Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Další malér ČT. Tečka páteční noci se skupinou Píča z hoven, šíleným léčitelem a docentem, co miluje Hitlera

09.02.2014
Další malér ČT.  Tečka páteční noci se skupinou Píča z hoven, šíleným léčitelem a docentem, co miluje Hitlera

Foto: Facebook

Popisek: Vizuál skupiny Píča z hoven

Pořad ČT art Tečka páteční noci sklízí další kritiku. Po předchozích problémech, které řešila i Rada České televize, si na jeho obsah stěžuje i šéfredaktor Lidových novin István Léko. Díl pořadu, který byl vysílán z Brna, nezhlédl ani celý, raději nakonec televizi vypnul.

Šéfredaktor Lidových novin si pořad ČT art, který divákům slibuje zajímavé hosty, živou muziku a dobrou společnost, pustil minulý pátek večer. Zarazilo ho už vystoupení první kapely, jejíž název „Piča z hoven" je podle Léka šílený. Navíc toho muzikanti prý ani moc nepředvedli. „Podprůměrné schopnosti a nulové charisma. Od kapely s tímto názvem jsem čekal větší vzrušení než tuctovou stylizaci," shrnul svůj názor novinář.

Po vystoupení této hudební skupiny se Léko věnoval raději své e-mailové schránce, ale zpozorněl ve chvíli, kdy se na obrazovce objevil další host - „alternativní léčitel". Ten byl od pasu nahoru nahý a bosý, z diváků měl prý vypudit negativní energii. „Koulel očima, obracel je v sloup a drmolil cosi německy," popisuje šéfredaktor ve svém komentáři.

Tento díl na internetu chybí. Diváci podle Léka o nic nepřijdou

„Něco podobného se v televizích, natožpak veřejnoprávních, často nevidí a třeba říci naštěstí," konstatuje Léko. Další pozvaný, docent brněnské Fakulty výtvarných umění VUT Václav Stratil, kterému studenti říkají děda, prý rozhodil i předchozího hosta. A to zpěvem svého šlágru „Sieg heil, baby" a zejména následným prohlášením, že má rád Adolfa Hitlera jako člověka.

„Napadlo mne, jestli tuto hlášku neměl docent děda vymyšlenou exkluzivně pro týden, kdy jsme si připomněli den památky obětí holokaustu, ale to bych ho asi přecenil," píše s nadsázkou Léko.

Po tomto zážitku měl prý šéfredaktor „kulturních podnětů" dost a televizi vypnul. Když se o tento „mohutný zážitek" chtěl podělit s kolegy v práci, zjistil, že v televizním archivu tento díl chybí s odvoláním na chybějící autorská práva. „Koneckonců diváci vůbec o nic nepřijdou, i když je fakt, že tolik křečovité snahy šokovat za každou cenu, hlouposti, neumětelství a bizarností se pohromadě často nevidí," píše kriticky Léko.

Problémy s pořadem se objevily už v minulosti

Nutno dodat, že tento díl pořadu Tečka páteční noci není prvním kontroverzním dílem. Už v lednu se jedním z prosincových dílů zabývala Rada České televize. Podle radního Petra Koutného pořad porušil zákon o České televizi, především jeho ustanovení o veřejné službě. Pozastavil se také nad obhajobou pořadu ze strany televize.

V tomto díle zpěvák alternativní skupiny Vanessa v přímém přenosu na stanici ČT art údajně šňupal kokain a dávil se prstem ke zvracení. „Pořad je jako jedna z mála tuzemských talk show vysílán živě, v čemž spočívá jeho kouzlo, ale jsou zde i rizika s živým vysíláním spojená. I proto je zařazen do programu až po jedenácté hodině a včerejší vydání bylo označeno i hvězdičkou. Vanessa je bezesporu kontroverzní hudební počin, který má ale své místo na českém kulturním poli, stejně tak jako například spirituální kultura a její současné podoby, které se bude Tečka věnovat v některém z dalších vydání," sdělila novinářům mluvčí televize Alžběta Plívová.

Stanici zaměřenou na kulturu ČT art spustila Česká televize loni 31. srpna. Střídá se na jedné vysílací frekvenci s dětským programem ČT :D. ČT art se už od svého spuštění potýkal s kritikou. „Největším problémem ČT art je fakt, že jej Kavčí hory pojaly jako odkladiště pořadů, které snižovaly sledovanost ČT2, ale ČT je v rámci své služby veřejnosti vysílat musí," uvedl pro iDnes.cz publicista Jan Potůček ze serveru Digizone.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová