Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Deník referendum: V Brně dochází k posilování politické kontroly

07.03.2013
Deník referendum: V Brně dochází k posilování politické kontroly

Popisek: Brněnská radnice prý vyhazuje peníze.

Brněnská radnice vyhazuje peníze a chystané změny ve financování kultury nepřinášejí nic nového. Shodují se na tom opoziční strany, experti i nezávislá kulturní obec.

Podle Ireny Matonohové z TOP 09 magistrát například utrácí peníze za zbytečné studie. Pozastavuje se například nad tím, že radní schválili zakázku na akustickou studii v Janáčkově divadle za 650 000 korun, přitom podle ní stejný dokument z roku 2004 mají v šuplíku.

„Dalších 800 000 korun vynaložila radnice na Program rozvoje kultury, asi 160 stran však podle kritiků nepřineslo nic nového. Radní se shodnou informaci o stavu kultury mohli dozvědět od poradního sboru pro kulturu, kdyby ho nezrušili,“ uvedla v pondělí pro ČTK opoziční zastupitelka s tím, že když Brno peníze vynakládá, mělo by to být za smysluplné studie, které přinesou něco nového.

Program rozvoje kultury pak už minulý týden kritizovala brněnská kulturní obec. „Vy nemáte vizi, nezlobte se na mě. To je konstatování stavu, možná prodlužování stavu, ale skutečná vize tomu materiálu naprosto chybí," uvedla například na veřejné diskusi k materiálu členka Rady vlády pro nestátní neziskové organizace Yvona Kreuzmannová. Materiálu vytkla také závažné odborné nedostatky či absolutní nesmysly a terminologické chyby.

Magistrát prezentoval studii jako první krok nového přístupu k brněnské kultuře. Mluví o potřebě změnit financování kultury, které v současnosti pohlcuje desetinu městského provozního rozpočtu. Lidé zapojení v kulturních organizacích nicméně hovoří o podfinancování. Poukazují navíc na disproporci mezi financováním městských příspěvkových organizací a dalších institucí, a to v poměru 665 ku 15 milionům korun ročně.

Podle Martina Bernátka z iniciativy Brno kulturní navíc společně se změnami ve financování institucí dochází v Brně k posilování politické kontroly nad kulturním provozem, konkrétně k centralizaci moci primátora Onderky.

Turistické informační centrum města Brna (TIC), do léta 2011 Brněnské kulturní centrum, působí od nového roku pod Kanceláří primátora a jak název napovídá, namísto kulturních služeb bude preferovat služby z oblasti cestovního ruchu,“ uvedl Bernátek minulý týden v textu pro Divadelní noviny.

Tak jako Matonohová se pak i Bernátek se pozastavuje nad rozpuštěním většiny poradních sborů. Přesto podle Bernátka k jistým pozitivním posunům začíná docházet. Magistrát sice podle jeho slov nejdříve dokument Program rozvoje kultury poskytl pouze vybraným osobám, aby si otestoval jejich loajalitu, nicméně nyní přistoupil k jednání i s lidmi z nezávislé a alternativní scény.

„Musíme hledat společný jazyk, což je přirozeně dlouhodobý proces. Předpokladem dialogu všech zainteresovaných pak také je, aby bylo jasné, podle jakých parametrů bude probíhat spolupráce na základně koncepčního dokumentu, jak město vehementně slibovalo minulý týden,“ uvedl Bernátek pro Deník Referendum.

„A především musíme sjednotit městem nezřizovanou kulturu, což je poměrně velký úkol a velká výzva pro všechny aktéry. Nyní připravujeme setkání všech lidí z nezávislé scény, neboť je evidentní, že kultura v Brně potřebuje razantní změnu,“ uvedl Bernátek. „Ta ale nepříjde, když po ni budeme neustále pouze volat, nýbrž až tehdy, když se sjednotíme a uvědomíme si, že změna jsme my,“ dodal.

Podle něj iniciativa Brno kulturní vznikla právě proto, aby byla úředníkům partnerem a současně, aby zjednodušila debatu mezi politiky a angažovanou veřejností.

(zdroj: Denikreferendum.cz)