Hejtman Hašek se dostal mezi vězně. Dál chce jednat za účasti šéfky rezortu spravedlnosti
21.11.2014
Foto: Jihomoravský kraj
Popisek: Michal Hašek před branami věznice.
FOTOGALERIE Jihomoravský hejtman Michal Hašek se tento týden v Brně setkal s generálním ředitelem Vězeňské služby ČR Pavlem Ondráškem, a to u příležitosti připomenutí Dne vězeňství. Víme, za které mříže se podíval.
Pavel Ondrášek, který byl generálním ředitelem Vězeňské služby ČR jmenován ministryní spravedlnosti letos v dubnu, jednal s hejtmanem Michalem Haškem o současné problematice vězeňské služby.
Informoval hejtmana kraje například o nedávné reorganizaci řídících a kontrolních mechanismů generálního ředitelství, která přináší výrazné finanční úspory do financování vězeňské služby. Také padla slova na téma změn v metodách zacházení s vězni tak, aby se maximálně snížila rizika recidivy, tedy opakování trestných činů.
Víte, kolik je na Moravě věznic?
V doprovodu generálního ředitele a ředitele vazební věznice Brno Dušana Gáče si pak hejtman Hašek prohlédl prostory brněnské vazební věznice a ústavu pro výkon zabezpečovací detence. „Vážím si zaměstnanců Vězeňské služby České republiky a oceňuji jejich nelehkou práci, kterou mají na starost,“ uvedl hejtman Michal Hašek.
Na jižní Moravě se v současnosti nachází celkem čtyři věznice – ve Znojmě, Brně, Kuřimi a Břeclavi.
Hejtman Michal Hašek generálnímu řediteli Ondráškovi nabídl zprostředkování společného jednání hejtmanů ČR k problematice fungování Vězeňské služby ČR za přítomnosti ministryně spravedlnosti. Pavel Ondrášek byl mimo jiné před pár dny prezidentem Milošem Zemanem jmenován do hodnosti brigádního generála.
Kolik lidí se stará o odsouzené delikventy
Posláním Vězeňské služby ČR je zajišťovat výkon vazby, výkon trestu odnětí svobody a bezpečnost a pořádek v soudních budovách. Vězeňská služba spravuje a střeží věznice a detenční ústavy. Dále střeží, předvádí a eskortuje vězněné osoby. K dalším úkolům patří výzkum v oboru penologie, jehož výsledky aplikuje v praxi.
Vězni jsou u nás rozmístěni ve 35 věznicích, kde se o ně stará více než jedenáct tisíc zaměstnanců. Každá věznice má svého ředitele, centrálně správu zajišťuje generální ředitelství, které spadá pod ministerstvo spravedlnosti.
V České republice jsou čtyři typy věznic: s dohledem, s dozorem, s ostrahou a se zvýšenou ostrahou. Ve věznicích s dohledem vykonávají tresty lidé odsouzení za nejméně závažné trestné činy. Ve věznicích s ostrahou a se zvýšenou ostrahou jsou pachatelé nejzávažnějších trestných činů.
Nejvíce odsouzených, více než 8 tisíc, vykonává trest ve věznicích s ostrahou. V režimu se zvýšenou ostrahou je kolem 1100 odsouzených. Za nejzávažnější trestnou činnost je v českých věznicích také 46 vězňů odsouzených na doživotí, z toho 43 mužů a 3 ženy.
V jedné věznici mohou být zřízena oddělení různých typů, pokud tím není ohrožen účel trestu. Vězeňská služba jako součást trestní justice respektuje právní řád České republiky, Listinu základních práv a svobod a Doporučení Rady Evropy.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš