Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lamželezo jak ze starého filmu aneb Kam zmizel nekorunovaný král brněnského hantecu. Tajnosti slavných

22.11.2024
Lamželezo jak ze starého filmu aneb Kam zmizel nekorunovaný král brněnského hantecu. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením České televize

Popisek: Franta Kocourek v dokumentu Jiřího Vondráka Král železa a smíchu

Velký znalec brněnského hantecu byl jako vystřižený z prvorepublikových estrád. Vedle svalů mu ale nechyběly intelekt, vypravěčský talent a nezničitelný smysl pro humor. A když náhle zemřel, lidé si mysleli, že je to jen jeho další fór.

Až vás v Brně pošlou na Prygl šalinó, možná budete úplně v pasti. Pokud tedy nejste právě znalcem. Nejuznávanějším odborníkem na brněnský „hantec“, který se rodil během staletí, byl považován František Kocourek alias Boris Tiger nebo Zlatý Torro. Bavič, silák a občas i herec, který za svůj krátký život stihl ovlivnit velkou část své generace, se proslavil řadou happeningů, z nichž dodnes vychází ve svých vystoupeních Miroslav Donutil.

Neukázněný talent

Jeden z nejvýraznějších představitelů brněnské bohémy se narodil 21. února 1947 ve čtvrti Řečkovice a rodnému městu zůstal věrný celý život, přestože ho znala celá Evropa. Už od dětství vynikal nejen mimořádnou fyzickou silou, ale také smyslem pro humor a vypravěčským talentem. Jeho vzory se stali především otec, který zápasil za Český atletický klub Hellas, a strýc, dva známí hecíři a sedmilháři z řečkovických hospůdek. František se sice vyučil písmomalířem, příliš něžné řemeslo mu ale nevonělo, takže se živil vším možným. A nakonec svými svaly. Už ve třinácti letech začal doma sám trénovat, v roce 1962 byl přijat jako zápasník do tréninkového střediska tehdejší Rudé hvězdy v Pisárkách, k vrcholovému sportu mu ale chyběly kázeň a trpělivost.

Vídeňský start

Koncem šedesátých let využil uvolnění poměrů, vyrazil k sousedům do Rakouska a prosadil se ve vídeňských barech a kabaretech. Trhal balíčky karet a telefonní seznamy, ohýbal železné pruty, nechal si na hrudi rozbíjet kameny, lehal si pod jedoucí auto… A vystoupení, připomínající produkce pouťových siláků z doby Rakousko-Uherska a první republiky, kteří byli od počátku jeho vzorem, měla úspěch. Po návratu se živil, čím se dalo, mimo jiné rozvážel uhlí. V siláckých produkcích ale pokračoval, přestože leckdy byly hodně nebezpečné. Věhlas a svérázný smysl pro humor ho nakonec dovedly až na jeviště a před kameru.

 

Král bohémů

V roce 1971 ho režisér Jiří Štědroň poprvé obsadil v Mahenově divadle, jako sluhu Petra v představení Romeo a Julie. Ve stejném roce se oženil a na jeho svatbě nechyběl tehdejší brněnský umělecký svět, od Petra Ulricha přes Petra Nováka po tehdejšího studenta JAMU Jiřího Bartošku. Manželství se ale po třech letech rozpadlo. Když začal v roce 1974 účinkovat v Divadle na provázku, byl už brněnskou i českou legendou. Poprvé si zahrál v komedii Milana Uhdeho Profesionální žena a stal neodmyslitelnou součástí slavné brněnské scény. Jako kaskadéra či komparsistu ho můžeme vidět například v sportovním dramatu Tím hůř, když padnou či v Baladě pro banditu, jako Sysifa II. ve válečném dramatu Kára plná bolesti či jako Hubičku v rodinné komedii Páni Edisoni.

Málem slavíkem

Srandu si dělal ze všeho a ze všech a jeho legrácky často přesahovaly i hranice černého humoru. Pověstné bylo jeho přátelství se slaboduchým zpěvákem Rudym Kovandou, z kterého v roce 1975 málem udělal Zlatého slavíka. Přišlo se na to na poslední chvíli a byl z toho pořádný poprask. Kovandu a jeho skupinu Los Brňos pak podporoval dál a vlastně mu tím dal smysl života. Jako znalec brněnského hantecu napsal několik povídek a hostoval v řadě zábavných pořadů. V roce 1978 ale havaroval s uhlířským vozem a navzdory nevyjasněným okolnostem byl odsouzen na dva a půl roku nepodmíněně. A tehdy dostal první infarkt.

Frankie, zdar!

Po sametové revoluci dál vystupoval v televizi, často i v zahraničí, jeho život se ale změnil a řada přátel ho opustila. Dne 7. července 1991 si zašel během výletu na oběd do hospody Hrdá Ves ve Víru na Bystřicku. Žertoval s hosty, pak se otočil k Frantovi Kocmanovi, řekl „Frankie, zdar“ a položil mu hlavu na rameno, jako by si chtěl odpočinout. Přivolaný lékař už ho nedokázal zachránit. A když byla smutná zpráva zveřejněna, lidé si mysleli, že je to jen jeho další fór. Jeho kamarád, režisér, spisovatel a hudebník Jiří Vondrák o něm natočil v roce 2017 k nedožitým sedmdesátinám dokument Král železa a smíchu a k třicátému výročí jeho smrti byl v létě 2021 odhalen jeho pomník v řečkovickém parku u kostela sv. Vavřince. „Člověk jako Franta tady dnes chybí a byl by tady hrozně potřeba,“ prohlásil Miroslav Donutil při jeho odhalení.

(Zdroje: Wikipedia, ČSFD, FDB, Divadlo Husa na provázku, Encyklopedie Brna, iDnes, Česká televize)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská