Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Brněnský učitel, který odjel bojovat na Ukrajinu, je mrtvý. A s ním i další Čech… Spekuluje se, že Stejskala zabila ukrajinská tajná služba

04.09.2014
Brněnský učitel, který odjel bojovat na Ukrajinu, je mrtvý. A s ním i další Čech…  Spekuluje se, že Stejskala zabila ukrajinská tajná služba

Foto: repro

Popisek: Milan Stejskal

VIDEO Dva Češi, kteří bojovali v řadách proruských separatistů na východě Ukrajiny, zřejmě padli. S odvoláním na komunisty okresu Frýdek-Místek o tom informoval server iDnes.cz. Frýdeckomístečtí komunisté o smrti obou Čechů informovali s tím, že podle webu Rusvesna.su brněnský učitel tělocviku na základní škole Ivo Stejskal a Vojtěch Hlinka zahynuli u vesnice Mijusinck. Slovenskému serveru Čas.sk zprávu o smrti obou Čechů potvrdil další český bojovník v řadách separatistů Oldřich Grund.

Podle serveru Deník.cz odcestoval Stejskal na východní Ukrajinu v červnu. „Když jsem viděl v televizi, co se tam děje, nezbylo mi, než přijet. Viděl jsem řádění v Oděse, kolik tam bylo zabitých lidí. To není možné," vysvětlil své pohnutky pro ruskou televizi. Známí Stejskala prý o něm mluvili jako o slušném a inteligentním člověku.

Stejskal a Hlinka měli zahynout již 12. srpna, zprávy o jejich smrti se ale začaly šířit až nyní. Česká ambasáda na Ukrajině nemá o smrti dvou českých občanů žádné informace. Na tom není nic až tak zvláštního, protože v případě, že padlé Čechy pohřbili separatisté, nemusí o jejich smrti ukrajinské centrální orgány vůbec vědět.

Monika Stejskalová sdílela na sociální síti Facebook příspěvek, ve kterém se píše, že Ivo Stejskal zemřel spolu s Hlinkou na Ukrajině 12. srpna. „Nechci dodávat žádné informace. Je mrtvý," řekla Stejskalova sestra ČT. Zprávu přinesly Novinky.cz.

 

Zajala ho prý ukrajinská tajná služba

Na Facebooku se jménem Ivo Stejskal visí toto oznámení s datem 28. července: „Ivo Stejskal z Brna byl údajně zajat ukrajinskou tajnou službou. V okamžiku, kdy pan Stejskal vystoupil v ukrajinském videu separatistů, jsem měl pocit, že udělal chybu. Pravděpodobně se na něj zaměřily ukrajinské vládní síly a nakonec ho podle zpráv na internetu zajaly... Proč na sebe upozorňoval? Tím vhodil rukavici do ringu. Ve státě, kde je obyvatelstvo názorově rozpolcené, se může najít spousta lidí, kteří za odměnu dají echo tajné službě. Nemám informaci, jak přesně to bylo, ale údajně je Stejskal v zajetí...“

Novinky dále napsaly: Brňan Stejskal odjel podle televize bojovat na Ukrajinu už v červnu. V Česku předtím působil jako učitel tělocviku a občanské výchovy na základní škole v Brně-Líšni. Čtyřicetiletý muž údajně dlužil za nájem, a město na něj proto krátce před Stejskalovým odjezdem na Ukrajinu podalo žalobu a chtělo ho vystěhovat, uvedla ČT. Kromě Stejskala a Hlinky bojují za proruské separatisty na Ukrajině podle televize zřejmě i další Češi, náborové akce prý probíhaly přes sociální sítě.

Média: Zbytečná smrt, vymytý mozek a spojení s Ivanem Hlinkou

Česká média ve středu píší o dvou padlých českých občanech, kteří bojovali v řadách separatistů na východě Ukrajiny. Ivo Stejskal z Brna a Vojtěch Hlinka z Žatce měli padnout u vesnice Milusinck. Některé komentáře ovšem o jejich smrti píší značně svérázným způsobem.

Jan Čulík, šéfredaktor serveru Britské listy, ve svém stručném komentáři označil smrt českých bojovníků za zbytečnou a obvinil z ní „ty, co mu vymyli mozek“. „Přiměli jej, aby ve jménu boje proti fašismu bojoval po boku ruských fašistů,“ píše Čulík, načež výslovně jmenuje organizace jako je hnutí Eurasia, Národní boleševická strana, nebo Ruská národní jednota.

K tomu Čulík připomněl slova, která bezprostředně po oznámení smrti brněnského Ivo Stejskala napsal jeho redakční kolega Karel Dolejší. „Zdravím soudruha Kútu a brněnské národní bolševiky,“ napsal redaktor na Facebook.

Hokejová legenda prý byla na prášky

Bulvární deník Blesk zase rozebírá životní peripetie druhého padlého českého bojovníka. Jeho příběh shrnuje palcovým titulkem „Padlý český žoldák nosil jméno Ivana Hlinky“. Připomíná, že padlý bojovník si kdysi vzal bývalou manželku slavného hokejového trenéra a po sňatku si překvapivě nezměnila jméno jeho žena, ale on sám.

Fakt, že se nechává oslovovat „pane Hlinka“ prý byl pro hokejovou legendu velkou psychickou ranou, jak vzpomínali přátelé slavného trenéra. Prací skladníka a následně jako nezaměstnaný na dávkách však prý Vojtěch nedokázal rodinu příliš dobře uživit. Po peripetiích s automaty a dluhy prý začal pracovat jako řidič. Na cestách na Ukrajině si prý našel jinou ženu, kterou si nakonec i vzal. I to mohl podle Blesku být důvod, proč se rozhodl bojovat v řadách separatistických jednotek.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová