Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Brno snížilo zadluženost. Během pěti let o čtvrtinu

11.03.2014
Brno snížilo zadluženost. Během pěti let o čtvrtinu

Autor: Parlamentní listy.cz

Popisek: peníze, ilustrační foto

Jaká je zadluženost statutárního města Brna? Ještě v roce 2005 to bylo 7,3 miliardy korun, o tři roky později dokonce 7,6 mld. korun. A nyní? Ke konci roku 2013 klesla zadluženost pod hranici 5,5 miliardy korun.

Jde tedy o rapidní snížení dluhu o více než jednu čtvrtinu. Městu Brnu se tak – v době ekonomické krize a navzdory sníženému výnosu daní – podařil opravdu výjimečný ekonomický počin.

Přísná rozpočtová politika

Dopady ekonomické krize ještě prohloubil schválený zákon o rozpočtovém určení daní, který velká města „obral“ o další finanční prostředky ze státního rozpočtu. Jestliže ještě v roce 2008 obdrželo město na daňových výnosech částku 7,5 miliardy korun, pak v roce 2014 to bude už „pouhých“ 6,6 miliardy. Rozpočet města tak vlivem těchto skutečností přišel o téměř jednu miliardu korun. Přes všechny zmiňované negativní ekonomické jevy si město drží vysoké investiční výdaje, které se pohybují ve výši nad 3 miliardy korun ročně, a ještě zvládá snižovat svou zadluženost.

„Přísná rozpočtová politika, dlouhodobé a konzistentní dodržování finančního plánu, úspěšné čerpání prostředků z fondů Evropské unie a zkušenosti našich ekonomických expertů nás vedou k zodpovědné finanční politice města. Jsem rád, že tuto zodpovědnost cítí i zastupitelé města, kteří schvalují na základě našich podkladů rozumný rozpočet, a to napříč politickým spektrem, a nevystavují tak Brno zbytečným problémům, které mají  jiná města,“ uvedl primátor města Brna Roman Onderka (ČSSD).

Ekonomickou stabilitu města Brna ocenili také finanční experti renomovaných společností. Agentura Moody’s Investors Service potvrdila městu Brnu A2 dlouhodobý rating. Výhled hodnotí jako stabilní. Agentura Standard & Poor’s dokonce zvýšila městu Brnu dlouhodobý kreditní rating z A+ na AA-. Výhled hodnotí rovněž jako stabilní. Únosná míra zadlužení a tempo splácení dluhů je přitom významným parametrem pro hodnocení.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace