Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Povedu zelené i z Bruselu, prsí se předseda Ondřej Liška. A pokud jde o to, jaký by byl kurz eura ke koruně...

23.05.2014
Povedu zelené i z Bruselu, prsí se předseda Ondřej Liška. A pokud jde o to, jaký by byl kurz eura ke koruně...

Autor: SZ

Popisek: Ondřej Liška

Předseda Strany zelených Ondřej Liška, jenž zároveň stojí v čele stranické kandidátky do eurovoleb, odpověděl serveru KrajskéListy.cz na dvě zásadní otázky. Pokud zelení ve volbách uspějí a Liška se stane europoslancem, zůstane předsedou strany. Jak to zvládne? Sdělil nám podrobnosti. Došlo i na otázku, jak vysokou výplatu budete jednou dostávat v eurech. Podívejte se.

Pokud se Liška stane europoslancem, hodlá i nadále zůstat v kontaktu s českými voliči a zajímat se o veřejné dění ve své vlasti. Vzhledem k tomu, že si hodlá udržet přehled o dění v Česku, má za to, že zvládne z Bruselu řídit i zelené.

„Již na mimořádném lednovém sjezdu, kde jsem byl zvolen předsedou Strany zelených, se tato varianta diskutovala. Vzhledem k tomu, že i po zvolení chci být aktivní v českém prostředí, jako europoslanec se zapojovat do veřejné diskuse, představovat voličům fungování Evropského parlamentu a komentovat aktuální politické dění, budu schopen být v kontaktu se Stranou zelených ve stejné míře jako nyní, kdy mám běžné civilní zaměstnání a funkci předsedy vykonávám vedle něj,“ prozradil serveru KrajskéListy.cz Liška.

Česká vláda musí ohlídat zdražování, pozvedá varovný prst Liška

Zelení také patří mezi jednoznačné zastánce budoucího přijetí eura v České republice. Řadí se tak např. po bok ČSSD či TOP 09, které v budoucím přistoupení k euru také vidí pro Česko především klady. Lídr sociální demokracie v eurovolbách, sociolog Jak Keller, např. ve středeční debatě Českého rozhlasu k tématu přijetí eura poznamenal, že přínos eura můžeme sledovat u našich východních sousedů. Keller mimo jiné zmínil, že společná evropská měna pomohla Slovensku rychleji překonat krizi, a proto mají v současnosti Slováci vyšší kupní sílu než Češi. Zmínil také fakt, že koruna je jednou z bariér volného trhu.

Liška však zároveň upozorňuje a to, že přijetí eura je pro Česko ještě během na poměrně dlouhou trať. A teprve až se bude tento běh blížit do cíle, budou občané naší země přesněji vědět, v jakém poměru se jim budou měnit eura za koruny. Jinak řečeno, teprve nedlouho před přijetím eura se lidé dozvědí, jak vysoké výplaty v eurech jim každý měsíc přistanou na účtech.

Jak bude vypadat vaše výplata?

„Strana zelených podporuje přijetí eura, ale domníváme se, že společná měna vyžaduje nejen koordinaci měnové politiky (Evropská centrální banka), ale také prohloubení spolupráce v rozpočtové politice. To se nyní řeší a ČR musí být aktivně u toho. Přepočítávací koeficient bývá stanoven zhruba půl roku před zavedením eura. Konečná výše kurzu bude záležet zejména na předchozím vývoji kurzu koruny, který bude dva roky před zavedením eura fungovat v systému měnových kurzů ERM II, jeho výši lze v tuto chvíli jen těžko předjímat. Česká vláda musí určit přísnou kontrolu, která vyloučí zvýšení cen kvůli přechodu na euro,“ uvedl Liška pro KrajskéListy.cz.

Z odpovědi Ondřeje Lišky je znát, že v pozici lídra Strany zelených do europarlamentu ví, o čem mluví. K dokreslení toho co nás čeká, je ale třeba dodat ještě jednu věc. Fixní kurz, resp. přepočítací koeficient, vyhlásí Rada EU ve složení zemí, které již zavedly euro a ČR, po předchozí konzultaci s Evropskou centrální bankou.

Zjednodušeně řečeno to znamená, že o tom, kolik korun bude stát jedno euro, bude spolurozhodovat hned několik zemí. V tuto chvíli má eurozóna 18 členů. Jako poslední přistoupili k euru prvního ledna 2014 Lotyši. I oni tedy budou moci mluvit do podoby konečného koeficientu. Jeden hlas má i stát, který hodlá ke společné měně přistoupit. Bude ho tedy mít i Česko a rozhodně nelze říci, že by se v EU rozhodovalo o nás bez nás. Zároveň by ale bylo přehnané myslet si, že půjde o čistě české rozhodnutí.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: redaktor KL1

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace