Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Víte, co dělala církev za války? ptá se historik a mluví o restitucích. Podívejte se, kdo žehnal zbraním SS

06.11.2014
Víte, co dělala církev za války? ptá se historik a mluví o restitucích. Podívejte se, kdo žehnal zbraním SS

Autor: ČEZ

Popisek: Chrám svatého Víta, ilustrační foto

FOTOGALERIE Poslanec Benda by měl denně mít na stolečku v parlamentu tyto fotografie, dokazující servilitu a napomáhání katolické církve německým a rakouským nacistům. Pak by snad přestal nejapně žvanit - i když u recidivisty je to takřka nemožné předpokládat, říká významný člen Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Jiří Jaroš z Brna.

Podle Jaroše, známého mj. svou účastí v dlouholetém sporu o vrácení majetku potomkům šlechtického rodu Salmů, kterým bylo jejich panství zabaveno po roce 1945 za kolaboraci s německými okupanty na základě Benešových dekretů, katolická církev žehnala zbraním SS, včetně raket V1 a V2 a tankům Tiger, a to v době, kdy naopak vrcholní představitelé pravoslavné církve v Praze umírali za svou podporu československým parašutistům, kteří zlikvidovali německého kata českého národa Reinharda Heydricha. A hned předkládá důkazy: fotografie, na nichž biskupové a kardinálové hajlují nad rakví R. Heydricha nebo si s úsměvem potřásají rukou s Adolfem Hitlerem a dalšími nacistickými pohlaváry.

Kalousek a Schwarzenberg prolomili Benešovy dekrety

Představitelé této církve přitom díky rozhodnutí bývalé Nečasovy vlády, ve které se za jejich práva bila hlavně TOP 09 - zejména pak loutka této partaje a přítel sudetských Němců Karel Schwarzenberg a ten, kdo ho ve skutečnosti vodí, Miroslav Kalousek- nyní vlastní majetek v řádu desítek miliard korun. „Církev je tak dnes po gigantu ČEZ druhou nejbohatší firmou v České republice,“ upozorňuje také brněnský spisovatel Jan Kux. „Všichni poslanci, kteří pro ukradení majetku státu a nacpání ho do nenasytného chřtánu církve zvednou ruku, by měli být postaveni před soud pro vlastizradu. Nenechme si touhle zlodějskou bandou rozkrást i ten zbytek, který nám ještě, po těch letech tunelování a rozkrádání, zbyl. Křičme, protestujme, demonstrujme, jenom se nechovejme jako tupé stádo ovcí. Za chvíli by nám Kalousek a spol. mohl ukrást i naše domky a byty. Zpupný, arogantní a bezskrupulózní je na to dost. Snaha o vydání ohromného majetku církvi není ničím jiným, nežli ohromnou zlodějnou, prolamující dekrety prezidenta Beneše,“ varuje Kux.

Není církev jako církev

Váleční veteráni a jejich pozůstalí přitom nevystupují nenávistně a priori proti všem věřícím. Připomínají třeba rozdíl v jednání a postojích vůči své porobené a okupované vlasti mezi katolickou a pravoslavnou církví. Ta se proslavila hlavně svoji podporou čs. odboji v nejtěžších chvílích českého národa, během tzv. heydrichiády. „Biskup Gorazd, vlastním jménem Matěj Pavlík, se o úkrytu parašutistů dozvěděl až den po vyhlazení Lidic 11. června. Už den poté se rozhodl vydat se Němcům, aby zabránil popravám nevinných českých obětí nacistického řádění. Po rychlém soudu byl zastřelen 4. září 1942 ve 13.45 na Kobyliské střelnici, později byl za svou oběť prohlášen za svatého,“ přibližuje Jaroš tuto neznámou osobnost československého odboje. „Gorazd už 28. října 1938, v reakci na zradu československého národa v Mnichově, zaslal protestní prohlášení nejvýznamnějším představitelům východní církve, ve kterém obhajuje právo Československa na existenci. Po okupaci 15.3.1939 vyzval věřící k ještě větší semknutosti. Po jeho popravě následovaly další sankce proti odbojné a nepokořitelné církvi. 27. září 1942 byla Němci rozpuštěna, veškerý majetek zkonfiskován, chrámy zapečetěny a bohoslužby zakázány. Všichni duchovní byli deportování do Německa na nucené práce a 12 z nich bylo popraveno. Takto se za okupace, tedy v dobách, kdy českému národu hrozila faktická likvidace, zachovala pravoslavná církev. A jak se chovala církev katolická?“ ptá se Jaroš.

Papeženci pomáhali německým válečným zločincům

„Vatikán v době obsazování Evropy německými hordami odmítl pomoci v útěku i vlastním věrným věřícím a nechal je napospas osudu v koncentrácích a plynových komorách. Po válce, když začala fungovat tajná esesácká organizace ODESSA, která pomáhala utéci mnoha válečným zločincům především do Jižní Ameriky, byli jejími velkými a významnými pomocníky i nejvyšší představitelé Vatikánu. Tudíž katolické církve. A právě této církvi, tolik zprofanované i z dávné minulosti, vzpomeňme jenom na počet autodafé, po jejichž obětech získávala katolická církev také majetky, máme nyní vracet majetek? Za co? Za napomáhání nacistům? Za nechání svých věrných oveček napospas hitlerovcům? A navíc, Marek Benda, přesně v rétorice jezuitů, ve své bezbřehé nadutosti prohlásil, že si přeje, aby církev měla ještě větší majetek, nežli v době před reformou Josefa II,“ je chováním českého poslance šokován Jaroš.

Nenasytnost jako za časů Mistra Jana Husa

Katolická církev přitom u nás po roce 1989 začala ve velkém stylu. Kardinál Tomášek po vrácení 160 kostelů katolické církvi hned počátkem 90. let prohlásil, že tímto aktem končí veškeré majetkové nároky katolické církve. Současný katolický primas Duka ovšem hrozí českému státu žalobami, pokud mu nevydá nejen všechen majetek, spadlý mu díky ODS a TOP 09 do klína, ale nyní zčerstva i sporné pozemky a nemovitosti, na které se zákon o církevních restitucích nevztahuje. Ještě v živé paměti jsou také nechutné tahanice katolické církve o chrám sv. Víta na Pražském hradě.

Petr Blahuš

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace