Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Naše doprava? Ovládá ji stavební lobby, schopných lidí se zbavili! Úspěšný český podnikatel Jančura ještě dodává: Hnutí ANO nevěřím, Babišovi ano

17.07.2014
Naše doprava? Ovládá ji stavební lobby, schopných lidí se zbavili! Úspěšný český podnikatel Jančura ještě dodává: Hnutí ANO nevěřím, Babišovi ano

Foto: ANO

Popisek: Radim Jančura: Jeho Student Agency sídlí v centru Brna, koupilo zde nádherný renesanční palác, Dům pánů z Lipé.

ROZHOVOR Šéf společnosti Student Agency, držitel titulu Podnikatel roku 2005 a podporovatel hnutí ANO 2011, Radim Jančura, shrnuje pro ParlamentníListy.cz vše, co dělá špatně Ministerstvo dopravy. Zakladatel Fondu „Stínové ŘSD“ promluvil také k „daňovým lovům“ Andreje Babiše či k volebnímu systému miliardáře Karla Janečka.

Jste aktivním předkladatelem návrhů v oblasti dopravní infrastruktury, at již například směrem k Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), tak rovnou k ministrovi. Jak hodnotíte obsazení a práci současného Ministerstva dopravy?

Myslím si, že Ministerstvo dopravy není řízeno dobře. Ale třeba předešlý ministr Zbyněk Stanjura byl velmi dobrý ministr dopravy.

Založil jste mimo jiné Stínové ŘSD. S fungováním věcí pod rezortem dopravy jste musel tedy nesouhlasit dlouhodobě…

Fond Stínové ŘSD souvisí s dlouhodobým problémem Ředitelství silnic a dálnic. Dlouhodobě jej ovládá jakási stavební lobby a nikoli ministr.

Mohl byste vyspecifikovat, co zásadně je tedy v celém rezortu špatně?

Je potřeba znovu postavit ŘSD na nohy. To znamená, že musí odejít třetina, no možná polovička lidí. Může tam pracovat polovina zaměstnanců, ale s dvojnásobným platem, aby opravdu ti lidé měli na české podmínky dobrý plat a byli opravdu odborníky. Stavební lobby totiž zajistila to, aby odborníci byli vyhozeni – každý, kdo měl dobrý názor, musel odejít. Takže je potřeb úplná personální přestavba ŘSD.

A co další státní organizace - Správě železniční dopravní cesty (SŽDC)?

To je podobný problém. Jelikož po kolejích jezdíme tím způsobem, že koukáme do přírody a nikoli před sebe, tak si neuvědomujeme, jak mnohé funguje. Ve veškerých investicích, které se dělají do železnice nebo do koridorů, se utápí obrovské miliardy v betonu s tím, že navýšení rychlosti je o pár km/h za takové miliardy. Neexistuje žádná strategie, v níž by bylo řečeno, které železnice by se měly opravdu zrušit, a naopak jak začít projektovat budoucí vysokorychlostní železnice nebo aspoň železnice na 160 km/h. Takže SŽDC sice velice dobře čerpá peníze, ale čerpá je do naprosto zbytečných, neefektivních projektů.

Ministerstvo řeší dále objednávky železničních výkonů s Českými drahami. V této věci ministr slíbil, že bude řešeno formou soutěže, takže předpokládám, že se tak stane.

Jak hodnotíte obecně vládu Bohuslava Sobotku?

Vládu pana Sobotky asi hodnotit nebudu.

Vy jste podporovatelem hnutí ANO 2011. Sám Andrej Babiš, jehož jste v médích už několikrát hodnotil velice pozitivně, řídí Ministerstvo financí. K němu, jako nováčkovi v tomto směru, máte nějakou výtku nebo činnosti v podobě nové strategie proti daňovým únikům a podobě kvitujete s povděkem?

Ministerstvo financí vnímám pozitivně, to opravdu ano. Je potřeba si například uvědomit, že Praha zde byla největším daňovým rájem v Evropě, protože pravděpodobnost, že za firmou přišla finanční kontrola, byla takřka nulová – jednou za 200 let. Výběr daní je hodně strategický, ale myslím, že pouze toto nebude panu Babišovi stačit.

Jak to myslíte?

Myslím, že se pomalu vytrácí boj s korupcí. Jako by už neexistovala. S tím souvisí zpožďování aplikace bodů nastavených v Rekonstrukci státu. K jednomu z nejdůležitějších patří právě Registr smluv, který už měl být schválený někdy na červnové schůzi, pak červencové a budeme rádi, když to bude na zářijové.

Co další ministerstva?

Dobře nefunguje Ministerstvo spravedlnosti – to paní Válková nezvládá. Pomalu jí to tam ovládá jakási justiční mafie. Negativně se dívám i na polední výkřiky Věry Jourové na Ministerstvu pro místní rozvoj. Že podle ní přeci již žádná korupce není a mohly by se zvednout limity pro zakázky až třeba na 50 milionů korun. To mi připadá jako z jiného světa. Jsem podporovatel Andreje Babiše, protože mu věřím jako člověku, ale vůči některým ministrům za hnutí ANO mám výhrady.

Věra Jourová byla mimo jiné v posledních dnech debatována jako kandidátka na eurokomisařku. Tam byste ji viděl raději nebo váš skepticismus vůči ní je obecného rázu?

Myslím si, že je velmi chytrá. Měla by i na to být premiérkou, ale žije v idealizovaném světě. Post eurokomisařky by jí seděl lépe. Úřednický svět Bruselu není opleten až tak velkou korupcí. Dnes ona se chce zalíbit starostům za každou cenu a naslouchá i jejích naprosto nesmyslným prosbám, aby mohli zadávat vše bez výběrových řízení. A ona věří, že je to správné.

Vy jste mimo jiné členem správní rady Nadačního fondu pro boj proti korupci dalšího českého multimilionáře, Karla Janečka. Co říkáte na jeho návrh nového volebního systému, který už veřejně prezentoval?

On je matematik. Na jeho systému je spousta zajímavých věcí, které by se mohly převzít. Mně se například velmi líbí, že by strana ve velkých volbách kandidovala v daném okrsku jen se dvěma jmény. Líbí se mi i myšlenka minusových hlasů. Je k tomu samozřejmě potřeba diskuze, zda vzhledem k jménům pak nebude potlačen samotný volební program stran a podobně. Bylo by to hodně o osobnostech jako u senátních voleb. I když já osobně jsem raději pro lidi. Žádná strana není dokonalá. Ani ANO 2011. Nejlepší záruka systému je, když si vybíráte mezi lidmi. Jsou větší zárukou než anonymní strana.

Lucie Bartoš

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová