Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jestli byl zelený Liška nevýrazný, jeho nástupkyně je výrazně příšerná, píší čtenáři. A publicista Neff hovoří dokonce o zmateném kvikotu

10.06.2014
Jestli byl zelený Liška nevýrazný, jeho nástupkyně je výrazně příšerná, píší čtenáři. A publicista Neff hovoří dokonce o zmateném kvikotu

Foto: Hans Štembera

Popisek: Jana Drápalová

Ondřej Liška v sobotu na zasedání republikové rady v Praze oficiálně rezignoval na post předsedy Strany zelených. Dočasně stranu povede její první místopředsedkyně Jana Drápalová. Zelení se také shodli na svých kandidátech do podzimních senátních voleb.

Dosavadní lídr Strany zelených Ondřej Liška svůj krok plánoval již od konce května. Důvodem byly bídné výsledky strany v letošních volbách do Evropského parlamentu, za něž Liška vyvodil osobní důsledky. „Výsledek 3,77 procenta v evropských volbách neodpovídal našim očekáváním. Já jako předseda strany i volební lídr za to nesu primární odpovědnost. Ve Straně zelených zůstávám, budu v ní nadále velmi aktivně působit. Myslím si, že zelení nyní potřebují nový impuls k tomu, aby nejpozději v příštích sněmovních volbách dokázali překročit hranici 5 procent,“ citoval Lišku Český rozhlas.

Stranu nyní povede první místopředsedkyně a starostka městské části Brno-Nový Lískovec Jana Drápalová. Její „mise“ v čele zelených by měla trvat do podzimních komunálních a senátních voleb. Nového lídra si členové zelených vyberou pravděpodobně na konci listopadu na volebním sjezdu. 

Bohužel, tato dvaapadesátiletá dáma, o níž se ví, že je od letoška první místopředsedkyně zelených, od roku 2002 starostka Méstské části Brno – Nový Lískovec a dlouholetá brněnská zastupitelka, neudělala na veřejnost zrovna oslnivý dojem. Když na ČT 24 v neděli informovali o změnách ve vedení zelených a Drápalová řekla na kameru dvě věty, ozvalo se nemálo čtenářů s otevřenou kritikou stranické politiky. „Kde tuhle bábu vyhrabali,“ ptá se čtenář M.K. a druhý zas dodává: „Ta nemluví, ale píská jak nutrie. A vypadá taky tak.“

Zelení budou v podzimních senátních volbách spolupracovat s lidovci

Republiková rada strany dnes také projednala kandidáty do Senátu. „Naši kandidáti a kandidátky jsou lidé, kteří se těší velkému společenskému kreditu. Ať už je to Václav Láska, Václav Hampl v Praze, paní Pošvářová v Brně, Jitka Seitlová v Přerově. Dohodli jsme se zároveň na podpoře některých těchto kandidátů spolu s KDU-ČSL,“ uvedl Liška. 

Spojujícím článkem mezi lidovci a zelenými mají být témata jako je „transparentnost, boj proti korupci a boj za to, aby se veřejné peníze v České republice utrácely za rozumné věci, které přispějí lidem, a nerozpouštěly se v nějakých nesmyslných projektech,“ okomentovala spolupráci s KDU-ČSL Drápalová. 

Publicista Neff: Zelená Drápalová

V pondělí vyšel na Neviditelném psu příspěvek Ondřeje Neffa, který si bere na paškál celou Stranu zelených: „Z vedení Strany zelených odešel dosavadní předseda Ondřej Liška a nahradí ho první místopředsedkyně Jana Drápalová. Polické tsunami nenastane. Zelení a jejich agenda jsou na okraji zájmu veřejnosti a do parlamentu se dostali jen zásluhou průzkumů veřejného mínění, které jim skokově navýšily preference a lidé usoudili, že má smysl zelené volit. Podle výkonu pak voliči usoudili, že to smysl nemá, a volit je přestali. Rošáda Liška – Drápalová na této zarmucující skutečnosti si nic nezmění,“ píše.

A pokračuje: „Jsou to změny, které se dějí na špičce okrajových formací, podobně se po evropských volbách zatřásla strana Piráti. Přitom právě Piráti získali víc, než se čekalo, a od křesla v europarlamentu jim chyběl jen fous. Problém Pirátů je absence přitažlivého programu. Problém zelených je jinde. Životní prostředí se očividně a mimo diskusi zlepšuje. Státní aparát je na to zaměřen. Běží dlouhodobé programy zacílené na snížení škodlivých dopadů technologií na životní prostředí. Potíž zelených a v jejich stínu aktivistických organizací je v tom, že toto zlepšení bagatelizují, prohlašují ho za zhoršení a svými činy působí zásadní a viditelné škody na životním prostředí – připomeňme z doby nejnovější právní komplikace s obnovou dálnice D1 z dílny aktivistických skupin. Bude dohledatelné, kolik mrtvých, jak velké škody na majetku a jak velké škody na životním prostředí vzniknou, pokud tato sabotážní akce projde – což není vyloučeno Těmto lidem jdou na ruku stavební organizace, protože z činnosti aktivistů mají bezpracný zisk. Stavba stojí a peníze tečou, to je ten princip.“

„Takže zelení to mají u nás těžké. Volič se zeptá – k čemu vás máme? Nastane zmatený kvikot, ze kterého nakonec někde od někoho vypadne jen žaloba na nějakou stavbu, která je potřebná,“ končí publicista Neff, píšící pod nickem Aston.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová