Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Místostarosta prosadil podivnou vyhlášku, přitom skupuje pozemky

19.03.2013
Místostarosta prosadil podivnou vyhlášku, přitom skupuje pozemky

Autor: Město Brno

Popisek: Vyhláška brání výstavbě rodinných domů.

Obyvatelé brněnské části Brno-Jih, konkrétně Dolních Heršpic a Přízřenic, nesouhlasí s protipovodňovou vyhlášku, která starousedlíkům brání ve výstavbě.

O „problematické“ pozemky má velký zájem firma navázaná na místostarostu této brněnské části. Na posledním zasedání zastupitelstva poslanec za Věci veřejné Michal Babák otevřel otázku, zda není vyhláška účelová a spekulativní.

„Na popud občanů jsem vystoupil k problematice skupování pozemků v povodňové zóně Dolní Heršpice a Přízřenice. V obchodech s pozemky figuruje firma Caleta a.s., která se snaží pozemky skupovat pod cenou přibližně za 300 Kč za m2, případně blokovat prostřednictvím smluv o smlouvách budoucích. Při rozplétání situace jsme pak zjistili, že Caleta a.s. je napojena na místostarostu části Brno-Jih Radomíra Jonáše (ODS),“ potvrzuje poslanec Michal Babák a upozorňuje, že místostarosta je navíc nechvalně známý kauzou Jalta.

Vyhláška je účelová, říká Babák

„Zajímavé také je, že v obdobné lokalitě, která však už patří pod území vedlejší části Brno Modřice, se normálně staví. Domníváme se tedy, že v Brně Heršpicích je povodňová zóna vyhlášena pouze účelově tak, aby nahrávala spekulantům, a nejspíše je do budoucna plánováno její zrušení, čímž cena pozemků stoupne na několikanásobek,“ říká Babák.

Když se navíc podíváme do minulosti, kruh se uzavírá. Krajskou protipovodňovou vyhlášku č.22/2006, která brání starousedlíkům ve výstavbě rodinných domů, prosadil právě místostarosta Radomír Jonáš jako tehdejší náměstek primátora města Brna Richarda Svobody.

Véčka šetří, zda nedošlo k zneužití pravomoci

Pokud by se hypotéza o účelovosti vyhlášky potvrdila, jednalo by se o nekalé jednání se zneužitím pravomoci. Véčka celou věc šetří a řeší s krajským úřadem, protože ani starosta části Brno-Jih Josef Haluza nevyšel občanům vstříc. „Situaci budeme sledovat, jsme připraveni podat i trestní oznámení. Chceme se zasadit o zrušení vyhlášky, aby starousedlíci mohli v této zóně začít stavět,“ dodává poslanec Michal Babák.

Radomír Jonáš v roce 2005 jako tehdejší náměstek primátora prosadil kontroverzní směnu paláce Jalta za několik městských domů v centru Brna a dva lukrativní pozemky. Město však směnou prodělalo. Oprava chátrajícího zavřeného paláce vedle magistrátu by vyšla na stamilióny, ročně vytáhne stovky tisíc z městské kasy jen na základní údržbu a ostrahu. Současné vedení Brna se snaží Jaltu prodat.

Kamila Ondráčková

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace