Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Oni moc dobře ví, kdo je za milionovým darem od nezaměstnané kadeřnice, tvrdí protikorupčníci. ODS napřed mlžila, až Fiala bouchl do stolu

08.04.2014
Oni moc dobře ví, kdo je za milionovým darem od nezaměstnané kadeřnice, tvrdí protikorupčníci. ODS napřed mlžila, až Fiala bouchl do stolu

Foto: repro

Popisek: Logo ODS, ilustrační foto

Radim Bureš z mezinárodní protikorupční organizace Transparency International je přesvědčen o tom, že ODS ví, od koho skutečně pochází milionový sponzorský dar, který jí oficiálně věnovala třiadvacetiletá kadeřnice na mateřské dovolené, s trvalým bydlištěm v moravské chalupě. Bureš to uvedl v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Jeho soukromým názorem je, že v ODS velmi dobře vědí, kdo stojí za zdrojem těch peněz. „Pokud by vůbec nevěděli, o co se jedná, vždycky mohou dát peníze na charitativní účely, kdyby jim šlo více o dobré jméno než o peníze,“ podotkl Bureš.

Řešením, jak podobným případům předejít, by podle něj bylo vytvoření kontrolního orgánu. Ten by se v  tomto konkrétním případě měl například dotázat dárkyně.

Odmítá i vysvětlení místopředsedy ODS Martina Kupky, který tomuto serveru řekl, že není v silách ODS ověřovat majetkové poměry sponzorů. „Aby si nevšimli, že jim někdo dává milion, nepřipadá v úvahu. I kdybych věřil, že vůbec netuší, kdo peníze poslal, pokládal bych si otázku, co je dárce zač, případně bych to prověřil. Stejně tak jako Transparency International, která také přijímá dary. Když dostane dar, o kterém má určité pochybnosti, zjišťuje se, od koho přišel, a případně dar vrátí. Tohle může dělat opravdu každý. To, co říká pan Kupka, je bohapustá výmluva,“ uvedl Bureš.

ODS změní pravidla pro přijímání darů

Občanští demokraté změní svá pravidla pro přijímání darů. Nový předseda strany Petr Fiala oznámil, že ODS pod jeho vedením zřídí transparentní účet a zváží zpřísnění pravidel pro přijímání darů nad pět tisíc korun. „Pokud chceme být přesvědčiví v naší politice, musíme my sami nejprve hospodařit s vyrovnaným rozpočtem a mít jasná pravidla pro své příjmy a výdaje,“ zdůraznil Petr Fiala s tím, že se s dárci bude chtít osobně veřejně setkávat.

V dubnu 2013 obdržela Občanská demokratická strana bezhotovostním převodem na základě platné darovací smlouvy dar od Sabiny Gajarské. Identita dárkyně byla dvakrát verifikována a vše proběhlo v souladu se zákonem. Žádná česká politická strana nemá možnost zjišťovat majetkové poměry občanů a ODS nebude žádným způsobem prověřovat, regulovat a kontrolovat či hodnotit majetek a rodinné poměry kohokoliv.

„Považuji za nutné postavit se na obranu dárkyně. Není možné předpojatě poškozovat kohokoliv tím, že budou na veřejnosti zveřejňovány tak detailní podrobnosti soukromí, jako jsou osobní fotografie, jména, data a majetkové poměry soukromé osoby jen proto, že dala dar politické straně,“ vysvětluje Petr Fiala. „Ač jsem v té době nestál v čele ODS ani jsem nebyl jejím členem, rozhodl jsem se, že celou částku do dvou týdnů vrátíme zpět na účet, ze kterého dar poslala, abychom oslabili mediální tlak na osobu paní dárkyně a odstranili veškeré pochybnosti, které o financování ODS na veřejnosti vznikly,“ dodává Petr Fiala.

ODS si váží a děkuje všem svým dárcům a podporovatelům, kteří vědí, že ODS jim oplátkou může nabídnout pouze dobrou pravicovou politiku.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tagy
ODS,