Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Značka na autě 6B9 0001, vlastní „Nagyová“, pochybný titul, nekorektní předvolební billboard… Který čelný politik ČSSD si beze studu ponechal kmotrovské manýry?

08.09.2014
Značka na autě 6B9 0001, vlastní „Nagyová“, pochybný titul, nekorektní předvolební billboard… Který čelný politik ČSSD si beze studu ponechal kmotrovské manýry?

Foto: Facebook

Popisek: Roman Onderka

Primátor Brna Roman Onderka (ČSSD) se objevil na několika místech ve městě na volebním billboardu s heslem „Společně pro Brno" se skupinou lidí, mezi kterými je kromě něj dobrovolný hasič, motocyklový závodník, ale také členka Městské policie Brno. Právě přítomnost policistky označila většina politiků a odborníků za nekorektní. Billboard může vyvolat dojem, že městská policie podporuje konkrétní politickou stranu, i když by měla být apolitická, řekl ČTK politolog Stanislav Balík. To ale není jediný primátorův průšvih, bulvár dokázal jeho „kmotrovské“ manýry…

Ze zákona nelze mít na billboardu složky integrovaného záchranného systému, což je státní policie, profesionální hasiči a záchranáři. „Stejnokroj státní policie může nosit pouze policista, který plní služební úkoly. V jiném případě je to přestupek,“ informovala ČTK mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková. Právě tomu se ale Onderka vyhnul, neboť vedle něj nestojí nikdo ze složek integrovaného záchranného systému, nýbrž členka městské policie. I to však mnozí považují za nevhodné.

„Není v pořádku, když se vládnoucí politik fotí a prezentuje se silovými složkami. Je to za hranou toho, co by se dělat nemělo,“ sdělil Balík. Za příliš vhodný billboard nepovažuje ani bývalá ústavní soudkyně a současná senátorka Eliška Wagnerová (zvolená za SZ). „Primátor je nadřízený městské policie a mohlo by vzniknout podezření, že se s ním podřízení nefotili ze svobodné vůle, ale kvůli příkazu,“ uvedla pro ČTK Wagnerová.

Mám souhlas všech, brání se Onderka

S tím však Onderka nesouhlasí. „Všechny jsem požádal, zda by se se mnou vyfotili a podpořili mou kandidaturu na primátora. Zajistili si souhlas od zaměstnavatelů,“ konstatoval Onderka. Za pravdu mu dává mluvčí brněnské městské policie Jakub Ghanem. „Členka našeho sboru se rozhodla sama ze svobodné vůle a dali jsme jí souhlas. Nedělala to ze žádných politických úmyslů, ale chtěla pouze zviditelnit městskou policii,“ vysvětlil ČTK Ghanem.

„V daném případě by mohl být postup nadřízených orgánů sboru protiprávní. Pokud totiž nejsou složky dobrovolného charakteru a spadají do struktury veřejné správy, musí se držet zásady politické nestrannosti,“ informoval ČTK Yury Kabitskiy z advokátní kanceláře Andrey Vovesné. Doplnil, že případ by mohl skončit stížností nebo správní žalobou.

Onderka zákon neporušil, jeho počínání se však mnohým nelíbí

I když Onderka nijak zákon neporušil, jeho postup se nelíbí mnoha politikům. „Nepřijde mi to příliš vhodné. Kdybych byl primátorem, městskou policii bych pro kampaň nezneužíval. Raději bych je poslal do ulic, kde jsou potřební, než aby se fotili na volební materiál strany,“ sdělil radní Brna Libor Šťástka z koaliční ODS. Proti jsou i opoziční zastupitelé. „Je to nekorektní postup. Pokud už se s městskou policií někdo fotí, měly by být stejné podmínky pro všechny strany,“ řekl lídr TOP 09 Jaroslav Kacer. Souhlasí i kandidátka číslo 1 za brněnskou KSČM Helena Sýkorová. „Pokud je někdo šéfem městské policie, neměl by využívat svého postavení. Může ho to zvýhodňovat a není to příliš etické,“ uvedla Sýkorová.

Způsob prezentace Onderky považuje za nevhodný i lídr ANO Petr Vokřál nebo Martin Ander ze Strany zelených. „Primátor je vrchním velitelem městské policie a jeho propagace je velmi nešťastná. Billboard může totiž v očích veřejnosti poškodit jméno městské policie, která se angažuje ve volební kampani,“ doplnil Ander. Proti je i lídr hnutí Žít Brno Matěj Hollan. „Primátor využívá svých podřízených, aby se pak chlubil jejich peřím. Používá stejnou metodu jako ve Francii Ludvík XIV., který tvrdil: Stát jsem já. Onderka tvrdí: Brno jsem já,“ řekl Hollan.

Jediná, komu billboard nevadí, je kandidátka na primátorku za KDU-ČSL Klára Liptáková. „Nebyla bych tak přísná, protože pak bychom tak mohli brát cokoliv. Pokud billboard nikoho nepohoršuje nebo nepobuřuje a není sprostý, tak ať ho primátor má,“ uzavřela Liptáková.

Bulvár se do brněnského primátora pořádně zakousnul

Bulvární deník Aha! přinesl před pár dny výčet všech dosavadních „hříchů“ primátora moravské metropole. „Roman Onderka má coby vrcholný představitel města služební vůz značky Superb a na něm espézetku 6B9 0001 – to aby bylo vidět, kdo je „jednička“. Další espézetky v číselném pořadí pak mají jeho náměstci. Větší projev tzv. kmotrovství snad už nejde od politika vyžadovat!“

Aha! vyfotilo vůz primátora (vlevo) a jeho náměstka Olivera Pospíšila.

Dokonce ani pražští zastupitelé si něco takového nedovolí, píše bulvár. Je ale Onderka, z něhož si Brňáci léta dělají legraci, vážně zosobněním kmotra? Tomu se na kloub pokusilo přijít Aha! a přehledně vypsalo vše, co primátor „napáchal“. Nutno dodat, že jeho... způsoby kmotrovstvím, na nějž jsme byli léta zvyklí, ale které si už nyní politici většinou nedovolují, více než zavánějí. Posuďte sami...

A toto je parkovací prostor pro brněnskou šlechtu z radnice...

„ŽÍT ONDERKA“

Přijde vám »Žít Onderka« jako divná fráze? Máte pravdu, ale vtip kopíruje realitu, pokračuje Aha! Před dvěma lety si za 600 tisíc Brno nechalo od odborníků poradit, jak na novou identitu, která by město představovala, jako kdyby šlo o marketingový produkt. Výsledkem byl podivný slogan Žít Brno. Na to reagovali recesisté ze stejnojmenné stránky www.zitbrno.cz. Nejprve lidem namluvili, že se díky Onderkovi přejmenuje jihomoravská metropole na Krno, nyní bodují parodie na billboardy, kde Onderka Brňákům vysvětluje, že jejich město znamená ojedinělý životní styl.

Podezřelá diplomka

V roce 2009 ukončil Onderka bakalářské studium na soukromé Vysoké škole Karla Engliše v Brně. Podle předsedkyně Akreditační komise Vladimíry Dvořákové byla ale jeho závěrečná práce špatně ozdrojovaná, navíc byla moc krátká. Onderka ale nic vysvětlovat nechtěl.

„Megapinďour“ za 12 milionů

Přesně tolik stál takzvaný Brněnský orloj, který od roku 2010 stojí na náměstí Svobody v centru města. Iniciátorem projektu, který tvarem připomíná pánské přirození (jen loni stál provoz půl milionu Kč), nebyl nikdo jiný než primátor.

Rozvod kvůli kolegyni

Před čtyřmi lety se Onderka nechal slyšet, že opouští manželku Kateřinu a tehdy tříletého syna Románka kvůli vztahu se svojí náměstkyní Barborou Javorovou. „Zjistili jsme, že mezi námi vznikl vztah nejen přátelský a kolegiální, ale také osobní, partnerský,“ uvedli ve společném prohlášení.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová