Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sestřelené letadlo je hnusný teroristický čin! Potomci fašismu sedí v Kremlu! Zastavme ruskou cenzuru! V Brně se demonstrovalo, byli jsme u toho

22.07.2014
Sestřelené letadlo je hnusný teroristický čin! Potomci fašismu sedí v Kremlu! Zastavme ruskou cenzuru! V Brně se demonstrovalo, byli jsme u toho

Autor: Filip Ferbie

Popisek: Demonstrace před Generálním konzulátem Ruské federace v Brně.

REPORTÁŽ Zastavme ruský teror! Putin je lhář!, Rusko fašismus nezničilo, ale adoptovalo! Potomci fašismu sedí v Kremlu! Zastavme ruskou cenzuru!!! Těmito a dalšími hesly byli vybaveni účastníci demonstrace před Generálním konzulátem Ruské federace v Brně. Sestřelení letadla označila mluvčí Euromaidanu Brno Marija Nobilisová za teroristický čin.

V těsné blízkosti brněnského výstaviště v ulici Hlinky, kde konzulát sídlí, se ale v pátečním rozpáleném podvečeru sešla jen hrstka lidí. „Tato protestní akce byla svolána včera ihned poté, co jsme se dozvěděli o sestřelení letadla nad Ukrajinou. Mnozí lidé, kteří by sem rádi přišli, jsou na dovolené, ozvali se mně ale, že se s námi spojí alespoň v duchu,“ vysvětlila malou účast Marija Nobilisová, mluvčí sdružení Euromaidan Brno a iniciátorka demonstrace. Zároveň ale připustila, že jsou někteří lidé už také unavení, protože konflikt trvá dlouho a oni ztrácí víru v to, že se k tomu Evropa dokáže postavit čelem.

Jednalo se o teroristický čin

„Jsme tady, protože tak chceme veřejně vyjádřit protest proti tomu, co se děje na Ukrajině a jakým způsobem je v tom zapojená Ruská federace. Sešli jsme se, protože to je to nejmenší, co můžeme sami udělat. V tomto okamžiku zde před ruskou ambasádou vyjadřujeme především soustrast pozůstalým rodinám těch, kteří včera bezdůvodně zahynuli v sestřeleném Boeningu 777. Ať už to byla chyba, nebo záměr, tak se každopádně jednalo o teroristický čin,“ upozornila mluvčí Euromaidanu Brno.

Nobilisová: Vím, že raketa byla z Ruska

Podle jejího mínění už nyní nejde pouze o záležitost Ukrajiny ale celého světa, protože v sestřeleném letadle zahynuli lidé z Holandska, Austrálie, Kanady, Indonésie, Německa, Velké Británie, Filipín, Belgie a Malajsie. „Jestli věřím, že šlo o Putinovu raketu? Já tomu nevěřím, já to vím!,“ řekla rozhodně Marija Nobilisová. „Je mně jasné, že v současné době se ještě stále vše vyšetřuje, ale proruští separatisté raketu zcela jista získali z Ruska, protože se tím otevřeně a veřejně chlubili. Navíc byly po neštěstí zachycené jejich rozhovory, kdy si sdělovali, že sestřelili civilní letadlo,“ dodala mladá aktivistka.

Navzdory leteckému neštěstí separatisté dál zabíjejí

Poté shromážděným lidem přečetla prohlášení, které se četlo ve stejném okamžiku na více místech nejen České republiky, ale i celého světa. V prohlášení se nejdříve připomíná, že v sestřeleném letadle zahynulo více než tři sta obyvatel z devíti různých zemí. Zatímco se stalo toto neštěstí, tak přesto separatisté na východě Ukrajiny stále pokračují v násilí a zabíjení za pomoci zbraní, které jim ochotně dodala a stále dodává Ruská federace. Ostřelují se přitom oblasti měst, kde nejsou žádné strategické body, ale v rodinných domcích žijí běžní obyvatelé Ukrajiny. Jen dnes v Luhansku zemřelo 44 obyvatel včetně dětí a je tam 215 zraněných. Toto násilí tedy navzdory leteckému neštěstí nadále pokračuje.

Zbraně dodává Putin

„Putim přitom všem oznámil, že v tom Ruská federace nemá prsty, chce vyjednávat, aby se dvě znepřátelené strany usmířily a zastavilo se zabíjení na Ukrajině. Zatímco dodává zbraně a stále uměle vyvolává konflikt, stále popírá svou účast a rozehrává drama,“ pokračovala v čtení prohlášení Nobilisová. Na jeho závěru zazněla výzva, že by viníci sestřeleného letadla měli stanout před mezinárodním tribunálem v Haagu. Dožadujeme se zde toho, aby Ruská federace přestala vyvolávat válku na Ukrajině, kvůli které denně umírají desítky lidí a kvůli níž zemřely i stovky lidí v sestřeleném letadle. Žádáme, aby se evropské země postavily po boku Ukrajiny a aby řekly jasné ne agresi ruské vlády. A máme povolení na dnešní shromáždění,“ zakončila svou řeč aktivistka. Tu ostatně  přerušila hlídka policistů, která přijela zkontrolovat, jestli je demonstrace povolená. Organizátorka měla ale vše v pořádku a pod kontrolou.

Mezi demonstranty nebyli jen Ukrajinci. „Jsme tady, protože nám připadá, že to, co se děje na Ukrajině, je špatné. Je třeba s tím něco udělat a pozvednout hlas, aby s tím něco udělali lidé, kteří na to mají nějaký vliv. Ať už jsou to představitelé Evropské unie nebo naší země, ale také představitelé Ruska,“ zdůvodnil svou přítomnost Milan Kramoliš z Brna, jehož doprovázela manželka a dvě děti.

Pamětnice: Putin je prolhaný a ješitný imperátor

„Demonstruji proti Putinovi, který je prolhaný a ješitný imperátor. V České republice žiji od března devětatřicátého roku. Přestože jsem tak dlouho pryč, není mi vůbec lhostejné, co se tam teď děje. Moje rodina velmi trpěla na Sibiři, takže jsme si zažili svoje. Rozhodně se nedám obelhat. Moc dobře vím, že se lže čím dál více. Nevěřím, že je konflikt dílem západu, i když paní Merklová Putina podporuje. Putin chce prostě opanovat nejen Ukrajinu, ale i další země, protože chce být velkým imperátorem. Malí lidé jsou velice ješitní a on má takový napoleonský syndrom,“ uvedla dvaaosmdesátiletá Jaroslava Struková.

Megafon si vzal na chvilku také zastupitel Brna a předseda výboru pro národnostní menšiny Martin Ander. Mimo jiné řekl, že došlo k obrovské tragédii a na prvním místě je třeba vyjádřit soustrast rodinám lidí, kteří zahynuli v sestřeleném letadle. Dle Andera bude určitě probíhat mezinárodní vyšetřování, kdo byl viníkem, kdo letadlo sestřelil. „Pokud se vyhneme spekulacím, kdo to byl, tak je fakt, že na Ukrajině v tuhle chvíli působí desítky lidí, kteří jsou bývalým žoldáky Ruska, kteří bojovali na straně v Osetii, Gruzii, Čečensku a na jiných místech. Je výrazné podezření, že stejně jako Krymu jsou i na Ukrajině vojáci Ruské federace, kteří tam akorát nejsou ve svých uniformách. Proto je symbolické zde před Generálním konzulátem Ruské federace vyzvat prezidenta Putina, aby udělal všechno pro urovnání ozbrojeného konfliktu a začal konečně vyjednávat za účasti demokraticky zvoleného nového prezidenta Ukrajiny. Jen tak bude možné dojít k urovnání konflikt, který je třeba  řešit politicky a musí přestat vojenský konflikt. Kéž by včerejší tragédie byla něčím, co všechny zastaví,“ řekl komunální politik.

Na závěr účastníci shromáždění uctili oběti leteckého neštěstí minutou ticha. Tím jejich aktivita ale rozhodně nekončí. Znovu se sejdou při demonstraci na brněnském náměstí Svobody v neděli 20. července v 17. hod. Podle Mariji Nobilisové žije v současné době v Brně a okolí na pětadvacet tisíc Ukrajinců.

Filip Ferbie

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace