Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Místostarosta prosadil podivnou vyhlášku, přitom skupuje pozemky

19.03.2013
Místostarosta prosadil podivnou vyhlášku, přitom skupuje pozemky

Autor: Město Brno

Popisek: Vyhláška brání výstavbě rodinných domů.

Obyvatelé brněnské části Brno-Jih, konkrétně Dolních Heršpic a Přízřenic, nesouhlasí s protipovodňovou vyhlášku, která starousedlíkům brání ve výstavbě.

O „problematické“ pozemky má velký zájem firma navázaná na místostarostu této brněnské části. Na posledním zasedání zastupitelstva poslanec za Věci veřejné Michal Babák otevřel otázku, zda není vyhláška účelová a spekulativní.

„Na popud občanů jsem vystoupil k problematice skupování pozemků v povodňové zóně Dolní Heršpice a Přízřenice. V obchodech s pozemky figuruje firma Caleta a.s., která se snaží pozemky skupovat pod cenou přibližně za 300 Kč za m2, případně blokovat prostřednictvím smluv o smlouvách budoucích. Při rozplétání situace jsme pak zjistili, že Caleta a.s. je napojena na místostarostu části Brno-Jih Radomíra Jonáše (ODS),“ potvrzuje poslanec Michal Babák a upozorňuje, že místostarosta je navíc nechvalně známý kauzou Jalta.

Vyhláška je účelová, říká Babák

„Zajímavé také je, že v obdobné lokalitě, která však už patří pod území vedlejší části Brno Modřice, se normálně staví. Domníváme se tedy, že v Brně Heršpicích je povodňová zóna vyhlášena pouze účelově tak, aby nahrávala spekulantům, a nejspíše je do budoucna plánováno její zrušení, čímž cena pozemků stoupne na několikanásobek,“ říká Babák.

Když se navíc podíváme do minulosti, kruh se uzavírá. Krajskou protipovodňovou vyhlášku č.22/2006, která brání starousedlíkům ve výstavbě rodinných domů, prosadil právě místostarosta Radomír Jonáš jako tehdejší náměstek primátora města Brna Richarda Svobody.

Véčka šetří, zda nedošlo k zneužití pravomoci

Pokud by se hypotéza o účelovosti vyhlášky potvrdila, jednalo by se o nekalé jednání se zneužitím pravomoci. Véčka celou věc šetří a řeší s krajským úřadem, protože ani starosta části Brno-Jih Josef Haluza nevyšel občanům vstříc. „Situaci budeme sledovat, jsme připraveni podat i trestní oznámení. Chceme se zasadit o zrušení vyhlášky, aby starousedlíci mohli v této zóně začít stavět,“ dodává poslanec Michal Babák.

Radomír Jonáš v roce 2005 jako tehdejší náměstek primátora prosadil kontroverzní směnu paláce Jalta za několik městských domů v centru Brna a dva lukrativní pozemky. Město však směnou prodělalo. Oprava chátrajícího zavřeného paláce vedle magistrátu by vyšla na stamilióny, ročně vytáhne stovky tisíc z městské kasy jen na základní údržbu a ostrahu. Současné vedení Brna se snaží Jaltu prodat.

Kamila Ondráčková

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace