Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je to k zblití! Váleční veteráni jsou pohoršeni rozsudkem soudu i postojem takzvaných křesťanských politiků

20.09.2014
Je to k zblití! Váleční veteráni jsou pohoršeni rozsudkem soudu i postojem takzvaných křesťanských politiků

Autor: repro

Popisek: Hitlerovy projevy, ilustrační foto

Revoluce! Všichni znovu do ulic! České válečné veterány zaskočil neuvěřitelný rozsudek brněnského soudu, který osvobodil vydavatele knihy Hitlerových projevů. A volají po změně společenského řádu v České republice - demonstracemi na ulicích a náměstích.

Ačkoliv nejen žalobce, ale i soudní znalec na extrémismus tvrdili, že kniha nepokrytě propaguje nacismus, soudce Martin Hrabal trojici obžalovaných Pavla Kamase, Lukáše Nováka a Stanislava Beera, kterým hrozilo až 10 let vězení, osvobodil.

Je to k zblití

„Právní řád tohoto novorežimu je nastaven tak, že postihuje údajně pouze přímé navádění a přímou propagaci hnutí směrujících k potlačení práv člověka,“ řekl naší redakci známý brněnský protinacistický aktivista a expert Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS)  Jiří Jaroš- Nickelli. „Je to stav, jenž sice je z našeho hlediska morálně k zblití, ale s nímž nelze do změn legislativy vůbec pohnout. A změnu legislativy nepřinesou protesty, nýbrž  jen revoluční změna novorežimu v jiný novorežim. Teprve ta by mohla kodifikovat novou judikaturu s novým postojem - a to jednoznačně postojem represivním - k propagaci nacismu a fašismu. Jiná možnost neexistuje,“ říká Jaroš. Jedním slovem ale skepticky dodává: „Pokud by měly být protesty účinné, musely by mít charakter masového Antimajdanu. A to, jak sám vidíte, dnes není na pořadu dne. Alespoň prozatím,“ doufá ve změnu společnosti expert ČSBS. „Tisíce občanů by denně musely demonstrovat na Václaváku či na Letné proti zákonům, které umožňují  de facto propagaci hitlerismu, fašismu, antisemitismu atd. Sám vidíte, že u nás se děje opak,“  tvrdí expert.

Nacismus u nás frčí

Právní řád současného režimu je podle Jaroše- Nickelliho nastaven tak, že propagátoři  těchto neonacistických myšlenek v současnosti používají skrytou a bezpečnou formu pouhého šíření historicko-dokumentační literatury éry nacismu a fašismu. „Tímhle brakem je tato společnost zaplavena už celá desetiletí a nikdo s tímto fenoménem nic nedělá,“ nechápe Jaroš.

Protesty válečných veteránů jsou v současné době podle něj zbytečné. „Máme na to sice vzhledem k našim obětem morální nárok, ale v této společnosti by to k ničemu nebylo. Dočkali bychom se pouze výsměchu propagátorů nacismu na jejich netových stránkách,“ sdělil Jaroš- Nickelli.

S brněnským expertem souhlasí i historik Petr Úpický z Prahy. „Zajděte se podívat do jakéhokoliv knihkupectví a schválně si spočítejte, kolik je výloze, dětem na očích, knih s nacistickou tématikou plných svastik, včetně vzpomínek nyní opět glorifikovaných příslušníků SS. Já si tu práci dal a srovnal jsem to s knihami, které popisují úsilí protinacistických spojenců, tedy dohromady Ameriky, Sovětského svazu, celé Británie  a Francie. Schválně si tipněte, jaký byl poměr: 8:3 ve prospěch nacistických blábolů. Sedmdesát let po jejich drtivé porážce!“ je otřesený  Úpický.

Mají podporu křesťanských politiků

„Tato neonacistické knihy jsou de facto na stejné platformě jako šiřitelé idejí sudetismu a spolupráce se Sudety, jak to představují i naši někteří vládní činitelé. Konkrétně nechvalný ministr kultury, bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů a současný ministr české kultury Daniel Hermana. Přes naše opakované výzvy tento křesťanský politik dosud nevydal seznamy gestapa a odbojářům doporučuje místo cyankáli bývalého šéfa sudetoněmeckého landsmančaftu Bernda Posselta,“ doplňuje Úpického Nickelli.

Paradoxně se v současné době konečně chýlí ke konci jiný soud: V něm stojí proti sobě u olomouckého senátu naopak váleční veteráni, které žalují potomci vlastizrádné sudetoněmecké šlechty z rodu Salmů. „Zde jsme souzení my,  potomci odbojářů a legionářů, nikoli propagátoři hitlerismu a to kvůli knize Cui bono restituce,“ dodává Nickelli.

Petr Blahuš

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace