Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Oni moc dobře ví, kdo je za milionovým darem od nezaměstnané kadeřnice, tvrdí protikorupčníci. ODS napřed mlžila, až Fiala bouchl do stolu

08.04.2014
Oni moc dobře ví, kdo je za milionovým darem od nezaměstnané kadeřnice, tvrdí protikorupčníci. ODS napřed mlžila, až Fiala bouchl do stolu

Autor: repro

Popisek: Logo ODS, ilustrační foto

Radim Bureš z mezinárodní protikorupční organizace Transparency International je přesvědčen o tom, že ODS ví, od koho skutečně pochází milionový sponzorský dar, který jí oficiálně věnovala třiadvacetiletá kadeřnice na mateřské dovolené, s trvalým bydlištěm v moravské chalupě. Bureš to uvedl v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Jeho soukromým názorem je, že v ODS velmi dobře vědí, kdo stojí za zdrojem těch peněz. „Pokud by vůbec nevěděli, o co se jedná, vždycky mohou dát peníze na charitativní účely, kdyby jim šlo více o dobré jméno než o peníze,“ podotkl Bureš.

Řešením, jak podobným případům předejít, by podle něj bylo vytvoření kontrolního orgánu. Ten by se v  tomto konkrétním případě měl například dotázat dárkyně.

Odmítá i vysvětlení místopředsedy ODS Martina Kupky, který tomuto serveru řekl, že není v silách ODS ověřovat majetkové poměry sponzorů. „Aby si nevšimli, že jim někdo dává milion, nepřipadá v úvahu. I kdybych věřil, že vůbec netuší, kdo peníze poslal, pokládal bych si otázku, co je dárce zač, případně bych to prověřil. Stejně tak jako Transparency International, která také přijímá dary. Když dostane dar, o kterém má určité pochybnosti, zjišťuje se, od koho přišel, a případně dar vrátí. Tohle může dělat opravdu každý. To, co říká pan Kupka, je bohapustá výmluva,“ uvedl Bureš.

ODS změní pravidla pro přijímání darů

Občanští demokraté změní svá pravidla pro přijímání darů. Nový předseda strany Petr Fiala oznámil, že ODS pod jeho vedením zřídí transparentní účet a zváží zpřísnění pravidel pro přijímání darů nad pět tisíc korun. „Pokud chceme být přesvědčiví v naší politice, musíme my sami nejprve hospodařit s vyrovnaným rozpočtem a mít jasná pravidla pro své příjmy a výdaje,“ zdůraznil Petr Fiala s tím, že se s dárci bude chtít osobně veřejně setkávat.

V dubnu 2013 obdržela Občanská demokratická strana bezhotovostním převodem na základě platné darovací smlouvy dar od Sabiny Gajarské. Identita dárkyně byla dvakrát verifikována a vše proběhlo v souladu se zákonem. Žádná česká politická strana nemá možnost zjišťovat majetkové poměry občanů a ODS nebude žádným způsobem prověřovat, regulovat a kontrolovat či hodnotit majetek a rodinné poměry kohokoliv.

„Považuji za nutné postavit se na obranu dárkyně. Není možné předpojatě poškozovat kohokoliv tím, že budou na veřejnosti zveřejňovány tak detailní podrobnosti soukromí, jako jsou osobní fotografie, jména, data a majetkové poměry soukromé osoby jen proto, že dala dar politické straně,“ vysvětluje Petr Fiala. „Ač jsem v té době nestál v čele ODS ani jsem nebyl jejím členem, rozhodl jsem se, že celou částku do dvou týdnů vrátíme zpět na účet, ze kterého dar poslala, abychom oslabili mediální tlak na osobu paní dárkyně a odstranili veškeré pochybnosti, které o financování ODS na veřejnosti vznikly,“ dodává Petr Fiala.

ODS si váží a děkuje všem svým dárcům a podporovatelům, kteří vědí, že ODS jim oplátkou může nabídnout pouze dobrou pravicovou politiku.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tagy
ODS,
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace