Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Známý trenér, který se stal ódéesákem: Vláda má hlavní úkol, podporovat Babišův byznys jako třeba v případě „zelené nafty“

10.09.2014
Známý trenér, který se stal ódéesákem: Vláda má hlavní úkol, podporovat Babišův byznys jako třeba  v případě „zelené nafty“

Foto: ČT

Popisek: Jan Bobrovský

ROZHOVOR Hlavním úkolem vlády je státní podpora byznysu pana Babiše. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz to uvedl manažer basketbalového klubu Imos Brno Jan Bobrovský, který na podzim vyráží do boje o senátorské křeslo v barvách ODS v rámci obvodu Brno-město. Vyjádřil se i k zákonu o podpoře sportu a rentám pro bývalé úspěšné sportovce.

Proč jste se rozhodl kandidovat?

Politika mě vždycky přitahovala, protože je to šance, jak věci změnit k lepšímu. Dlouhou dobu jsem proto za ODS v zastupitelstvu v Žabovřeskách. Nabídku kandidovat na senátora jsem přijal také kvůli novému předsedovi Petru Fialovi. Věřím mu, vážím si ho a budu rád, pokud spolu budeme víc spolupracovat.

Budete se muset prosadit proti odvolané ředitelce úseku kontroly a kvality staveb na Ředitelství silnic a dálnic ČR Miloslavě Pošvářové (za zelené a Piráty) či proti řediteli Úrazové nemocnice Brno Karlu Doležalovi (ČSSD). V čem si myslíte, že je vaše přednost ve srovnání s těmito kandidáty?

Jednak mám skutečně dlouhou zkušenost z politiky, což je umění kompromisu. Za druhé, jsem manažerem basketbalového klubu, takže mám zkušenosti i s řízením lidí, sestavováním rozpočtů, s obchodním jednáním. A hlavně, myslím, že se skutečně vyznám ve sportu a že mohu své zkušenosti zúročit na parlamentní úrovni.

Do horní komory budete kandidovat za ODS, za níž jste v zastupitelstvu městské části Brno-Žabovřesky.  Preference této strany šly ale kvůli kauze Nagyová strmě dolů. Neobáváte se, že vám kandidatura v modrých barvách uškodí?

Nevybíral jsem si nikdy v životě tu nejjednodušší cestu a jsem zvyklý bojovat, i když se týmu nedaří. ODS je nyní ve složité situaci. Hodně dobrého toho ale podle mě udělala a stále má co nabídnout. Takže pojďme zabojovat.

Jak se strana změnila pod novým vedením a jaké jí dáváte šance do budoucna? Podaří se obnovit důvěru u voličů, nebo strana skončí v propadlišti dějin, jak mnozí předpovídají?

Profesor Petr Fiala je velice systematický a přemýšlivý člověk. Stál v čele tak úspěšné a významné instituce, jako je Masarykova univerzita. Dokázal kompetentně řídit Ministerstvo školství. Vidím za ním zatím jenom úspěchy a věřím, že pomůže také občanským demokratům. Je to ale běh na dlouhou trať.

Jak bude vypadat vaše kampaň?

Standardně. Troufám si říct, že Brňané vědí, kdo jsem a co za mnou stojí. Oslovíme je přes billboardy a letáky, budu se s nimi setkávat, pokusím se jim vysvětlit, o co mi jde. Že chci podpořit sport a hodnoty, které přináší společnosti. Fair play, zdatnost, sebekázeň, týmovou hru.

Poté, co vás potvrdil brněnský sněm ODS jako kandidáta, jste prohlásil, že chcete pomoci tomu, aby sport dostával více peněz. Jak toho chcete konkrétně dosáhnout?

Spolu s Kyprem a Lotyšskem jsme v EU jediná země, kde nejsou odvody z loterií a sázek povinně nasměrovány do sportu. Je to pouze možnost, nikoliv povinnost. Takže toto bych chtěl změnit, stanovit jasný podíl odvodů na sport a celkově více zdanit loterie a sázky. Pak je celá řada dalších podpůrných možností, třeba snížení daňové zátěže pro oddíly a dobrovolníky, kteří pro ně pracují.

Jak se díváte na nový zákon o podpoře sportu, jehož návrh právě vzniká a v němž se mimo jiné počítá s dvacetitisícovou rentou pro bývalé úspěšné sportovce?

Líbí se mi, že navrhuje pomoc sportovcům, kteří nám dělali skvělé jméno v zahraničí, obětovali tomu život a nemohli se za minulého režimu zabezpečit na stáří. Stejně tak, že hledá další cesty, jak do sportu dostat peníze. Uvidíme samozřejmě, jaká bude konečná podoba.

Jste spokojený se současnou vládou a prezidentem? Jak hodnotíte jejich dosavadní působení?

Většinou ruší věci, co fungovaly, nebo přemýšlejí, že je zruší, aby pak zjistili, že to nejde. Celkově mi ale přijde, že hlavním úkolem vlády je státní podpora byznysu pana Babiše. Jako v případě „zelené nafty“. Je s podivem, že ministrem financí je člověk, který má tolik vlastních soukromých ekonomických zájmů. Samozřejmě je přes všechny řeči prosazuje na úkor nás všech.

Poslední měsíce svět znepokojuje dění na Ukrajině. Myslíte si, že hrozí mezinárodní konflikt, který by mohl zasáhnout i Česko?

Ten konflikt už tu přece je a Česko už zasáhl. Jsou tu sankce, které budou mít dopad na ceny zboží a nezaměstnanost.

Petr Kupka

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová