Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

České hlavičky 2014 znají své laureáty. V Brně dokonce udělili dvě první ceny hned ve dvou kategoriích, letošek byl obzvláště úrodný

06.11.2014
České hlavičky 2014 znají své laureáty. V Brně dokonce udělili dvě první ceny hned ve dvou kategoriích, letošek byl obzvláště úrodný

Autor: Česká hlava

Popisek: Česká hlava, vítězové

Na slavnostním galavečeru 22. října v brněnském SONO Centru našlo své nové majitele 9 vítězných sošek. Letošní již 8. ročník byl ve znamení velkého konkurenčního boje prací nadaných středoškolských studentů. Ve 3 kategoriích porotu práce zaujaly natolik, že dokonce udělila dvě 1. místa.

Vítězové pak společně vše oslavili za přítomnosti televizních kamer, moderátora Martina Dejdara, skupiny Eddie Stoilow, ministra školství Marcela Chládka a celé řady zajímavých hostů. Laureáti si mezi sebou rozdělí finanční ceny v hodnotě 180 tisíc Kč. Součástí projektu České hlavičky je i následná práce s talenty, resp. pomoc v dalším profesním růstu a také hledání vhodných investorů pro realizaci jejich nápadů. O vysoké úrovni laureátů svědčí i velké úspěchy v zahraničí - na významných soutěžích i u potenciálních investorů.

Porotu nadchly hned dvě práce, kterým udělila 1. místo 

Cena GENUS, cena společnosti EKO-KOM a.s., se uděluje za nejlepší práce v oblasti přírodních věd, zabývajících se prostředím kolem nás. Porotu nadchly hned dvě práce, kterým udělila 1. místo. Alena Budinská z Gymnázia nad Štolou (Praha 7) se zabývala problematikou chirálních léčiv a jejich účinkem na náš organismus. S vhodnou kombinací několika podmínek, kterými se práce zabývá, je možné urychlit průběh reakce a zvýšit výtěžek požadovaného léčiva.

Naproti tomu práce Tomáše Jora z Gymnázia Jiřího z Poděbrad mapovala populaci kriticky ohroženého drobného motýla, vřetenušky mokřadní. Po usilovné práci v terénu a následné analýze navrhl opatření, která mají přispět k efektivnější ochraně tohoto vzácného tvora.

Dvě 1. místa byla udělena také v kategorii INGENIUM 

Dvě 1. místa byla udělena také v kategorii INGENIUM, která oceňuje práce z oblasti matematiky, elektrotechniky, informatiky a komunikace. Martin Hora z Gymnázia Plzeň se věnoval modelování 1D proudění krve v portálním řečišti jater. Jednorozměrný výpočet je mnohem rychlejší než klasický 3D a mohl by urychlit proces vedoucí k přesnějšímu určení diagnostiky pacienta.

Vojtěch Boček z brněnské SPŠ a VOŠ technické ve své práci představil svůj MultiROM, šikovnou softwarovou úpravu, která umožňuje uživatelům mobilních zařízení s Androidem instalaci více operačních systémů. Jeho MultiRom si stáhlo již více než 30 000 uživatelů.

Model na dálkové ovládání se systémem Plug-in-Hybrid

Cena FUTURA, cena Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, udělovaná za praktické projekty a inovace, letos putuje k Janu Rýznarovi z SPŠ a OA Bruntál. Ten se věnoval hybridním systémům, které jsou trendem současného automobilového průmyslu. Díky svým modelářským schopnostem sestrojil i vlastní model na dálkové ovládání se systémem Plug-in-Hybrid. Ten na základě svých výpočtů považuje za nejvyspělejší systém, který lze využívat i při každodenním provozu.

Kategorie SANITAS, která oceňuje práce a projekty z oblasti přírodních věd, zabývají lidským zdravím, biologickými a chemickými pochody, letos ovládly dvě nadané dívky. Lucie Studená z Gymnázia Jana Keplera (Praha) se zaměřila na retroviry v lidských tkáních a jejich vliv na nádorová onemocnění. Jako jediná se nemůže slavnostního galavečera zúčastnit, protože právě začala studovat na univerzitě Cambridge ve Velké Británii.

Druhou vítězkou je Magdalena Šubrtová z Gymnázia Brno-Řečkovice, jejíž práce se věnovala zkoumání koncových částí chromozomů - telomerám. Telomery mají ochrannou funkci, avšak s každým buněčným dělením se zkracují, až jsou kriticky krátké a dochází k buněčné smrti. Sledování mechanismů udržování délky telomer je důležité pro pochopení patogeneze některých lidských chorob, stejně tak pro zlepšení diagnostických a terapeutických schopností.

Udělena byla i zvláštní cena Danielu Štiplovi, který bojuje s včelím morem 

Mimořádná cena společnosti SAP a Nadačního fondu Česká hlava byla udělena Lukáši Herudkovize SPŠ elektrotechniky a informatiky z Ostravy. Práce se zabývá autonomní řídící jednotkou pro 3D tiskárnu 3D modelů bez potřeby připojení k počítači. Práce využívá myšlenku autonomního chodu celého systému. Díky univerzálnosti řídící jednotky je po malé úpravě možné ovládat i CNC stroje (vrtačky, frézy, laserové řezačky).

Práce Daniela Štipla, původně nominovaná v kategorii GENUS, porotu zaujala natolik, že se rozhodla udělit ji zvláštní cenu. Důvodem byl přínos, který tato práce má, a to nejen ochraně přírody, ale i společnosti jako takové. Práce si vzala za cíl napomoci boji proti moru včelího plodu navržením nové metody pro jednoduché monitorování stavu infekčního tlaku moru včelího plodu v jednotlivých včelstvech s využitím kultivace původce této choroby na testovacích kartách RIDA®COUNT –Paenibacillus larvae. Toto zařízení má odhalit přítomnost původce moru včelího plodu již v počátcích choroby, kdy lze ještě včelstvo zachránit před utracením.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace