Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Město nechává chátrat brněnské nádraží naschvál, křičí aktivisté

13.03.2013
Město nechává chátrat brněnské nádraží naschvál, křičí aktivisté

Autor: Veronika Vindišová

Popisek: Toto místo je příšerné, jak z 90. let, řekl architekt Gebrian.

FOTOGALERIE Jedno z nejfrekventovanějších míst města vypadá příšerně.

A to denně projde prostorem před brněnským hlavním nádražím desetitisíce lidí. Všudypřítomné reklamní letáky doplňují koše polepené žvýkačkami a nelogické prvky jako zábradlí, které ve skutečnosti „nikam“ nevede. Aktivisté tvrdí, že magistrát nemá zájem se špatnou situací něco dělat.

„Dlouhodobě tvrdíme, že si tak vedení města chce vynutit přesun nádraží,“ upozornil Matěj Hollan z občanského sdružení Brnění, které dlouhodobě poukazuje na nešvary nejen vedení města.

Pozemky nádraží mají obrovskou hodnotu - kdo si na ně brousí zuby?

 

Podle aktivistů získají odsunem hlavního nádraží pozemky v takzvaném Jižním centru obrovskou hodnotu. Denně by tam totiž prošly desetitisíce lidí. Náměstek brněnského primátora Robert Kotzian Hollanovo tvrzení odmítl. „Nic naschvál rozhodně lidem neděláme,“ uvedl.

Nevábný vzhled prostoru před brněnským hlavním nádražím, kde zastavují tramvaje, bez okolků zkritizoval také architekt Adam Gebrian, který natočil o nejfrekventovanějším místě v Brně video. „Toto místo je příšerné. Doplněné miliardou věcí jako jsou reklama, koše, zábradlí. Prostě nános z devadesátých let,“ zhodnotil Gebrian, který studoval architekturu a pracoval v Amsterdamu, Londýně, Paříži i Los Angeles.

Nádraží v centru ale možná zůstane. Ministerstvo dopravy totiž posuzuje obě varianty polohy, tedy stávající i odsunutou. „Výsledek by měl být známý během tohoto roku,“ informovala Andrea Volaříková z tiskového oddělení ministerstva dopravy.

Odsun nádraží? Kauza se vleče desítky let

 

O odsunu nádraží v Brně diskutuje už desítky let. Pokud ministerstvo kývne na tuto variantu, posune se nádraží o zhruba sedm metrů dál na jih. Samotný začátek stavebních prací se ale neustále odsouvá, důvodem jsou chybějící peníze i stavební povolení. Komplikací je i chybějící územní plán Jihomoravského kraje, který počítal s odsunutím nádraží. Ministerstvo dopravy nově požaduje, aby v něm byla zohledněná možnost odsunu i ponechání nádraží v centru. I přes další komplikace začal stavební úřad městské části Brno – střed projednávat stavbu nového hlavního nádraží a zahájil územní řízení, které pozastavil v roce 2011. Reagoval tak na výtky odpůrců projektu. O obnovení řízení úřad rozhodl poté, co investoři doplnili poklady k žádosti.

Veronika Vindišová

Vložil: Anička Vančová

Galerie
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace