Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Uznávaná Wannieck Gallery v ohrožení. Chce se Brno majiteli mstít?

27.03.2013
Uznávaná Wannieck Gallery v ohrožení. Chce se Brno majiteli mstít?

Autor: Veronika Vindišová

Popisek: Wannieck Gallery sídlící v bývalé průmyslové hale u obchodního centra Vaňkovka je v ohrožení.

Je uznávanou brněnskou galerií moderního umění. V minulosti tam vystavovali svá díla Jan Merta, Petr Kvíčala či Stanislav Diviš. Nyní je však budoucnost Wannieck Gallery sídlící v bývalé průmyslové hale u obchodního centra Vaňkovka v ohrožení.

Městská společnost Jižní centrum vypověděla majiteli galerie Richardu Adamovi nájemní smlouvu, a to kvůli opožděným platbám.  Druhý den po rozhodnutí představenstva společnosti vedení galerie vyrovnalo třísettisícový dluh a navíc si předplatilo nájem do konce března. Donátor Wannieck Gallery Miroslav Lekeš přiznal, že udělali chybu. „Není to o tom, že bychom neměli peníze na provoz galerie. Prostě jsme upřednostnili jiné platby a nájemné upozadili. Věřím, že se to už nestane,“ řekl Lekeš.

O další budoucnosti galerie rozhodně představenstvo Jižního centra na své nejbližší schůzi. Její člen a starosta městské části Brno – střed Libor Šťástka už představil koncept nadace pro podporu umění a kultury. Právě bývalá průmyslová hala by byla jedním z počátečních vkladů města do tohoto projektu. „Nadaci by řídila správní rada. Město by na začátku mohlo vložit na provoz milion korun,“ nastínil Šťástka. Prostory by sloužily středním školám uměleckého směru, vysokým školám i institucím. Dál by tam mohla pořádat koncerty brněnská filharmonie, která v hale koncertuje už čtyři roky.

Milion? Na tři týdny provozu

Lekeš si přeje, aby galerie nadále fungovala i za cenu, že by musel odejít. Nechápe jen, jak si město představuje financování. Jeden milion korun podle Lekeše vystačí asi na tři týdny provozu. Objevily se také spekulace, že výpověď nájemní smlouvy nemá nic společného s dluhem. Lekeš totiž před šesti lety směnil s městem chátrající pasáž Jalta na Dominikánském náměstí za tři domy v centru města a pozemky v žádaných čtvrtích Pisárky a Stránice. Toto rozhodnutí tehdejšího vedení města je považováno za jeden z nekontroverznějších kroků. Sám Lekeš ale spory s městem popřel. „Směnu jsme definitivně uzavřeli v roce 2007. O antipatiích vůči mé osobě ze strany vedení města nevím,“ prohlásil Lekeš.

Výpověď nájemní smlouvy nadále trvá. Jižní centrum galerii slíbilo, že je nikdo nebude násilně z objektu vystěhovávat. Aktuálně tak trvá výstava Tomáše Císařovského a Eriky Bornové. Měsíčně platí galerie městu nájemné ve výši sto padesáti tisíc korun. Lekeš už dříve prohlásil, že pokud nebude moci galerie sídlit v bývalé průmyslové hale, zanikne. Kurátorovi a uměleckému řediteli Wannieck Gallery Richardu Adamovi se ozvaly stovky podporovatelů, kteří si přejí galerii zachovat. „Denně mám několik telefonátů od předních osobností české kulturní scény, chodí mi bezpočet emailů. Moc za ně děkuji, je pro nás důležité v tyto dny vědět, že spoustě lidí na osudu galerie záleží,“ poděkoval Adam.

Veronika Vindišová

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace