Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je to k zblití! Váleční veteráni jsou pohoršeni rozsudkem soudu i postojem takzvaných křesťanských politiků

20.09.2014
Je to k zblití! Váleční veteráni jsou pohoršeni rozsudkem soudu i postojem takzvaných křesťanských politiků

Foto: repro

Popisek: Hitlerovy projevy, ilustrační foto

Revoluce! Všichni znovu do ulic! České válečné veterány zaskočil neuvěřitelný rozsudek brněnského soudu, který osvobodil vydavatele knihy Hitlerových projevů. A volají po změně společenského řádu v České republice - demonstracemi na ulicích a náměstích.

Ačkoliv nejen žalobce, ale i soudní znalec na extrémismus tvrdili, že kniha nepokrytě propaguje nacismus, soudce Martin Hrabal trojici obžalovaných Pavla Kamase, Lukáše Nováka a Stanislava Beera, kterým hrozilo až 10 let vězení, osvobodil.

Je to k zblití

„Právní řád tohoto novorežimu je nastaven tak, že postihuje údajně pouze přímé navádění a přímou propagaci hnutí směrujících k potlačení práv člověka,“ řekl naší redakci známý brněnský protinacistický aktivista a expert Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS)  Jiří Jaroš- Nickelli. „Je to stav, jenž sice je z našeho hlediska morálně k zblití, ale s nímž nelze do změn legislativy vůbec pohnout. A změnu legislativy nepřinesou protesty, nýbrž  jen revoluční změna novorežimu v jiný novorežim. Teprve ta by mohla kodifikovat novou judikaturu s novým postojem - a to jednoznačně postojem represivním - k propagaci nacismu a fašismu. Jiná možnost neexistuje,“ říká Jaroš. Jedním slovem ale skepticky dodává: „Pokud by měly být protesty účinné, musely by mít charakter masového Antimajdanu. A to, jak sám vidíte, dnes není na pořadu dne. Alespoň prozatím,“ doufá ve změnu společnosti expert ČSBS. „Tisíce občanů by denně musely demonstrovat na Václaváku či na Letné proti zákonům, které umožňují  de facto propagaci hitlerismu, fašismu, antisemitismu atd. Sám vidíte, že u nás se děje opak,“  tvrdí expert.

Nacismus u nás frčí

Právní řád současného režimu je podle Jaroše- Nickelliho nastaven tak, že propagátoři  těchto neonacistických myšlenek v současnosti používají skrytou a bezpečnou formu pouhého šíření historicko-dokumentační literatury éry nacismu a fašismu. „Tímhle brakem je tato společnost zaplavena už celá desetiletí a nikdo s tímto fenoménem nic nedělá,“ nechápe Jaroš.

Protesty válečných veteránů jsou v současné době podle něj zbytečné. „Máme na to sice vzhledem k našim obětem morální nárok, ale v této společnosti by to k ničemu nebylo. Dočkali bychom se pouze výsměchu propagátorů nacismu na jejich netových stránkách,“ sdělil Jaroš- Nickelli.

S brněnským expertem souhlasí i historik Petr Úpický z Prahy. „Zajděte se podívat do jakéhokoliv knihkupectví a schválně si spočítejte, kolik je výloze, dětem na očích, knih s nacistickou tématikou plných svastik, včetně vzpomínek nyní opět glorifikovaných příslušníků SS. Já si tu práci dal a srovnal jsem to s knihami, které popisují úsilí protinacistických spojenců, tedy dohromady Ameriky, Sovětského svazu, celé Británie  a Francie. Schválně si tipněte, jaký byl poměr: 8:3 ve prospěch nacistických blábolů. Sedmdesát let po jejich drtivé porážce!“ je otřesený  Úpický.

Mají podporu křesťanských politiků

„Tato neonacistické knihy jsou de facto na stejné platformě jako šiřitelé idejí sudetismu a spolupráce se Sudety, jak to představují i naši někteří vládní činitelé. Konkrétně nechvalný ministr kultury, bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů a současný ministr české kultury Daniel Hermana. Přes naše opakované výzvy tento křesťanský politik dosud nevydal seznamy gestapa a odbojářům doporučuje místo cyankáli bývalého šéfa sudetoněmeckého landsmančaftu Bernda Posselta,“ doplňuje Úpického Nickelli.

Paradoxně se v současné době konečně chýlí ke konci jiný soud: V něm stojí proti sobě u olomouckého senátu naopak váleční veteráni, které žalují potomci vlastizrádné sudetoněmecké šlechty z rodu Salmů. „Zde jsme souzení my,  potomci odbojářů a legionářů, nikoli propagátoři hitlerismu a to kvůli knize Cui bono restituce,“ dodává Nickelli.

Petr Blahuš

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová