Slavný Rom se nikdy romsky nenaučil. Přišel o všechno, málem zemřel... Jak se mohou podle Antonína Gondolána Romové pozvednout ze dna? Tajnosti slavných
02.11.2014
Foto: ČT
Popisek: Úspěšný Antonín Gondolán je z třinácti dětí, romštinu však jeho rodiče své potomky nikdy nenaučili
Přestože je Rom, jeho rodiče své děti romsky nenaučili. Byl slavný, pak přišel o všechno a málem za to zaplatil životem. Co Antonínu Gondolánovi dodává sílu dál se prát se životem a jak podle něj mohou Romové změnit své postavení ve společnosti?
Slavný romský muzikant založil se svými sourozenci skupinu, která koncertovala po celém světě. Talentovaný muzikant o všechno přišel, málem to zaplatil životem, aby se dokázal znovu postavit na nohy. Základem úspěchu Romů ve společnosti je především chtít změnit svůj život. A pak také vzdělání.

Setkání po letech - s Karem Gottem spolupracoval Antonín Gondolán v mládí,
dokonce s ním vyrazil v roce 1967 i na legendární cestu do Las Vegas
Útěk před fašisty
Mimořádně nadaný hudebník a zpěvák Antonín Gondolán pochází ze třinácti dětí. Narodil se 13. června 1942 v malé slovenské vesničce Brutovce nedaleko Spišského Podhradí, v době, kdy fašisté pořádali ve Slovenském štátu na Romy doslova hony. Proto se také celá početná rodina přestěhovala o dva roky později raději do Čech. Romský původ nikdy netajil, jeho rodiče však své děti nikdy romštinu nenaučili.
Hudební talent zdědil po otci, výborném muzikantovi, který ho stejně jako další sourozence odmalička vedl k lásce k hudbě. Už jako dítě hrál na housle, kytaru, později i na kontrabas. Jeho otec ho společně s bratry velmi brzy začal brát hrát křty a svatby, kde Antonín získal své první muzikantské ostruhy.
Legendární kapelník ho chtěl ´koupit‘
K osudovému setkání, které zcela změnilo jeho život, došlo na Vrchlabsku. „Při jedné příležitosti, kde hostoval Orchestr Gustava Broma, jsem se tam objevil, otec mi dal do rukou kontrabas, já jsem zahrál nějaké malinké sólíčko a opravdu jsem vzbudil pozornost. Tenkrát pan Brom přišel za otcem, a co stojí za zmínku, bylo to, že pan Brom mě chtěl koupit – tak nějak lidově řečeno. Otec se zachoval velmi dobře a řekl, že dávno už svoje děti neprodává, ale pokud se pan Brom o mě postará ve všem ostatním, tak bude potěšení na jeho straně, že budu hrát v tak výborném orchestru. To se taky stalo,“ zavzpomínal po letech Antonín Gondolán v rozhovoru pro server Romove.Radio.cz.
V pouhých patnácti letech ho tedy Gustav Brom angažoval jako hráče na kontrabas do svého orchestru. V té době byl Antonín Gondolán přijat i na brněnskou konzervatoř, kde vystudoval hru na kontrabas u legendárního profesora Pošty. Jeho kariéra stoupala strmě vzhůru. Díky Bromově orchestru se seznámil s tehdejší špičkou populární hudby včetně Karla Gotta, Rudolfa Rokla a Ferdinanda Havlíka.

Antonín Gondolán s Yvonne Přenosilovou
Pohádka venkovského kluka
Gondolánův pohádkový příběh pokračoval. Brzy dostal angažmá v Divadle Semafor, v němž účinkovali mladí Gott a Rokl. Po zájezdu s Karlem Gottem do Las Vegas, který se uskutečnil v roce 1967, založil se sestrou a třemi bratry populární a úspěšnou skupinu Bratři Gondolánovi, která koncertovala po celém světě. Ostrému a velmi úspěšnému startu pomohl i fakt, že kapela zpočátku vystupovala se zavedenými zpěváky té doby – Helenou Vondráčkovou, Karlem Gottem nebo Waldemarem Matuškou.
V té době už byl Gondolán respektovaným autorem mnoha písní, pro něž psali texty nejlepší textaři, jakými byl Eduard Krečmar, Petr Rada či Pavel Vrba, a které zpívaly největší popové hvězdy. O slávě Antonína Gondolána a jeho bratrů svědčí i to, že singlu s hitem „Čekej a neplakej“ se prodalo v dnešních poměrech neuvěřitelných 150 000 kusů!

Nahrávky skupiny Bratří Gondolánů trhaly v 60. letech rekordy v prodejnosti
V cizině obstál na jedničku, doma ho podvedli
Navzdory úspěchu se sourozenci Gondolánovi časem rozešli. „Jak jsme jezdili po koncertech a po světě, byla to doba, kdy nám bylo 20 až 25 let. Byli jsme mladí a pěkní lidé. Láska je mocná čarodějka, nevybírá si a není podmínka, aby se člověk ženil jenom v Česku, to se může stát na zájezdě v Bulharsku nebo v Americe. A to se přesně stalo některým mým bratrům: jeden třeba žije ve Švýcarsku, má tam rodinu a děti, Věra žila 20 let v Austrálii, má tam rodinu a dům, František žil v Německu a v Austrálii, já jsem žil v Německu...“ vysvětluje Antonín. A tak pokračoval v kariéře profesionálního hudebníka sám, v různých sestavách a v různých zemích. I v cizině se muzikou dokázal živit, byl pokládán za velmi kvalitního jazzového hráče. Manželství, které uzavřel s Němkou, se ale rozpadlo a on se po roce 1989 vrátil domů, do Čech, přestože měl lukrativní nabídky, mimo jiné třeba na turné v Austrálii.
Měl spoustu snů. Díky návratu sourozenců se mu podařilo znovu vzkřísit skupinu Bratří Gondolánů, vystudoval vysokou školu, chtěl pozvednout úroveň Romů a národnostních menšin. Dalším jeho velký

Krásná Věra Gonolánová se vdala do Austálie, její bratři se rozprchli po celém světě
m snem bylo založit jazzový klub. Vyhlédl si prostory v centru Prahy, vzal si půjčku šest milionů korun na jejich pronájem a zařízení. Dokonce kvůli tomu vystudoval i hotelovou školu. Po dvou letech ale o všechno přišel!
Podraz, který málem zabíjel
Nejhorší bylo, že exekutoři zabavili mimo jiné i dům jeho bratrovi, kterým za Antonínovu půjčku ručil. Bratr skončil i s dětmi na ulici, Antonín přišel o byt i o všechny úspory. Stres, který celá situace s sebou nesla, se podepsal na jeho zdravotním stavu. On, který nebyl nikdy nemocný, málem přišel o život. Selhalo mu srdce, musel být okamžitě operován. Další komplikací byly žaludeční vředy, přidaly se vážné problémy s ledvinami a močovými cestami.

Ve své knize vypráví Antonín Gondolán nejen o svém životě, ale také o tom, jak zlepšit situaci Romů
Kdysi velmi výrazná osobnost české popové scény nakonec skončila v invalidním důchodu. Zkušenost, že zákony neplatí, jak by měly, že podvod, kvůli kterému zkrachoval, zůstal bez potrestání, ale Antonína Gondolána nezlomila. Bojuje za to, aby se znovu postavil na nohy. Koncertuje, skládá, chce pomáhat šířit osvětu jak mezi Romy, tak mezi ostatními. „Aby se z toho Romové dostali, musí za prvé chtít změnit svůj život. Za druhé je důležité vzdělání – když je člověk vzdělán, je víc informován, má větší přehled a lze s ním diskutovat,“ upozornil ve své 13. komnatě, kterou natočila Česká televize v roce 2008. A Antonín Gondolán je toho důkazem. Jeho přítelkyně říká, že je bílá vrána mezi Romy. A také nevyléčitelný optimista.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adina Janovská