Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Brno se chystá udělit čestné občanství dvěma osobnostem

30.11.2013
Brno se chystá udělit čestné občanství dvěma osobnostem

Autor: poznavamesvet.cz

Popisek: Brno, ilustrační foto

Na posledním Zastupitelstvu města Brna v tomto roce v úterý 10. prosince 2013 se definitivně rozhodne o udělení čestného občanství města za období 2010 až 2014.

Rada města Brna nominovala na čestné občanství dvě osobnosti, a to prof. PhDr. Karla Krafku, in memoriam, za šíření slávy české hudby ve světě a prof. MUDr. Vladimíra Nováka, DrSc., in memoriam, za zásluhy o rozvoj traumatologie a celoživotní lékařskou činnost. Čestné občanství uděluje ZMB vždy jednou za své volební období.

Prof. PhDr. Karel Krafka,

violoncellista a zakládající člen Janáčkova kvarteta, se narodil 4.1.1921 ve Znojmě. Po maturitě na reálném gymnáziu začal studovat na brněnské konzervatoři hru na violoncello. Současně navštěvoval na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity obor dějiny hudby. Ve válečných letech byl totálně nasazený v Německu, odkud se mu podařilo přes Francii odejít do Anglie, kde se stal poddůstojníkem československé jednotky britské armády. Po válce ukončil studium na Filozofické fakultě a dále studoval na Janáčkově akademii múzických umění v Brně.

Jméno prof. Karla Krafky je nerozlučně spjato s Janáčkovým kvartetem. Byl zakládajícím členem kvarteta, které vzniklo na jaře 1947 jako soubor brněnské konzervatoře, a později, když jeho členové studovali na Janáčkově akademii múzických umění, se nazývalo Kvarteto JAMU.

V roce 1949 se kvartetisté zúčastnili zájezdu pražské konzervatoře do Polska, kde zahráli obě kvarteta Leoše Janáčka. To bylo popudem k tomu, aby se Janáčkovo jméno objevilo v názvu souboru – Janáčkovo kvarteto. Od roku 1955 začalo Kvarteto ve složení Jiří Trávníček, Adolf Sýkora, Jiří Kratochvíl a Karel Krafka koncertovat v zahraničí a postupně se stávalo proslulým po celém světě.  Kvarteto se v roce 1956 zcela osamostatnilo a stalo se komorním souborem Státní filharmonie Brno (nyní Filharmonie Brno). Kvarteto koncertovalo ve všech světadílech a je právem zařazováno mezi nejlepší světová tělesa. Bylo také prvním tělesem na světě, které hrálo Janáčkovy skladby zpaměti.


Od poloviny šedesátých let minulého století byl Karel Krafka pedagogem na Janáčkově akademii múzických umění v Brně v oboru hra na violoncello. Později se habilitoval na docenta a po roce 1980 byl jmenován řádným profesorem. Jako člen Janáčkova kvarteta byl prof. Karel Krafka jmenován zasloužilým umělcem. Také byl nositelem řady státních vyznamenání a mezinárodních cen za studiové nahrávky obou kvartetů Leoše Janáčka. Prof. Karel Krafka svůj profesní i pedagogický život spojil s Brnem a popularizoval Janáčkovo dílo v tuzemsku i zahraničí. Zemřel 11. 7. 1984 v Brně.

Prof. MUDr. Vladimír Novák, DrSc.,

univerzitní profesor a zakladatel československé traumatologie, se narodil 17. 10. 1891 ve Vrbčanech u Kolína. Vystudoval gymnázium v Kolíně a poté Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, na které promoval v roce 1914. V 1.světové válce byl členem polní nemocnice pod vedením prof. Znojemského, později působil v pražské posádkové nemocnici pod prof. Petřivalským. V letech 1918–1920 pracoval na I. chirurgické klinice v Praze a poté na chirurgické klinice Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně, kde se v roce 1926 habilitoval v oboru patologie a terapie nemocí chirurgických. Podnikl několik studijních cest – do USA, Švédska, Itálie a Francie. V roce 1930 byl jmenován mimořádným profesorem chirurgie na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Od roku 1933 vykonával funkci primáře Úrazové nemocnice v Brně, kterou založila Dělnická úrazová pojišťovna pro své pojištěnce, ale umožnila též volný přístup veřejnosti. V roce 1954 byl zřízen Výzkumný ústav traumatologický v Brně, který byl podřízen přímo Ministerstvu zdravotnictví a jehož ředitelem byl prof. Novák až do roku 1965. Výzkumný ústav traumatologický se stal střediskem úrazové chirurgie a sídlem Problémové komise úrazové chirurgie, která vedla vědeckou činnost v této oblasti.

Díky prof. Novákovi přistupovala Úrazová nemocnice v Brně k modernějším, tj., operativním, postupům léčení některých zlomenin. Prof. Novák zavedl původní ojedinělý operativní způsob léčení některých zlomenin páteře, který nevyžadoval několikaměsíční nošení sádrového korzetu. Dále uvolnil cestu operativnímu spojování zlomenin dlouhých kostí končetin za použití speciálně vyvinutého kovového materiálu. Do studijních programů zařadil úrazovou prevenci a profylaxi (dopravní úrazy, tukové embolie a další) a zavedl třídění úrazů podle jejich příčin.

Jedním z nejvýraznějších činů prof. Nováka bylo zřízení prvního, i v evropském měřítku unikátního, rehabilitačního střediska jako součásti nemocnice. Bylo organizačně samostatné a vybaveno všemi prvky poúrazové návratné péče – léčbou prací, tělesným cvičením a fyzikální terapií.

Snahou prof. Nováka v Úrazové nemocnici bylo poskytovat léčebnou a hlavně operativní činnost také v neúrazové všeobecné chirurgii, aby kolektiv nemocnice byl tak připraven úspěšně řešit, kromě poranění končetin a poranění dutiny břišní a hrudní, také poranění ústřední nervové soustavy. Zavedl v té době ojedinělý systém, v němž se tentýž lékař věnoval po celou dobu léčení témuž nemocnému.

Prof. Novák vedl své spolupracovníky k cílevědomé výzkumné práci a publikační činnosti. Vychoval celou řadu chirurgických a rehabilitačních odborníků, z nichž většina pod jeho vedením dosáhla vědeckých hodností. Přednášel na Masarykově univerzitě, v Ústavu pro doškolování lékařů v Praze a na mezinárodních fórech.  Publikoval více než 90 vědeckých prací.

Zásluhou prof. Nováka se Brno stalo místem pořádání každoročních traumatologických konferencí za účasti významných domácích i zahraničních osobností. Prof. Novák byl členem několika lékařských společností a v roce 1957 mu byla udělena Medaile J. E. Purkyně. Prof. MUDr. Vladimír Novák, DrSc., zemřel 8. 6. 1965 v Úrazové nemocnici v Brně. Je pohřben na Ústředním hřbitově v čestném hrobu města Brna.

V roce 2011 byla v Úrazové nemocnici v Brně k připomínce 120 let od narození prof. Nováka odhalena jeho pamětní deska.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace