Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Ministerstvo chce prý zlikvidovat nemocnici u svaté Anny

18.03.2013
Ministerstvo chce prý zlikvidovat nemocnici u svaté Anny

Autor: Veronika Vindišová

Popisek: Nemocnice u svaté Anny

Jmenování Romana Krause do ředitelského křesla Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně může znamenat konec tohoto zdravotnického zařízení. Prohlásil to sociálnědemokratický senátor Miloš Janeček.

Domnívá se, že ministerstvo zdravotnictví chce nemocnici zprivatizovat. Kraus doposud vedl jen Fakultní nemocnici Brno, nyní obě brněnské fakultky. Od ministerstva zdravotnictví dostal za úkol vypracovat do poloviny letošního roku materiál hodnotící ekonomickou situaci u svaté Anny.

Janeček si však myslí, že se tento krok až příliš podobá rozhodnutí dnes už bývalého ministra zdravotnictví Tomáše Julínka, který Krause v roce 2007 jmenoval také bez výběrového řízení likvidačním ředitelem Úrazové nemocnice v Brně. „Ministerstvo si moc dobře uvědomuje, že existence zdravotnického kolosu s kapacitou tří tisíc kůžek se nedá dlouhodobě finančně udržet,“ podotkl Janeček. Právě před šesti kety chtělo ministerstvo spojit Fakultní nemocnici Brno a Úrazovou nemocnici. Nakonec zasáhl magistrát, který převzal zřizovatelství Úrazové nemocnice.

Nesmysl, tvrdí Kraus i ministerstvo

Kraus se proti Janečkovým výrokům ostře ohradil a označil je za nesmysl. Nemocnice u svaté Anny podle něj není v takové finanční kondici, aby dokázala případnému soukromému majiteli vrátit vynaložené peníze za odkup. „Myslím, že na celém světě neexistuje člověk, který by Fakultní nemocnici chtěl,“ nechápe spekulace Kraus. Upozornil, že nemocnice navíc získala z Evropské unie třímiliardovou dotaci. „Tyto peníze by musel případný kupec položit na stůl,“ podotkl ředitel.

Zvěsti o likvidaci svaté Anny popírá i ministerstvo zdravotnictví. „Chceme optimalizovat chod obou nemocnic pouze takovými kroky, aby zůstala zachována péče o pacienty ve stávajícím rozsahu a kvalitě,“ uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová. Kraus převzal vedení svatonnenské nemocnice od prvního února po Petru Koškovi, který se vedoucí funkce dobrovolně vzdal.

Fakultní nemocnice u svaté Anny je druhou největší v Brně. Její historie sahá až do druhé poloviny osmnáctého století. První ředitelem se stal Tomáš Pötzl. Na začátku měla nemocnice osmdesát lůžek a dvě oddělní - interní pro choroby horečnaté a kloubní a externí chirurgické. Zajišťovat výuku mediků Masarykovy univerzity začala v roce 1919. Budova nemocnice prodělala několik rekonstrukcí. V roce 1936 tam bylo devět klinických a dvanáct zemských oddělení. Po druhé světové válce byla přejmenována na Krajskou nemocnici, teprve v roce 1952 na fakultní. Reorganizace se spustila poté, co se otevřela Fakultní nemocnice Brno. Nyní má svatá Anna sedm pracovišť a tři desítky klinik a ústavů. 

Veronika Vindišová

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace