Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Na jedno místo čeká v Brně 20 nezaměstnaných, na Hodonínsku 40

27.03.2013
Na jedno místo čeká v Brně 20 nezaměstnaných, na Hodonínsku 40

Autor: Archív

Popisek: Celorepublikový průměr je 17 nezaměstnaných na jedno volné místo

Situace na trhu práce není vůbec jednoduchá, i v tak velkém městě jako je Brno, čeká na jedno volné místo v průměru dvacet uchazečů, a to je na tom jihomoravská metropole ještě dobře.

Začátkem roku bylo v Brně bez práce téměř dvacet jedna tisíc lidí, v únoru už o tři stovky víc. Odborníci si to vysvětlují jako reakci průmyslu, stavebnictví i zemědělství na celkový ekonomický útlum. Žádné hromadné propouštění za tím není. Firmy však nemohou nabírat nové pracovníky a musí si vystačit se současnou kapacitou.

„Na stav nezaměstnanosti má velký vliv i útlum státních zakázek pro stavební společnosti, protože tento segment trhu na sebe váže další firmy. Tím, že je útlum ve stavebnictví trpí celá ekonomika. Je velmi smutné, že si vláda dala jako modlu jen a pouze snižování státního dluhu a není schopna a ochotna přizpůsobit toto snižování reálnosti ekonomiky. Zarážející je i ten fakt, že v tomto směru nereaguje na pozitivní podněty nejen ze strany ekonomů, NERVu, ale ani na výtky opozice. Přitom tento postoj vytváří dojem, jako by vládě nešlo o zájmy občanů tohoto státu, ale spíš o zájmy zahraničních bankovních domů,“ komentuje situaci jihomoravský politik Jan Blažek (VV).

Hledají se programátoři

Problém však může být i v tom, že nabídka se vždy nesetkává s poptávkou. Zaměstnavatelé v Brně nejčastěji podle statistik portálu Profesia.cz nabízí volná místa na pozice programátor, obchodní zástupce či IT specialista. Zatímco samotní nezaměstnaní Brňané nejčastěji hledají práci jako administrativní pracovník, asistent či sekretářka. Také na pozice jako telefonní operátor či řidič nemohou firmy najít zaměstnance.

Ve srovnání se zbytkem Jihomoravského kraje jsou na tom ale v Brně ještě dobře. Počet volných míst je dlouhodobě nízký. Například na Hodonínsku nebo na Břeclavsku může sehnat práci zhruba jen každý čtyřicátý nezaměstnaný. Pro porovnání - na celorepublikové úrovni čeká na jedno volné místo 17 uchazečů.

„Během jarních měsíců sice dojde k poklesu nezaměstnanosti díky obnovení sezonních prací, ale v závěru roku se celkový stav opětovně zhorší. Pokud dojde na pracovním trhu k určitému zlepšení, tak ne dříve než v příštím roce. Vysoká nezaměstnanost však bude dlouhodobě přetrvávajícím problémem i v nadcházejících letech,“ dodává analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Kamila Ondráčková

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace