Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Referendum o nádraží v Brně je opět v nedohlednu. Soud zamítl žalobu aktivistů, ODS v čele města se nepokrytě raduje

17.09.2014
Referendum o nádraží v Brně je opět v nedohlednu. Soud zamítl žalobu aktivistů, ODS v čele města se nepokrytě raduje

Autor: Žít Brno.cz

Popisek: Brněnské nádraží

Krajský soud v Brně zamítl žalobu občanské aliance Referendum 2014, která usiluje o lidové hlasování o poloze brněnského vlakového nádraží. Soud potvrdil výrok magistrátu, podle kterého měl návrh na vyhlášení plebiscitu nedostatky. Město rozhodnutí přivítalo. „Je to pro mě dobrá zpráva a úleva," řekl ČTK náměstek primátora Robert Kotzian (ODS).

Zastánci referenda večer vytvořili lidský řetěz se svíčkami mezi náměstím Svobody a Moravským náměstím, sešlo se jich podle odhadu zpravodaje ČTK více než 200. Referendum bude, stálo na jejich transparentech.
   
U soudu leží ještě druhá žaloba aktivistů, kteří chtěli, aby soud vyhlásil referendum místo zastupitelstva. Miroslav Patrik z přípravného výboru referenda už však příliš nevěří tomu, že by se hlasování konalo společně s říjnovými volbami. „Stále však trváme na názoru, že ač možná s vadami, podepsalo petici tolik lidí, že by na to zastupitelé měli brát ohled a referendum vyhlásit," uvedl Patrik. Podle Kotziana je nyní společné konání voleb a referenda prakticky vyloučené. Aktivisté ale věří, že se hlasování dočkají. „Otázkou zůstává jen to, kdy to bude," řekl zmocněnec přípravného výboru Jakub Patočka.

Magistrát pilně škrtal podpisy

Iniciátoři referenda potřebovali získat podporu asi 18.500 Brňanů. Nakonec odevzdali petiční archy s podpisy 21.000 lidí, ovšem magistrát jich zhruba 8000 vyřadil. Soud petiční archy přezkoumal a zjistil, že magistrát sice škrtal přespříliš, ale aktivisté ani tak nedosáhli na potřebný počet podpisů. „Celkově soud dospěl k závěru, že chybně mohlo být vyřazeno celkem cca 1160 osob," stojí v rozhodnutí senátu s předsedkyní Jaroslavou Skoumalovou.
   
Aktivisté už mezitím stihli odevzdat další podpisové archy s 5800 podpisy, podle magistrátu jich bylo potřeba doplnit 5200. Vzhledem k výroku soudu je možné, že jich bude potřeba méně. Úředníci je zatím přezkoumávají. Primátor Roman Onderka ale už v pondělí naznačil, že část podpisů je znovu neplatná a že referendum patrně na jejich základě vyhlášeno nebude. Patrik oznámil, že se aktivisté tak jako tak obrátí s kasační stížností na Nejvyšší správní soud. Chtějí, aby pro budoucnost rozhodl, jak se mají podpisy přezkoumávat.

Petičníci chtějí zachovat nádraží v centru

Krajský soud v odůvodnění verdiktu, který padl minulý týden, také konstatoval, že město neoprávněně požadovalo po alianci doplnění odhadu nákladů u otázky ohledně polohy nádraží. Na místě naopak byl požadavek, aby aliance doplnila odhad nákladů u otázky druhé, v níž se občanů ptá, zda souhlasí, aby se podoba nádraží určila prostřednictvím otevřených návrhových soutěží.
   
Aliance se od začátku snaží prosadit zachování nádraží v centru, zatímco město je chce dlouhodobě přemístit jižním směrem zhruba o 800 metrů do míst dnešního autobusového nádraží Zvonařka. Aliance usiluje o referendum i přesto, že Správa železniční dopravní cesty dopracovala studie obou variant nového nádraží na stejnou úroveň a nyní vytváří studii proveditelnosti. Obě varianty by stály kolem 20 miliard korun. Proti novému referendu se staví část zastánců nádraží v centru, kteří vkládají naděje právě ve studii SŽDC.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace