Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Velelupič restitucí kardinál Duka je zrádce českého státu! Dští hromy a blesky váleční veteráni. Zopakujte si dějepis ze základní školy, dodávají

05.07.2014
Velelupič restitucí kardinál Duka je zrádce českého státu! Dští hromy a blesky váleční veteráni. Zopakujte si dějepis ze základní školy, dodávají

Foto: Petr Blahuš

Popisek: Jiří Jaroš a Jan Kux se svými „metály“

Cílený antislovanský, antičeský útok na tradice ČSR a pokus o zničení ideje naší státnosti v režii katolické církve. Tak popisují moravští váleční veteráni a odbojáři Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) oslavy 100. výročí smrti následníka rakousko uherského trůnu Ferdinanda ´d Este na zámku Konopiště a v Brně.

„Všechno to celebruje římská církev a velelupič restitucí Duka,“ říká Jiří Jaroš, expert ČSBS na historii a známý bojovník proti navrácení majetku šlechtickým rodům kolaborujícím za války s německými nacisty. „Dělají z Ferdinanda div ne mučedníka. A údajně česká média dělají ze Srbů fanatické vrahy a viníky 1. světové války. Mladí redaktoři a hubené redaktorky by si měli zopakovat dějepis pro základní školy. Válku začalo Rakousko a  Německo, pro které byl sarajevský čin jenom záminkou. Kdyby nebylo jeho, našly by si něco jiného. Konečně i Hitler pracoval s provokacemi, kterými začínal své války,“ tvrdí s s poukazem na falešný polský útok v Gliwicích Jaroš. „Pro případ útoku na Československo Hitler dokonce plánoval jako záminku zavraždění vlastního velvyslance v Praze,“ upozornil Jaroš.

„V atentátníkovi vidí mnozí, zvláště nepřátelé Slovanstva a nástupnických států zhrouceného mocnářství jako je Maďarsko, jen poblouzněného teroristu. Opak je pravdou. Byl to pravý srbský vlastenec, jenž nechtěl zabít českou kněžnu, nýbrž ukrutného tyrana, masového vraha zvířat, a programového slovanobijce, který věrolomně sliboval trialismus, ale ve skutečnosti chystal další těžkou porobu podrobených národů habsburského soustátí. A tento Srb se řídil antickým heslem, že vražda na tyranu není zločinem. V tom se podobá atentátníkům na katana Heydricha. Čeští lidé byli do války nahnáni, na rozdíl od fanatických Němců a Uhrů, kteří řvali svá Nieder mit den Serben a Eljén! Češi projevili svůj odpor k boji proti bratrům Slovanům nejen přebíháním do zajetí, ale i v zahraniční ideovou i finanční podporou protihabsburského odboje, jenž vyhlásil Masaryk u příležitosti 500.výročí upálení Jana Husa ve Švýcarsku. Habsburská monarchie po 300 letech zanikla jak válečným rozkotáním, tak zejména neschopností jejich vládců slušně zorganizovat národní poměry poddaných, k čemuž nikdy nedošlo pro nátlak uherských magnátů a rakousko německých fanatiků.“ prokázal své odborné znalosti historik Jaroš.

Brněnský tyjátr

Další oslavy rakousko-uherského mocnářství, které už Karel Havlíček Borovský nazval „žalářem slovanských národů“ proběhly za zájmu médií v nedalekém Benešově a také tradičně prorakousky a proněmecky naladěným Brnu. Právě sem dorazil Jaroš spolu s dalším významným členem ČSBS a spisovatelem Janem Kuxem. Svou účast pojali jako svérázný happening proti oslavám rakouského trůnu. „Rozhodli jsme se, že u té maškarády rozhodně nesmíme chybět a také tam musí zaznít naše hlasy! Narazil jsem si do čela námořní čapku benátského kapitána Arsenálu, mocnosti nepřátelské Rakušanům a hajdy na brněnské hlavní nádraží,“ popisuje svou účast o víkendu v Brně Jaroš. „Vypadalo to jako o matějské pouti nebo o velkém cirkusovém představení. Některé dámy měly v rukou černožluté vlaječky. Brněnské historické tramvaje byly ozdobeny černožlutými stuhami a nádraží se zahemžilo uniformami rakouské c.k. armády i policejními, a také obleky klasických rakouských fízlů-detektivů v buřinkách, kteří dychtivě čekali na své velezrádce,“ doplnil Jaroše Kux.

Oba vlastenci se pak přesunuli na hradby brněnského Špilberku, kde oslava osoby Fedinanda ´d Este pokračovala. „Musím uznat, že atrakce v historickém dějišti řádění tajných rakouských komisí, které do zdejších vězeňských kobek dostaly desítky vlastenců a kde věznili a mučili odbojáře i Němci v letech 1939 až 1945, se celá atrakce byla dokonalá. Muselo to stát spoustu peněz,“ dodal Kux.

Zmůžeme se i na oslavy vzniku ČSR?

„Za čtyři roky bude mít tato republika století vývoje za sebou. Jako legionáři jsme zvědavi, zdali státní orgány a magistráty také podpoří vzpomínkové akce na vznik našeho svobodného státu a na československé legie alespoň v takovém rozsahu, v jakém se konal v podstatě tento prohabsburský veledivok v Brně. Pokud bude tato republika ještě samostatnou republikou,“ uzavírá podle něj tyto ostudné protistátní oslavy za účasti vysokých státních a veřejných činitelů expert ČSBS Jiří Jaroš.

Petr Blahuš

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová