Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Velelupič restitucí kardinál Duka je zrádce českého státu! Dští hromy a blesky váleční veteráni. Zopakujte si dějepis ze základní školy, dodávají

05.07.2014
Velelupič restitucí kardinál Duka je zrádce českého státu! Dští hromy a blesky váleční veteráni. Zopakujte si dějepis ze základní školy, dodávají

Autor: Petr Blahuš

Popisek: Jiří Jaroš a Jan Kux se svými „metály“

Cílený antislovanský, antičeský útok na tradice ČSR a pokus o zničení ideje naší státnosti v režii katolické církve. Tak popisují moravští váleční veteráni a odbojáři Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) oslavy 100. výročí smrti následníka rakousko uherského trůnu Ferdinanda ´d Este na zámku Konopiště a v Brně.

„Všechno to celebruje římská církev a velelupič restitucí Duka,“ říká Jiří Jaroš, expert ČSBS na historii a známý bojovník proti navrácení majetku šlechtickým rodům kolaborujícím za války s německými nacisty. „Dělají z Ferdinanda div ne mučedníka. A údajně česká média dělají ze Srbů fanatické vrahy a viníky 1. světové války. Mladí redaktoři a hubené redaktorky by si měli zopakovat dějepis pro základní školy. Válku začalo Rakousko a  Německo, pro které byl sarajevský čin jenom záminkou. Kdyby nebylo jeho, našly by si něco jiného. Konečně i Hitler pracoval s provokacemi, kterými začínal své války,“ tvrdí s s poukazem na falešný polský útok v Gliwicích Jaroš. „Pro případ útoku na Československo Hitler dokonce plánoval jako záminku zavraždění vlastního velvyslance v Praze,“ upozornil Jaroš.

„V atentátníkovi vidí mnozí, zvláště nepřátelé Slovanstva a nástupnických států zhrouceného mocnářství jako je Maďarsko, jen poblouzněného teroristu. Opak je pravdou. Byl to pravý srbský vlastenec, jenž nechtěl zabít českou kněžnu, nýbrž ukrutného tyrana, masového vraha zvířat, a programového slovanobijce, který věrolomně sliboval trialismus, ale ve skutečnosti chystal další těžkou porobu podrobených národů habsburského soustátí. A tento Srb se řídil antickým heslem, že vražda na tyranu není zločinem. V tom se podobá atentátníkům na katana Heydricha. Čeští lidé byli do války nahnáni, na rozdíl od fanatických Němců a Uhrů, kteří řvali svá Nieder mit den Serben a Eljén! Češi projevili svůj odpor k boji proti bratrům Slovanům nejen přebíháním do zajetí, ale i v zahraniční ideovou i finanční podporou protihabsburského odboje, jenž vyhlásil Masaryk u příležitosti 500.výročí upálení Jana Husa ve Švýcarsku. Habsburská monarchie po 300 letech zanikla jak válečným rozkotáním, tak zejména neschopností jejich vládců slušně zorganizovat národní poměry poddaných, k čemuž nikdy nedošlo pro nátlak uherských magnátů a rakousko německých fanatiků.“ prokázal své odborné znalosti historik Jaroš.

Brněnský tyjátr

Další oslavy rakousko-uherského mocnářství, které už Karel Havlíček Borovský nazval „žalářem slovanských národů“ proběhly za zájmu médií v nedalekém Benešově a také tradičně prorakousky a proněmecky naladěným Brnu. Právě sem dorazil Jaroš spolu s dalším významným členem ČSBS a spisovatelem Janem Kuxem. Svou účast pojali jako svérázný happening proti oslavám rakouského trůnu. „Rozhodli jsme se, že u té maškarády rozhodně nesmíme chybět a také tam musí zaznít naše hlasy! Narazil jsem si do čela námořní čapku benátského kapitána Arsenálu, mocnosti nepřátelské Rakušanům a hajdy na brněnské hlavní nádraží,“ popisuje svou účast o víkendu v Brně Jaroš. „Vypadalo to jako o matějské pouti nebo o velkém cirkusovém představení. Některé dámy měly v rukou černožluté vlaječky. Brněnské historické tramvaje byly ozdobeny černožlutými stuhami a nádraží se zahemžilo uniformami rakouské c.k. armády i policejními, a také obleky klasických rakouských fízlů-detektivů v buřinkách, kteří dychtivě čekali na své velezrádce,“ doplnil Jaroše Kux.

Oba vlastenci se pak přesunuli na hradby brněnského Špilberku, kde oslava osoby Fedinanda ´d Este pokračovala. „Musím uznat, že atrakce v historickém dějišti řádění tajných rakouských komisí, které do zdejších vězeňských kobek dostaly desítky vlastenců a kde věznili a mučili odbojáře i Němci v letech 1939 až 1945, se celá atrakce byla dokonalá. Muselo to stát spoustu peněz,“ dodal Kux.

Zmůžeme se i na oslavy vzniku ČSR?

„Za čtyři roky bude mít tato republika století vývoje za sebou. Jako legionáři jsme zvědavi, zdali státní orgány a magistráty také podpoří vzpomínkové akce na vznik našeho svobodného státu a na československé legie alespoň v takovém rozsahu, v jakém se konal v podstatě tento prohabsburský veledivok v Brně. Pokud bude tato republika ještě samostatnou republikou,“ uzavírá podle něj tyto ostudné protistátní oslavy za účasti vysokých státních a veřejných činitelů expert ČSBS Jiří Jaroš.

Petr Blahuš

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace