Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Parlament je Kocourkov a Hulvátov a katolická církev s nacisty nejen hajlovala, ale dopouštěla se i vražd. ČSSD má pravdu, hřímá historik

10.07.2014
Parlament je Kocourkov a Hulvátov a katolická církev s nacisty nejen hajlovala, ale dopouštěla se i vražd. ČSSD má pravdu, hřímá historik

Foto: repro

Popisek: Ilustrační foto

Významný brněnský člen Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) a expert na českou a evropskou historii 20. století Jiří Jaroš se ostře navezl do ministra kultury Daniela Hermana. Tohoto prý příznivce tzv. sudetoněmeckého landsmančaftu nazval kvůli jeho hysterii během vystoupení poslance ČSSD Igora Jakubčíka v otevřeném dopise drzým negramotem a historickým hlupákem.

„Byl to velký divok ve sněmovně, který nastal po pravdivých slovech poslance Igora Jakubčíka o tom, že katolická církev kolaborovala mnohdy s nacisty. Bušení do lavic a nepatřičné výkřiky pana ministra Hermanna dokládají jen buďto absolutní negramotnost o dějinách II. světové války, anebo absolutní a drzé ignorantství těchto dějin. Pánové poslanci Hermann a Hovorka by se měli poučit o prokázaných faktech z dějin II. světové války o postojích katolické církve v inkriminovaných oblastech Evropy,“ tvrdí Jaroš.

Důkazů je podle něj dost, jen je chtít vidět. „Stačí si jen přečísti třeba práce profesora Rajko Dolečka, například jeho nedávno v nakladatelství Orego Ostrava vydanou knihu „Necenzurované obrazy z dějin jihoslovanských bratrů. Kdo rozbil Jugoslávii?“ Tam je postoj katolické církve ve fašistickém Chorvatsku za ustašovského netvora poglavnika Paveliče dokumentován neobyčejně plasticky. Katolická církev nejenže akceptovala rasistické zákony ustašovského polostátu, ale napomáhala prostřednictví některých svých členů i genocidě srbského obyvatelstva,“ uvádí Jaroš, podle kterého Doleček, známý svého času  populárními pořady o hubnutí, ve své knize konstatuje, že zatímco zejména v Polsku katolická církev sehrála pozitivní roli svým převážně protinacistickým postojem, ve fašistickém Chorvatsku tomu bylo naopak.

Katolíci podporovali řádění ustašovců

„Značná část katolického kléru nabádala k vyhubení Srbů a sama se nejednou aktivně účastnila vraždění, anebo přihlížela k srbskému holocaustu! Existuje například seznam 694 katolických duchovních - včetně řádových bratří - kteří plně pomáhali při likvidaci Srbů ustašovskému státu. V tom vynikali zejména františkáni, jejich kláštery byly doslova hnízdy ustašů. Přímo úděsnou roli v tomto řádění sehrál klášter Petričevač, kde byli i masoví vrahové, jako Miroslav Filipovič-Mastorovič, který osobně podřezával a organizoval vyvraždění tří srbských vesnic Drakuliče, Motiky a Šargovace,“ uvádí šokující informace historik Jaroš.

„Údajný otec Majstorovič se nakonec stal velitelem neblaze proslulého koncentračního tábora Jasenovac. Naproti tomu pravoslavná církev byla hubena jako hmyz, bylo zavražděno přes 700 pravoslavných kněží, vypáleno 450 pravoslavných chrámů, vyloupeny knihovny a zničeny pravoslavné hřbitovy. A katolická církev v Chorvatsku toto vše nejen trpěla, ale i schvalovala,“ říká Jaroš a hned pokračuje: „Srbský sarajevský metropolita Zimonjič byl po strašném mučení svržen do jámy a s ním tak skončilo i mnoho dalších pravoslavných kněží. A toto vše schvaloval kardinál Alojzije Stepinac. Katolická církev se za toto vše nikdy neomluvila.“

Černá úloha Vatikánu v útěcích nacistů

Stejně tak černá je podle experta ČSBS úloha Vatikánu a katolických biskupů, mezi jinými Rakušana Aloise Hudala, na záchraně mnoha esesáků po roce 1945 v rakouských klášterech před spravedlností, a na jejich exilu do jižní Ameriky přes italský Janov, kdy Vatikán ve prospěch ilegální organizace SS „Odessa“ vydával falešné pasy pro tyto válečné zločince. „Je možno se to dozvědět například v monografii Úloha katolické církve v epoše fašismu od Rakušana Antona Szanyi. Ostatně, fotografií hajlujících katolických kněží za II. světové války, včetně Slováka Tisa, běhá po internetu dost a dost,“ tvrdí Jaroš.

„Pánové Herman a Hovorka by měli držet ústa a netřískat do parlamentních lavic při obhajobě historické lži. Omluvit by se měli poslancům z ČSSD oni - nejen za své hulvátství, ale i za ignoranci a nevědomost. Hulvátovem a Kocourkovem nelze vyvrátit historickou pravdu o kolaboraci příslušníků katolického kléru v určitých zemích Evropy s fašisty a nacisty. I když se Hulvátov provozuje ve sněmovně,“ dodal Jiří Jaroš.

Petr Blahuš

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace