Úspěšný Senator se bude vyrábět v Česku
02.06.2025
Foto: Omnipol
Popisek: Obrněné vozidlo Roshel Senator MRAP na veletrhu IDET 2025
Velké zastřešené pódium je ze všech stran zakryto a ostraha důsledně odhání zvědavé návštěvníky, aby ani koutkem oka nenahlédli. Je 28. května a na brněnském výstavišti, kde začal veletrh IDET 2025, se něco chystá. Už za chvíli vše začne.
Hodinu před polednem se před pódiem shromažďují hloučky, ve kterých lze rozeznat i uniformy vysoce postavených příslušníků několika armád. Pak už nastupují bubeníci, vojáci a začíná slavnostní odpočet. Konečně se všichni dočkali. Opona padá a objevuje se v plné kráse zbrusu nové kolové obrněné vozidlo Roshel Senator MRAP. A následně je vše vysvětleno. Výrobce tohohle fešáka, tedy kanadská firma Roshel, oznamuje, že byl založen s českou skupinou Omnipol společný podnik Roshel CZ. Přímo tady, na brněnském IDETu, před zraky shromážděných, podepsaly obě firmy klíčovou smlouvu.
Podepisování smlouvy. Foto Omnipol
Výroba se rozběhne v Česku
Společný podnik ale není jen další z mnoha obchodních společností, zastupující zájmy zahraničního výrobce. V tomto případě se obě strany dohodly, že vozidla Senator budou v České republice vyráběna. A nejen to. „Naším cílem není jen samotná výroba. Jde o nový směr – posílení domácího obranného průmyslu, rozvoj zaměstnanosti a maximální využití českého výrobního know-how. Tuto spolupráci nevnímáme jako pouhé technické partnerství, ale jako klíčový krok v našem dlouhodobém strategickém rozvoji,“ řekl před podpisem smlouvy Jiří Podpěra, prezident skupiny Omnipol. Vyrábět by se u nás měly varianty APC (obrněný transportér), MRAP (transportér se zvýšenou ochranou proti minám) a vozidla pro zdravotnickou evakuaci.
Obrněné vozidlo Roshel Senator MRAP na veletrhu IDET 2025. Foto Omnipol
Prověřen v boji
V provedení MRAP, které se představilo v Brně, se jedná o takřka 9 tun těžké kolové vozidlo s pohonem 4x4, poháněné dieslovým osmiválcem o obsahu 6,7 litru a výkonem 330 HP. Vejde se do něj 11 vojáků a vozidlo je může dovézt rychlostí až 120 km/h do vzdálenosti 800 km. Senator je vybaven standardně nočním vidění, zbraňovými stanicemi, ochranou proti bojovým chemickým látkám a radiaci a nechybí ani centrální huštění pneumatik. „Jde o takzvaný ‚soldier-proven solution‘ – technologii ověřenou přímo v ostrém boji, s důrazem na bezpečnost posádky, adaptabilitu a snadnou údržbu,“ zdůraznil Jiří Podpěra. Už okolo 1800 Senatorů je úspěšně nasazeno v jednotkách ukrajinské armády. České Senatory budou navíc vybaveny špičkovými komunikačními systémy úspěšné tuzemské firmy MESIT, které dále zvýší bojovou hodnotu těchto vozidel.
„Partnerství se skupinou Omnipol vnímáme jako zásadní milník v našem globálním rozvoji. Česká republika má dlouhou tradici v oblasti obranného i automobilového průmyslu, a proto je přirozenou volbou pro rozšíření výroby vozidel řady Senator. Chceme zde vybudovat trvalé zázemí, které přispěje k místní ekonomice, posílí regionální obranný průmysl a zlepší dodavatelské schopnosti na evropském trhu,“ uvedl Roman Shimonov, generální ředitel společnosti Roshel.
Vložil: Markéta Vančová