Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Ulička Václava Havla možná vznikne v Brně

01.12.2013
Ulička Václava Havla možná vznikne v Brně

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Václav Havel

Pokud rozhodne Zastupitelstvo města Brna v úterý 10.prosince 2013, bude mít město Brno Uličku Václava Havla, která se nachází pod Petrovem v blízkosti Divadla Husa na Provázku. Nový název schválila rada města ve středu 27.listopadu 2013.

Ta zároveň projednala pojmenování nové ulice v k. ú. Soběšice s názvem „Liesganigova“ a souhlasila s použitím nevyužitých názvů ulic Calábkova, Santiniho a  Keltská, schválených pro potřeby MČ Brno-Líšeň, pro pojmenování nových ulic na území ostatních městských částí statutárního města Brna.

Ulička Václava Havla – návrh městské části Brno-střed

Zastupitelstvo městské části Brno-střed  přijalo na svém zasedání dne 16.10.2013 usnesení, ve kterém vyjadřuje svůj souhlas s pojmenováním ulice v katastrálním území Město Brno v blízkosti Divadla Husa na Provázku názvem „ulička Václava Havla“. Pracovní skupina pro názvosloví města Brna návrh městské části projednala a doporučila předložit  RMB a ZMB ke schválení. Název  předmětné ulice však doporučila s velkým „U“ na začátku názvu, neboť slovo ulice nebo ulička se dle platných pravidel českého jazyka objevuje jen velmi zřídka jako součást názvů ulic a  pojmenování Ulička Václava Havla je  originální, jedná se o jednu z nejmenších ulic v Brně, která nese jméno po jednom z nejznámějších Čechů na přelomu století. Název Ulička Václava Havla je tedy symbolem, nejen pouhým uličním názvem.

V katastrálním území Město Brno je navržen název: „Ulička Václava Havla“ po  Václavu  Havlovi, 1936-2011, bývalém  prezidentovi  České republiky,  disidentovi   a   dramatikovi,  který  navštěvoval   blízké Divadlo Husa na Provázku, které uvádí jeho hry.

Liesganigova – návrh městské časti Brno-sever

Dle usnesení ze zasedání Zastupitelstva městské části Brno-sever, konaného dne 12. 9. 2013, vznikne výstavbou rodinných domů v katastrálním území Soběšice  nová ulice. Pro novou ulici městská část Brno-sever navrhla názvy Klášterní, Liesganigova nebo Svojsíkova. Pracovní skupina vybrala název:

„Liesganigova“ po Josefu Liesganigovi, 1719-1799, významném astronomovi,  teologovi a  kartografovi.  Stal  se  prvním  geodetem  u  nás,  který  použil  metodu  triangulace. K  určení  délky  jednoho  poledníkového  stupně  na poledníku procházejícím  Vídní  použil  řetězec  22  trojúhelníků.  Počátečním  bodem řetězce  zvolil  střed věže kaple sv. Kříže na Ostré horce na území Soběšic, čímž vznikl první trigonometrický bod na českém území.

Návrh městské části Brno-LíšeňZastupitelstvo městské  části Brno-Líšeň konané  dne 19. 9. 2013 projednalo umístění dosud nepoužitých názvů ulic schválených v roce 1998 pro potřeby městské části. Z usnesení vyplynulo, že městská část Brno-Líšeň nemá a dle územního plánu ani nebude mít uplatnění pro umístění názvů ulic Calábkova, Santiniho a Keltská a souhlasí s použitím těchto názvů pro pojmenování nových ulic na území ostatních městských částí statutárního města Brna.

¨Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace