Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hejtman Hašek se dostal mezi vězně. Dál chce jednat za účasti šéfky rezortu spravedlnosti

21.11.2014
Hejtman Hašek se dostal mezi vězně. Dál chce jednat za účasti šéfky rezortu spravedlnosti

Autor: Jihomoravský kraj

Popisek: Michal Hašek před branami věznice.

FOTOGALERIE Jihomoravský hejtman Michal Hašek se tento týden v Brně setkal s generálním ředitelem Vězeňské služby ČR Pavlem Ondráškem, a to u příležitosti připomenutí Dne vězeňství. Víme, za které mříže se podíval.

Pavel Ondrášek, který byl generálním ředitelem Vězeňské služby ČR jmenován ministryní spravedlnosti letos v dubnu, jednal s hejtmanem Michalem Haškem o současné problematice vězeňské služby. 

Informoval hejtmana kraje například o nedávné reorganizaci řídících a kontrolních mechanismů generálního ředitelství, která přináší výrazné finanční úspory do financování vězeňské služby. Také padla slova na téma změn v metodách zacházení s vězni tak, aby se maximálně snížila rizika recidivy, tedy opakování trestných činů.

Víte, kolik je na Moravě věznic?

V doprovodu generálního ředitele a ředitele vazební věznice Brno Dušana Gáče si pak hejtman Hašek prohlédl prostory brněnské vazební věznice a ústavu pro výkon zabezpečovací detence. „Vážím si zaměstnanců Vězeňské služby České republiky a oceňuji jejich nelehkou práci, kterou mají na starost,“ uvedl hejtman Michal Hašek.

 Na jižní Moravě se v současnosti nachází celkem čtyři věznice – ve Znojmě, Brně, Kuřimi a Břeclavi.

Hejtman Michal Hašek generálnímu řediteli Ondráškovi nabídl zprostředkování společného jednání hejtmanů ČR k problematice fungování Vězeňské služby ČR za přítomnosti ministryně spravedlnosti. Pavel Ondrášek byl mimo jiné před pár dny prezidentem Milošem Zemanem jmenován do hodnosti brigádního generála.

Kolik lidí se stará o odsouzené delikventy

Posláním Vězeňské služby ČR je zajišťovat výkon vazby, výkon trestu odnětí svobody a bezpečnost a pořádek v soudních budovách. Vězeňská služba spravuje a střeží věznice a detenční ústavy. Dále střeží, předvádí a eskortuje vězněné osoby. K dalším úkolům patří výzkum v oboru penologie, jehož výsledky aplikuje v praxi.

Vězni jsou u nás rozmístěni ve 35 věznicích, kde se o ně stará více než jedenáct tisíc zaměstnanců. Každá věznice má svého ředitele, centrálně správu zajišťuje generální ředitelství, které spadá pod ministerstvo spravedlnosti.

V České republice jsou čtyři typy věznic: s dohledem, s dozorem, s ostrahou a se zvýšenou ostrahou. Ve věznicích s dohledem vykonávají tresty lidé odsouzení za nejméně závažné trestné činy. Ve věznicích s ostrahou a se zvýšenou ostrahou jsou pachatelé nejzávažnějších trestných činů.

Nejvíce odsouzených, více než 8 tisíc, vykonává trest ve věznicích s ostrahou. V režimu se zvýšenou ostrahou je kolem 1100 odsouzených. Za nejzávažnější trestnou činnost je v českých věznicích také 46 vězňů odsouzených na doživotí, z toho 43 mužů a 3 ženy.

V jedné věznici mohou být zřízena oddělení různých typů, pokud tím není ohrožen účel trestu. Vězeňská služba jako součást trestní justice respektuje právní řád České republiky, Listinu základních práv a svobod a Doporučení Rady Evropy.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tagy
Hašek,
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace