Nový radní z „Žít Brno" Matěj Hollan prozradil, koho si dal na zeď místo Miloše Zemana. Také mluvil o drogách
27.11.2014
Foto: Žít Brno
Popisek: Matěj Hollan, lídr Žít Brno, na předvolebním snímku
Přední představitel hnutí „Žít Brno“ Matěj Hollan se stal v nové koaliční vládě města Brna radním pro oblast kultury, sociálních věcí a zdravotnictví. A to i navzdory tomu, že se v předvolebním programu posledně jmenované oblasti uskupení skoro nevěnovalo. V úterním pořadu Kauza dne Rádia Impuls proto vysvětloval, co vlastně hodlá dělat. Prý si místo obrazu prezidenta pověsí do kanceláře portrét Leoše Janáčka a bude razit koncepci, podle níž nemá smysl bojovat s drogami tak, jak se to dělo dosud.
Prozatím se na sebe usmíváme
Sranda v Brně ještě nepřestala a Hollan doufá, že to sranda být hned tak nepřestane. A to i v politice, protože koaliční partneři se na sebe prozatím usmívají. Trocha odlehčení je důležitá také proto, aby lidé brali politiku jako normální věc. „Jsem politik a nezříkám se odpovědnosti," zdůraznil ve vysílání s tím, že někteří politici jsou příliš aktivističtí. Mezi takové řadí například prezidenta Miloše Zemana a jeho předchůdce Václava Klause.
Takhle se s drogami nebojuje
V kanceláři si vyvěsím portrét Leoše Janáčka místo Miloše Zemana či Václava Klause, popsal svou první prioritu.
Následoval rozhovor o vytvoření koncepce udržitelného rozvoje kultury, protože Brno má příspěvkových organizací hodně a k jednotlivým umělcům se peníze dostanou jen málo. Tato část debaty se již nesla ve vážném duchu.
V sociální politice hodlá podpořit především organizace pečující o drogově závislé. „Nemá smysl s drogami bojovat tak, jak se to u nás děje. Uživatele drog je třeba převádět na substituty, které nejsou životu tak nebezpečné a nejsou tak nákladné. To povede i ke snížení kriminality," zdůraznil.
Jako třetí bude mít pod svou kuratelou zdravotnictví. Hnutí Žít Brno ale v předvolebních programech o této problematice nemělo prakticky ani slovo. Hollan se v tomto tématu snaží od voleb vzdělávat. „Město by hlavně mělo zajistit, aby se klient nemusel obávat, kde bude dobře operován a kde ne. Město může zajišťovat ten dobrý informační servis," podotkl na závěr svého vystoupení.
Jak to bylo? Nejen zablokování stránky...
Recesistická skupina Žít Brno na sebe upozornila kritikou odcházejícího primátora Romana Onderky (ČSSD) a své kandidátky dávala dohromady v posledních dnech před termínem odevzdání. Nyní obsazuje pozice dvou radních. Bude rozhodovat o kultuře, sociálních věcech a zdravotnictví.
Žít Brno byl původně oficiální slogan města, jehož internetovou doménu si magistrát v čele s Romanem Onderkou zapomněl zaregistrovat. Následně ji převzali hollanovští recesisté, kteří na ní dnem a nocí cupovali primátora za jeho skutečné nebo domnělé přešlapy. Ve svém textu na stránkách hnutí píše autorka Karolína Vaverková, že když už se zdálo, že étos hnutí vyvanul, vyvolal Onderka svou mediální neobratností skandál, jenž polil hnutí živou vodou a vlastně i dovedl k volbám – nechal zablokovat facebookovou stránku Žít Brno. Následoval mediální poprask, z něhož vzešla nová generace brněnských alternativních politiků, která v nedávných volbách získala 12 procent hlasů.
„V uplynulých dvou letech k sobě Matěj Hollan přitáhl lidi, pro něž je občanský aktivismus, řečeno jejich slovy, nekonečnou morální hodnotou a Hollan se svými kšandami a občas mírně přetékajícím břichem přirozeným lídrem," píše mimo jiné autorka v listopadovém textu na stránkách Žít Brno.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš