Romové skutečně volili za úplatu, potvrdil to soud. V části Brno-sever byly volby neplatné. Čtěte, za kolik se kde lidé zaprodají
14.11.2014
Foto: NFPK
Popisek: Někteří lidé zaprodají svůj volební hlas za pětistovku, jiní za jídlo či cigarety.
Pokud bydlíte v části Brno-sever, chystejte se znovu k volební urně. Volby v městské části Brno-sever jsou neplatné, budou se proto opakovat, rozhodl Krajský soud v Brně. Prokázalo se totiž, že desítky Romů přišly volit starostu Rostislava Hakla (ČSSD) proto, že se za hlas dostali na zábavu s jídlem a pitím zdarma. Fond miliardáře Karla Janečka podal trestní oznámení.
„Soud dospěl k názoru, že došlo k uplácení voličů v takové míře, že pokud by se nestalo, nebylo by zastupitelstvo městské části Brno-sever zvoleno tak, jak bylo zvoleno,“ uvedl soudce David Raus.
Jen jsem je chtěl naučit volit…
Návrh na neplatnost voleb podal lidovecký zastupitel Petr Hladík. Namítal, že desítky Romů volily za peníze a bezplatný vstup na zábavu, kde měli Romové jídlo a pití zdarma. Akci pro ně uspořádal Adam Adámek, který prý chtěl Romy jen naučit volit, aby se měli lépe.
U soudu Adámek vypověděl, že pro něj bylo důležité, aby Romové k volbám přišli. „Neříkal jsem jim, koho musí volit. Když se mě zeptali, řekl jsem, že já budu volit Hakla, a to jim také doporučuju,“ řekl dříve Adámek.
Právě k tomu soud přihlédl. „Romové starostu Hakla fakticky volili. Učinili tak proto, že jim to Adam Adámek doporučil a za účast ve volbách jim slíbil bezplatný vstup na zábavu a konzumaci zdarma,“ stojí v usnesení. Takto ovlivnit se nechalo šest lidí.
Celý volební kolotoč znova
Ministerstvo vnitra nyní rozhodne o vyhlášení nových voleb. Pak začne plynout tříměsíční lhůta na přípravu a teprve poté se uskuteční nové volební hlasování. Strany a ukupení budou muset znovu podat kandidátky.
Trestní oznámení podal Janečkův fond
Brno je jedno z měst, kde v souvislosti s volbami podal trestní oznámení Nadační fond proti korupci matematika a miliardáře Karla Janečka. V Brně podle zjištění fondu probíhalo nakupování hlasů dvojím způsobem. Voličské hlasy osob ze sociálně vyloučených oblastí byly vyměňovány za náramky. Ty umožňovaly jejich majitelům volný vstup na zábavu v klubu Musilka, kde byla konzumace jídla a pití zdarma. „Voliči se sami pochlubili, že tato bezplatná konzumace je podmíněna odevzdáním hlasu pro starostu Rostislava Hakla, což lze doložit celou řadou svědectví,“ uvedl Janusz Konieczny, analytik nadačního fondu.
Navíc byli tito voliči často doprovázeni jakýmisi „koordinátory“, kteří sami volební komisi sdělili, že vysvětlují voličům, „jak mají volit“. „Koneckonců důležitým svědkem se stal rovněž pracovník Nadačního fondu, kterému místní občané popsali zákulisí financování této akce,“ dodal analytik.
Podle něj existuje navíc několik svědectví o tom, že se zde hlasy nakupovaly rovněž klasickým způsobem za peníze, a to až do výše 1000 korun za hlas.
Ostrava a Český Těšín: Za krabičku cigaret
Nadační fond se mařením a ovlivňováním voleb zabýval i v dalších městech. V Ostravě se hlasy nakupovaly především ve Vítkovicích. Za hlas zde bylo možné získat několik korun a dokonce i krabičku cigaret. „Voliči zde byli sváženi přímo k volebním místnostem a na domluvených místech jim byly následně peníze vypláceny. Svědkem jsou zde rovněž pracovníci Fondu a rovněž i občanského sdružení Oživení,“ popsal zjištění Janusz Konieczny. Hlasy se zde nakupovaly především pro Politické hnutí Vítkovice.
V Českém Těšíně se cena za hlas stabilně udržovala na hodnotě 500 korun. Kupčení však probíhalo v napjaté atmosféře mnohem opatrněji, než tomu bylo před 4 lety, kdy se právě v Českém Těšíně historicky poprvé opakovaly komunální volby z důvodu kupčení s hlasy. První ze svědectví dokládá verbování osob k nakupování hlasů jako jednoduchý a rychlý výdělek. Další svědectví dokládají nakupování hlasů pro těšínskou ČSSD a rovněž SOS pro Český Těšín.
„Materiály Fond získal díky aktivnímu přístupu mnohých občanů, kteří se sami do monitoringu manipulace voleb zapojili. Byly samozřejmě předány orgánům činným v trestním řízení,“ uvedl analytik Janusz Konieczny z Nadačního fondu proti korupci.
Miliardář Karel Janeček, zakladatel Nadačního fondu proti korupci.
Nadační fond proti korupci je zcela nezávislou iniciativa lidí, kteří zásadně nesouhlasí s vysokou mírou korupce ve státní správě. Naším cílem je mimo jiné podpora a odhalování korupční činnosti ve veřejné správě a podpora projektů odhalujících korupci.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš