Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Nová podoba financování kultury v Brně je na spadnutí

28.03.2013
Nová podoba financování kultury v Brně je na spadnutí

Autor: Archív

Popisek: Budou aktivisté spokojeni s novým dotačním systémem v oblasti kultury?

Mezi odborníky i veřejností se rozpoutala ostrá diskuze o stavu kultury v Brně. Ostrá kritika kultury ze strany veřejnosti dokonce vyústila v aktivistické hnutí Výzva 2013 a Brno kulturní. Aktivisté nejsou spokojeni s financováním a prací radnice v této oblasti. Nyní se situace pohnula a zdá se, že správným směrem.

V Brně se totiž v následujících měsících chystá změna dotačního systému v oblasti kultury. Pracovní skupina pro změnu grantového systému spolu s odborem kultury nyní vyjednává konkrétní změny v grantovém systému, které by měly být připraveny koncem dubna. Pokud se vše podaří, budou změny v následujících měsících schváleny a začnou platit už pro letošní žádosti o kulturní dotace. „V otevřené diskuzi jsme navrhli změny v hodnotících kritériích pro udělení grantu a získali vazbu od nezřizované scény,“ shrnuje člen Koordinační skupiny za nezřizovanou scénu Pavel Baďura.

„Je to správný postup, jak přes otevřenou diskuzi docílit v rámci možností nejvýhodnější systém grantové politiky. Veřejná diskuze a nikoliv jednání za zavřenými dveřmi, jen tak od stolu, to je to co Brno a nejen Brno velmi potřebuje,“ říká jihomoravský politik Jan Blažek (VV), který se o stav kultury v Brně dlouhodobě zajímá.

Mezi témata, která v diskuzi rezonovala nejčastěji, patřilo téma hodnotících kritérií a toho, která jsou pro kulturu klíčová, systém hodnocení dotací a například otázka expertního posouzení žádostí a složení expertních komisí. Důležitá se také ukázala otázka evaluace projektů a podpora transparentnosti celého systému. „Jedná se pro kulturní sektor o klíčová témata, která do teď nebyla řešena. Tato témata se na základě našich analýz ukázala jako nejdůležitější pro lepší nastavení brněnské kulturní dotační politiky, proto jsme je chtěli probrat se všemi aktéry brněnské kultury,“ vysvětluje za Brno kulturní Jiří Honzírek.

Kamila Ondráčková

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace