Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

České hlavičky 2014 znají své laureáty. V Brně dokonce udělili dvě první ceny hned ve dvou kategoriích, letošek byl obzvláště úrodný

06.11.2014
České hlavičky 2014 znají své laureáty. V Brně dokonce udělili dvě první ceny hned ve dvou kategoriích, letošek byl obzvláště úrodný

Foto: Česká hlava

Popisek: Česká hlava, vítězové

Na slavnostním galavečeru 22. října v brněnském SONO Centru našlo své nové majitele 9 vítězných sošek. Letošní již 8. ročník byl ve znamení velkého konkurenčního boje prací nadaných středoškolských studentů. Ve 3 kategoriích porotu práce zaujaly natolik, že dokonce udělila dvě 1. místa.

Vítězové pak společně vše oslavili za přítomnosti televizních kamer, moderátora Martina Dejdara, skupiny Eddie Stoilow, ministra školství Marcela Chládka a celé řady zajímavých hostů. Laureáti si mezi sebou rozdělí finanční ceny v hodnotě 180 tisíc Kč. Součástí projektu České hlavičky je i následná práce s talenty, resp. pomoc v dalším profesním růstu a také hledání vhodných investorů pro realizaci jejich nápadů. O vysoké úrovni laureátů svědčí i velké úspěchy v zahraničí - na významných soutěžích i u potenciálních investorů.

Porotu nadchly hned dvě práce, kterým udělila 1. místo 

Cena GENUS, cena společnosti EKO-KOM a.s., se uděluje za nejlepší práce v oblasti přírodních věd, zabývajících se prostředím kolem nás. Porotu nadchly hned dvě práce, kterým udělila 1. místo. Alena Budinská z Gymnázia nad Štolou (Praha 7) se zabývala problematikou chirálních léčiv a jejich účinkem na náš organismus. S vhodnou kombinací několika podmínek, kterými se práce zabývá, je možné urychlit průběh reakce a zvýšit výtěžek požadovaného léčiva.

Naproti tomu práce Tomáše Jora z Gymnázia Jiřího z Poděbrad mapovala populaci kriticky ohroženého drobného motýla, vřetenušky mokřadní. Po usilovné práci v terénu a následné analýze navrhl opatření, která mají přispět k efektivnější ochraně tohoto vzácného tvora.

Dvě 1. místa byla udělena také v kategorii INGENIUM 

Dvě 1. místa byla udělena také v kategorii INGENIUM, která oceňuje práce z oblasti matematiky, elektrotechniky, informatiky a komunikace. Martin Hora z Gymnázia Plzeň se věnoval modelování 1D proudění krve v portálním řečišti jater. Jednorozměrný výpočet je mnohem rychlejší než klasický 3D a mohl by urychlit proces vedoucí k přesnějšímu určení diagnostiky pacienta.

Vojtěch Boček z brněnské SPŠ a VOŠ technické ve své práci představil svůj MultiROM, šikovnou softwarovou úpravu, která umožňuje uživatelům mobilních zařízení s Androidem instalaci více operačních systémů. Jeho MultiRom si stáhlo již více než 30 000 uživatelů.

Model na dálkové ovládání se systémem Plug-in-Hybrid

Cena FUTURA, cena Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, udělovaná za praktické projekty a inovace, letos putuje k Janu Rýznarovi z SPŠ a OA Bruntál. Ten se věnoval hybridním systémům, které jsou trendem současného automobilového průmyslu. Díky svým modelářským schopnostem sestrojil i vlastní model na dálkové ovládání se systémem Plug-in-Hybrid. Ten na základě svých výpočtů považuje za nejvyspělejší systém, který lze využívat i při každodenním provozu.

Kategorie SANITAS, která oceňuje práce a projekty z oblasti přírodních věd, zabývají lidským zdravím, biologickými a chemickými pochody, letos ovládly dvě nadané dívky. Lucie Studená z Gymnázia Jana Keplera (Praha) se zaměřila na retroviry v lidských tkáních a jejich vliv na nádorová onemocnění. Jako jediná se nemůže slavnostního galavečera zúčastnit, protože právě začala studovat na univerzitě Cambridge ve Velké Británii.

Druhou vítězkou je Magdalena Šubrtová z Gymnázia Brno-Řečkovice, jejíž práce se věnovala zkoumání koncových částí chromozomů - telomerám. Telomery mají ochrannou funkci, avšak s každým buněčným dělením se zkracují, až jsou kriticky krátké a dochází k buněčné smrti. Sledování mechanismů udržování délky telomer je důležité pro pochopení patogeneze některých lidských chorob, stejně tak pro zlepšení diagnostických a terapeutických schopností.

Udělena byla i zvláštní cena Danielu Štiplovi, který bojuje s včelím morem 

Mimořádná cena společnosti SAP a Nadačního fondu Česká hlava byla udělena Lukáši Herudkovize SPŠ elektrotechniky a informatiky z Ostravy. Práce se zabývá autonomní řídící jednotkou pro 3D tiskárnu 3D modelů bez potřeby připojení k počítači. Práce využívá myšlenku autonomního chodu celého systému. Díky univerzálnosti řídící jednotky je po malé úpravě možné ovládat i CNC stroje (vrtačky, frézy, laserové řezačky).

Práce Daniela Štipla, původně nominovaná v kategorii GENUS, porotu zaujala natolik, že se rozhodla udělit ji zvláštní cenu. Důvodem byl přínos, který tato práce má, a to nejen ochraně přírody, ale i společnosti jako takové. Práce si vzala za cíl napomoci boji proti moru včelího plodu navržením nové metody pro jednoduché monitorování stavu infekčního tlaku moru včelího plodu v jednotlivých včelstvech s využitím kultivace původce této choroby na testovacích kartách RIDA®COUNT –Paenibacillus larvae. Toto zařízení má odhalit přítomnost původce moru včelího plodu již v počátcích choroby, kdy lze ještě včelstvo zachránit před utracením.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová