříčcích popularity politiků příliš neobjevují. „Je zřejmé, že ani šéf ODS Petr Fiala běžnou veřejnost příliš nezaujal,“ potvrdil sociolog Jan Hartl. Ale politolog Tomáš Lebeda upozornil, že osobnosti rostou s příležitostmi, a když jde o malou opoziční stranu, jakou se ODS stala, je pro její představitele málo příležitostí, jak vyrůst ve výrazné politické hráče.

Značka ODS je nevratně poškozená

Ale objevují se i velmi skeptické hlasy, které v návrat ODS na politické výsluní už nevěří. Podle politologa Ladislava Mrklase je ODS už tak výrazně poškozená značka, že má velkou pochybnost, jestli se její situace dá změnit. „Jsou stovky, tisíce zajímavých lidí, kteří by byli schopni stranu obnovit, ale ne už pod značkou ODS,“ řekl ParlamentnímListům.cz. Navíc se mu nezdá, že by se obracel trend od alternativních uskupení zpět k tradičním politickým stranám. Celý politický systém už se nedělí podle levopravé osy, objevují se nová celospolečenská témata jako imigrace, multikulturalismus, a na to budou muset strany přinášet odpovědi. „Politika ztrácí levopravý náboj, což byl svět ODS,“ připomíná tak Klausovy pověstné mobilizace proti levici, které mu ovšem nebránily v tom, aby po volbách neuzavřel pakt o rozdělení moci s šéfem ČSSD Milošem Zemanem, tzv. opoziční smlouvu.

Podle Mrklase to ovšem neznamená, že ODS z politiky zmizí. „Na politické scéně zůstane, ale už se nestane hegemonem pravice,“ vysvětlil. Ale nevěří ani ve světlou budoucnost TOP 09. „Je otázka, kdy odejde z politiky Karel Schwarzenberg, potom bude TOPka řešit stejný problém, ne-li větší než ODS,“ soudí. Kvas na politické scéně podle něj bude dál pokračovat. „Jestli se prosadí pravice, pak možná na bázi fúzí obou stran s přispěním dalších lidí, kteří se v politice objevují. Na kandidátkách různých uskupení a iniciativ je řada zajímavých osobností,“ upozornil politolog Ladislav Mrklas ParlamentníListy.cz, kde je možné vidět budoucnost české pravice.

Libuše Frantová, Anna Vančová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.                        

 

Vložil: Anička Vančová