Na Zelném trhu přibudou nové stromy, fontána a lavičky
01.04.2014
Foto: poznavamesvet.cz
Popisek: Brno, ilustrační foto
Historické náměstí Zelný trh se za necelý rok promění v tradiční odpočinkovou zónu, kde si lidé nejenom nakoupí ovoce a zeleninu, ale budou se zde moci také zastavit, odpočinout si a posedět.
V rámci rekonstrukce celého prostoru zde budou vysázeny nové stromy (17 ks), dojde k opravě historické kašny Parnas. Ale nejenom to. Nově jsou navrženy vodní prvky – fontány – před Moravským zemským muzeem. Samozřejmostí je instalace laviček, odpadkových košů a stojanů na kola. Plocha celého náměstí bude nově zpevněna. Součástí rekonstrukce bude také instalace tří podzemních kontejnerů na separovaný odpad, a to v ústí do ulice Starobrněnské. Na náměstí se změní systém parkování.
Rada města Brna schválila v úterý 4. února 2014 smlouvu o dílo s termínem dokončení 298 dnů a investicí ve výši 60,4 mil. Kč. Stavba je financována z prostředků Evropské unie – ROP Jihovýchod. Stavba byla předána 31. 3. 2014.
Trh s ovocem a zeleninou
Po dobu rekonstrukce náměstí se trh dočasně přesunul na Moravské náměstí. Jakmile oprava skončí, začne tržiště opět fungovat na Zelném trhu.
Parkovací stání
Kolmá parkovací stání jsou navržena v jižní části před pobytovou plochou u MZM v počtu 14 stání plus 1 stání pro postižené a ve východní části v počtu 22 stání plus 2 stání pro postižené. Podélná parkovací stání jsou navržena v severní části mezi ul. Radnickou a ul. Masarykovou v počtu 2 stání, mezi ul. Radnickou a ul. Starobrněnskou v počtu 8 stání. V západní části jsou navržena 2 podélná stání před domem č. o. 13. Celkový počet stání na náměstí je 48 plus 3 stání pro postižené. Na základě požadavku Odboru dopravy MMB je pro náměstí stanoven dopravní režim pěší zóny s časovým omezením od 9 do17 hod., pro zásobování od 11 do 13 hod., pro cyklisty od 0 do 24 hod.
Z historie Zelného trhu
Dominantou náměstí je kašna Parnas z konce 17. století, nacházející se zhruba uprostřed prostranství. V horní části náměstí stojí sloup Nejsvětější Trojice s plastikami Immaculaty, sv. Jana Nepomuckého, sv. Primitiva, sv. Konstantina a dvou andílků z období vrcholného baroka. K významným budovám okolo náměstí patří Dietrichsteinský palác (budova nejdříve vrchního zemského soudu, později Moravského zemského muzea), Divadlo Husa na provázku (palác Hausperských z Fanalu), palác opata žďárského kláštera, tzv. Malý Špalíček (který vznikl spojením čtyř domů gotického a renesančního původu) a nedávno zrekonstruované divadlo Reduta. V čele dolní části náměstí pak stojí dominantní budova č. p. 2, kde v letech 1969–1990 sídlila Právnická fakulta Masarykovy univerzity, v současné době slouží jako hotel.
Historický ráz náměstí byl v 50. letech 20. století porušen velmi necitlivým zásahem – výstavbou budovy obchodního centra (tržnice). Funkci tržiště mělo náměstí už od středověku.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh
Vložil: Redaktor KL