Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejsme nad propastí, jsme v ní! Hrozí konec, řekl za zavřenými dveřmi šéf ODS Fiala. Co radí politologové a co předsedu štve nejvíc?

28.06.2014
Nejsme nad propastí, jsme v ní! Hrozí konec, řekl za zavřenými dveřmi šéf ODS Fiala. Co radí politologové a co předsedu štve nejvíc?

Foto: aTeo

Popisek: Předsedu ODS Fialu nazval grafik aTeo jednoduše - Iron Man. V narážce na Iron Lady Margaret Thatcher.

Lídr občanských demokratů Petr Fiala pronesl na pondělním republikovém sněmu delegátů, který rozhodl o většině kandidátů do Senátu, rázný projev. Pokud se prý strana zásadně nezmění, hrozí jí i definitivní konec.

„Předseda řekl, že ODS je ještě v horší kondici, než si myslel, a že pokud rychle neprovede zásadní změny, tak že toto může být jeden z jeho posledních předsednických projevů," shrnul pro deník Právo ostrá slova jindy umírněného Fialy zdroj z ODS, který se sněmu účastnil.

Fiala podle něj kritizoval stranu za to, že si její členové navzájem škodí, že ačkoli hlásá rozpočtovou odpovědnost, svými činy ji popírá, nebo že hlásá podporu aktivních lidí, ale sama je nečinná. Jako základní problém zhodnotil Fiala historii strany, od které by se měla úplně odstřihnout. „Přestaňme naslouchat těm, kteří ODS dovedli do současného stavu," cituje slova lídra zdroj Práva.

Předseda chtěl rozpoutat diskuzi. Povedlo se

Ostrý projev prý po chvíli ticha vyvolal bouřlivou diskuzi. Fiala se k němu nechtěl vyjadřovat. „Byl to projev určený mým spolustraníkům, a tak to má zůstat. Chci, aby ODS navenek vystupovala jako silná, sebevědomá strana, a byl bych ten poslední, kdo by chtěl medializovat cokoli z toho, co tam zaznělo," řekl Právu šéf ODS.

I jiné zdroje ale potvrdily, že Fiala svými slovy nehrozil rezignací na post šéfa strany, ale varoval před definitivním pádem celé občanské demokracie. „Mluvil jsem o tom, že je třeba věci změnit, a také za jakých podmínek, jinak by ODS neměla budoucnost. Po mém projevu se rozproudila tříhodinová diskuze, a to bylo přesně to, co jsem chtěl," dodal Fiala.

Šéf středočeské ODS Jan Skopeček deníku potvrdil, že vystoupení Fialy bylo nebývale tvrdé. „Byl to projev mimořádně kritický a ostrý, ale zazněla tam také řada nadsázek. Podprůměrně inteligentní posluchač rozpoznal, co je myšleno smrtelně vážně a co je nadsázka. Ostrost projevu byla přiměřená vážnosti situace. Rozhodně v něm zaznělo, že ODS se sebou musí něco udělat, jinak končí," uvedl.

Část třaskavého projevu, který předseda občanských demokratů Petr Fiala pronesl toto pondělí na uzavřeném jednání republikového sněmu ODS, se podařilo získat MF Dnes. Fiala v něm mluvil mimo jiné o tom, že strana není nad propastí, ale v propasti či že by v některých městech ODS k dobrému volebnímu výsledku nepomohlo ani to, kdyby za ni kandidoval sám papež.

Fialu štvou viníci, kteří teď kritizují

Deník označuje Fialův projev za přelomový, protože dosud se k ODS vyjadřoval velmi diplomaticky a loajálně. Z projevu je zřejmé, že předsedu hodně štvou dlouholetí členové strany, kteří jej kritizují, a přitom jsou za úpadek strany zodpovědní.

Strana by podle něj měla přestat naslouchat těm, kteří ji do současného stavu dostali. „Budeme-li postupovat podle receptů, které stokrát selhaly, selžou i po sto prvé. A jestli si někdo myslí, že budeme postupovat jako za Klause nebo za Topolánka, tak ten člověk spadl z Marsu nebo ztratil schopnost přemýšlet,“ nebral si šéf ODS servítky.

Kritizoval také to, že v řadě míst nejsou členové strany schopni dát dohromady dobré kandidátky. Nyní by se ODS měla semknout a „přežít“ podzimní volby. „Žádný zázrak ale nenastane. Někde neuspějeme, ani kdyby za nás kandidoval papež František,“ uzavřel předseda ODS svůj projev.   

Straníci to nepochopili, tvrdí politologové

Občanské demokratické straně podle jejího předsedy Petra Fialy hrozí konec, nezmění-li se partaj zásadním způsobem. Těmito slovy burcoval na pondělním republikovém sněmu, který rozhodl o většině kandidátů do Senátu. V reakci na tuto událost politologové Jan Kubáček a Pavel Šaradín pro ParlamentníListy.cz uvedli, co ještě může ODS zachránit.

„Projev předsedy Fialy na pondělním republikovém sněmu ODS byl skutečně zásadní, razantní, otevřený, kritický, ostrý a burcující,“ napsal na svém facebookovém profilu mimo jiné místopředseda ODS a poslanec Martin Novotný.

Fiala na sněmu prohlásil, že jeho strana je v ještě horší kondici, než si myslel, a že pokud rychle neprovede zásadní změny, tak že jí hrozí konec. Řekl to na pondělním republikovém sněmu delegátů, který rozhodl o většině kandidátů do Senátu.

Fiala tam podle deníku Právo kritizoval stranu za to, že si její členové navzájem škodí, že ačkoliv hlásá rozpočtovou odpovědnost, svými činy ji popírá, nebo že hlásá podporu aktivních lidí, ale sama je nečinná. Jako základní problém zhodnotil Fiala historii strany, od které by se měla úplně odstřihnout.

Chybí jim pokora

Politolog z Univerzity Palackého v Olomouci Pavel Šaradín si při současné kritice předsedy ODS vzpomněl na jeho lednový projev na olomouckém kongresu, kde se Fiala stal předsedou strany. Získal tehdy 437 hlasů. „Když jsem poslouchal jeho projev v lednu letošního roku, tak jsem si myslel, že straníci pochopí, že skutečně pět minut po dvanácté přichází tento člověk jako jedna z posledních šancí ODS. Navíc dostal značnou podporu,“ připomněl Šaradín.

„Ale když vidím chování některých radních nebo zastupitelů, sleduji vyjádření některých poslanců, tak to vypadá, jako by sami sebe považovali za stranu s třicetiprocentní podporou. V jejich chování mi chybí pokora, zpětné zrcátko, kdy by měl skoro každý z nich mít na čele uvedený počet procent, které strana získala ve sněmovních volbách. Bohužel řada z nich vůbec nepochopila, že ODS je před zánikem. Se slovy pana Fialy proto víceméně souhlasím,“ uvedl také Šaradín pro ParlamentníListy.cz.

Lidé nezapomněli na Nečasovu politiku

Mezi většinou schválených kandidátů ODS pro senátní volby je například známý pražský advokát Oldřich Chuděra nebo odvolaný šéf šumavského parku Jiří Mánek či basketbalový trenér Jan Bobrovský. Mohou tito kandidáti ve volbách uspět? Podle Šaradína bude záležet na tom, do jaké míry se budou hlásit ke značce ODS. „Když se bavíte s některými lidmi z ODS, oni dobře vědí, že občané nezapomněli, jak se někteří z nich chovali a co způsobila Nečasova politika. Nevím, jakou podporu má pan Mánek na Šumavě, ale nejsem si jistý, zda je právě on nejvhodnější osoba pro změnu politiky. To, že budou mnozí kandidovat jako nezávislí za ODS, může být výhoda, ale také tomu tak být nemusí,“ řekl Šaradín.

Už nestačí být jen kandidátem ODS

Podle politologa z Univerzity Karlovy v Praze Jana Kubáčka mohou kandidáti ODS pro nadcházející senátní volby uspět v regionech u voličů, kteří je dobře znají. „Mohou mít šanci také ve chvíli, kdy budou spojeni s výrazným tématem. To, že je to jen kandidát ODS, už je dnes málo,“ tvrdí Kubáček.

Absence týmového ducha

Hlavní problém ODS spatřuje Kubáček ve dvou aspektech. „Ve straně naprosto absentuje týmový duch. Stále se to podobá situaci, kdy loď pluje, je naražená, teče jí z boku do podpalubí a posádka různě přebíhá, bojuje o záchranné čluny a v podstatě každý hlásá jiný způsob řešení. To je ten největší problém. U ODS v současné době nevidíme pokus o objevování nových témat, která by byla spojena s úspěšnými starosty, nevidíme kontinuální prezentaci jednotlivých regionálních politiků, starostů a primátorů. Nevidíme ani jednotnější postup poslanců,“ vypočítává Kubáček. Podle něj ODS nereaguje na proměnu společnosti a uzavírá se v myšlenkových schématech posledních deseti, patnácti let. „Jakoby se nepřipouštělo, že jejich pravicová politika má svůj sociální rozměr a má některé své sociální hodnoty, které je potřeba opečovávat,“ doplnil Kubáček.

Politika, kterou podporoval už Zieleniec

Minimálně v šesti volebních obvodech se chce ODS domluvit na společných kandidátech s TOP 09. „To je logický krok. Je velmi obtížné najít dostatečný počet osobností, s nimiž by bylo možné uspět. A pokud nechtějí, aby levice uspěla ještě více nebo aby obhájila své mandáty, musí se zákonitě chovat tímto způsobem,“ vysvětluje politolog Šaradín.

Za logický krok považuje také sestavování kandidátek pro komunální volby, kdy například v Olomouci ODS sází na řadu nestraníků jako je fotbalový trenér a bývalý fotbalista a reprezentant Pavel Hapal, herečka Moravského divadla Ivana Plíhalová či hudebník Lukáš Mareček. „ODS se měla takto otvírat mnohem dříve. Koneckonců byla to politika, kterou v ODS velmi silně v roce 1997 podporoval Josef Zieleniec a ODS se k tomu logicky vrací. Když se bude strana takto otevírat i nadále, může to být jedna z cest k její záchraně,“ myslí si Šaradín.

Problém s osobnostmi má i Babiš

Podobně to vidí i Kubáček. „Všechny politické strany - a vidíme to i na populárním hnutí ANO Andreje Babiše – mají problém sehnat důvěryhodné a zajímavé osobnosti s výsledky pro politiku. Myslím si, že ODS si přiznala to, co si musí přiznat mnohé další politické strany, že dnes bez nestraníků a rozestupu do občanského a nevládního sektoru nemůže fungovat žádná politická strana. Když se podíváte na západ a na sever od nás, je to patrné i tam,“ podotkl.

Strana běží maraton o přežití

K hledání společných senátních kandidátů s TOP 09 pak Kubáček dodává: „Je to realismus, protože Občanská demokratická strana běží politický maraton o přežití. V této situaci je velmi taktické v regionech, kde by neměl kandidát do Senátu za ODS moc šancí na úspěch, podpořit někoho smírčího, kompromisního. Jde o schopnost udržet si jistou voličskou bázi a ukázat jistou velkorysost. Samozřejmě pak přichází na řadu loajalita, ke komu z těch jednotlivých politických stran bude takovýto senátor loajálnější. O tom vědí své zelení, Piráti, lidovci v případě senátora Michálka. Ale je pořád lepší tam mít ‚část‘ senátora, než tam nemít vůbec žádného zástupce,“ řekl dále ParlamentnímListům.cz Kubáček.

ODS chce po neúspěchu v loňských sněmovních volbách, po kterých zůstala v opozici, udržet především svoji pozici ve městech a obcích. V současnosti má přes 300 starostů a další stovky místostarostů a radních. V senátních volbách bude obhajovat jen tři křesla, která před šesti lety v senátních volbách získala. Senátním volbám v roce 2008 dominovala ČSSD, která uspěla ve 23 z 27 obvodů, v jednom obvodě vyhráli komunisté.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová