Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Zatočme s chudobou! Co takhle pravidelné demonstrace v Brně? Tady máte příležitost s bídníkem Popelkou

12.11.2014
Zatočme s chudobou! Co takhle pravidelné demonstrace v Brně? Tady máte příležitost s bídníkem Popelkou

Autor: Hans Štembera

Popisek: Aktivista Slávek Popelka

Aktivista Slávek Popelka, který vstoupil do širšího povědomí v minulých letech zejména Holešovskou výzvou, opět bubnuje na poplach a svolává Čechy do zbroje. Tentokrát pod hlavičkou Bídníků chce, aby se uskutečňovala shromáždění Bídníků vždy mezi 12. a 13. hodinou na brněnském Náměstí Svobody. Mělo by to být každou středu, počínaje 12. listopadem, mimo svátky.

Své předsevzetí rozeslal v těchto dnech Slávek Popelka též prostřednictvím hromadných emailů. „My Bídníci jsme normální, obyčejní lidé, kteří žijí pod hranicí příjmové chudoby – prostě bídně živoříme. Je nás v Česku asi milion. Protože se situace stále zhoršuje, jsme nuceni, chceme-li přežít, pozvednout svůj hlas, nalézt svou hrdost a přihlásit se v této společnosti o své základní lidské právo na existenci, právo na život,“ uvádí.

Zaručený příjem pro každého

Dodává též, že ví, že politika je o střetu zájmů. „To platí zvláště pro naši slabou vládu, klátící se pod vlivem různých zájmových skupin a zlodějů. Proto musíme vyvinout náš silný tlak lidí v bídě, aby se zavedla zásadní sociální opatření. Je ověřeno, že pro základní přežití (jídlo, bydlení, ošacení a zdravotní péči) musí mít dospělá osoba čistý příjem aspoň 11 tisíc korun měsíčně. Je jedno, zda se jedná o člověka zaměstnaného, nezaměstnaného či důchodce. Toto minimum – ZARUČENÝ PŘÍJEM musí dostat každý! Je na vládě, jaká zásadní opatření zavede k zabezpečení této jistoty k přežití. Je evidentní, že z ekologických důvodů už nesmíme navyšovat drancování přírody, neboť již dnes přetěžujeme ekosystém dvojnásobně. Zbývá nám tedy pouze omezení konzumního obžerství bohatých, racionalizace celého hospodářství a zavedení plné zaměstnanosti včetně změny důchodu. Churavý systém se musí transformovat do nového modelu,“ píše dále Popelka ve své další výzvě k odporu.

Jak dodává, uvědomuje si, že někteří už spadli na sociální dno a zařadili se mezi nepřizpůsobivé – závadné osoby, které se už samy bez odborné pomoci ve speciálních střediscích z toho nedostanou. Proto podotýká, že ale jeho výzva nevede k tomu, aby získali tito jedinci prioritně jen peněžní dávky, ale společensky užitečnou práci dle zdravotního stavu.

Příživníci ne, ale poctivou práci odměnit

„Nechceme být příživníci. Samozřejmě víme, že poctivá práce musí být odměněna více než příjem dávky. Nelze však nadále trpět nehorázné rozdíly ve mzdách! My Bídníci nevládneme a ani nechceme, máme však představu, jak by mělo nové hospodářství vypadat. Náš požadavek na zaručený příjem je 11 tisíc korun měsíčně čistého. Při 168 hodinách měsíčně to představuje 65 korun za hodinu,“ pokračuje dál Slávek Popelka.

Burcuje lidi, aby se dali dohromady. „Nechceme se stát zloději, zločinci nebo popelnicovými lidmi! Přátelé, je to na nás. Je nám jasné, že za poctivou práci je třeba zaplatit podstatně více než za příjem dávky - těch chceme co nejméně. Chceme pracovat a tímto navrhujeme minimální hodinovou mzdu pracujících 100,- Kč/hod., tedy 16,8 tisíc Kč/měs. čistého. Nynější ‚hospodáři a podnikatelé‘ nás budou považovat za blázny, neboť by museli výrazně propouštět. Jistě, ale to je efekt současného chorobného systému,“ navrhuje mimo jiné ve své nové aktuální výzvě Popelka.

Alena Hechtová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

 

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace