Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Divadelní fakulta JAMU v Brně otevře Univerzitu třetího věku

05.11.2013
Divadelní fakulta JAMU v Brně otevře Univerzitu třetího věku

Autor: Profimedia.cz

Popisek: senioři, ilustrační foto

Janáčkova akademie múzických umění v Brně v roce 2014 znovu otevře Univerzitu třetího věku (U3V). Nabídku tří kurzů nyní zveřejnila Divadelní fakulta JAMU, která je připravuje pro seniory v rámci celoživotního vzdělávání.

V minulém akademickém roce DiFa JAMU otevřela podobné kurzy jako vůbec první vysoká umělecká škola v zemi. „Cílem programu U3V bude podobně jako v minulých cyklech poskytnout jeho posluchačům nejen cestu k poznání pramenů divadelního umění v různých historických údobích, ale zároveň ji živě propojovat s problematikou hledání a naplnění smyslu divadla v moderní společnosti,“ uvedl děkan pořádající fakulty Zbyněk Srba.

Dohromady se v příštím kalendářním roce jedná o třicet odborných přednášek

Pro rok 2014 fakulta předkládá nabídku tří kurzů souborně nazvaných „Jak vzniká divadlo“. Divadelní fakulta upozorňuje, že je možné si zapsat a zakoupit jen všechny tři kurzy souborně.  První část Úvod do dějin, teorie a praxe divadla se odehraje od 9. ledna do 20. března 2014. Prostřední díl s podtitulem Specifika moderního divadelního vývoje se bude konat od 27. března do 19.června 2014 a závěrečný kurz přehlížející současné divadlo a související obory v kontextu dnešní inscenační praxe se uskuteční od 9. října do 18. prosince 2014.

Dohromady se tedy v příštím kalendářním roce jedná o třicet odborných přednášek a tři pozoruhodné exkurze. Cena cyklu kurzů je 2 100 korun, kapacita je 80 míst a tato U3V je určená pro seniory s jakoukoli výší a oborem vzdělání.  Přihlášky je nutné poslat do 15. listopadu a přijímají se pouze poštou (fyzickou, nikoli elektronickou) kvůli poštovnímu razítku. Jiné přihlášky jsou neplatné. Uzavření přihlášek v případě vyčerpání kapacity se objeví na webových stránkách http://difa.jamu.cz/u3v/. Zde lze také najít podrobný rozpis a detailní informace. „Kurzy jsme nezdražili oproti loňsku ani o jedinou korunu, pouze je z organizačních důvodů nabízíme jako jeden celek, abyste měli frekventanti již předem jednoznačně zajištěnou příležitost využít celé nabídky,“ doplnil děkan Srba.

Konfrontace názorů

Přednášejícími budou opět ve velké většině zkušení pedagogové Divadelní fakulty JAMU, teoreticky fundovaní, vykazující také vlastní bohatou uměleckou praxi. Profesor Bořivoj Srba kupříkladu pohovoří o České divadelní avantgardě a vzpomene slavné české divadelníky, jako byli E. F. Burian, J. Honzl, J. Frejka nebo slavné duo Voskovec + Werich. Přehled dějin světového divadla nabídne MgA. Pavel Trtílek, Ph.D. Na téma Shakespeare: od historie k divadlu bude přednášet profesor Petr Osolsobě, o studiových divadlech promluví profesor Josef Kovalčuk. Herecké osobnosti Mahenovy činohry (V. Fialová, L. Lakomý, J. Dufek a další) vzpomene profesor Miroslav Plešák a Divadlo Husa na provázku zase profesor Petr Oslzlý. O umění dialogu se zmíní profesor Antonín Přidal, o pravidlech v umění zase profesor Václav Cejpek. Cyklus obsahuje tři zajímavé exkurze do brněnských scén: Městského divadla a Mahenova divadla a také do Divadla na Orlí / Hudebně-dramatické laboratoře JAMU.

„Senioři, kteří jsou velmi často celoživotními milovníky i fundovanými znalci kultury a divadelního umění, získají v rámci pravidelných přednášek či seminářů vedle nových poznatků rovněž příležitost konfrontovat svoje vlastní osobní zážitky z inscenací v českých divadlech s názory a zkušenostmi významných profesionálních tvůrců a divadelních odborníků," dodal k projektu děkan Srba. Dodává, že vloni jej překvapil mimořádně velký zájem ze strany seniorů o tento vzdělávací kurz.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace